Jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko?

Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko nie może być karmione bezpośrednio z piersi (na przykład, gdy wracasz do pracy). Gdy decydujesz się na podawanie dziecku swojego odciągniętego pokarmu, powinien on być należycie przechowywany. 

Czas przechowywania pokarmu

  • W temperaturze pokojowej Twoje mleko może być przechowywane przez maksymalnie 10 godzin (siara przez 24 godziny).
  • W lodówce mleko można przechowywać do 5 dni.
  • W zamrażalniku znajdującym się w lodówce - 2 tygodnie.
  • W zamrażalniku lodówki, która ma osobne drzwiczki - 3 lub 4 miesiące.
  • W zamrażarce - pół roku lub nawet dłużej.

reklama

Jak podgrzewać schłodzone/zamrożone mleko?

Najlepiej ogrzewać pojemnik z mlekiem wsadzając go pod ciepłą, bieżąca wodę albo zanurzając na kilka minut w gorącej wodzie.  W ciągu 5 min. ogrzejesz mleko do 37°C zanurzając je w wodzie o temperaturze około 48°C (możesz użyć termometru do kąpieli żeby sprawdzić temperaturę wody).

Mleka nie należy odgrzewać w kuchence mikrofalowej, ponieważ ogrzewa pojemnik nierównomiernie, co może doprowadzić do poparzenia maluszka. Nie należy też korzystać z płyty kuchennej. Istnieje szansa przegrzania mleka i denaturacji białka, co powoduje, że traci ono swoje właściwości odżywcze i przeciwzapalne.

Jeżeli korzystasz z mleka zamrożonego, warto je najpierw przełożyć do lodówki i dopiero później włożyć do ciepłej kąpieli wodnej.

    Zamrożony pokarm najlepiej jest rozmrażać przy pomocy strumienia chłodnej wody, stopniowo zmieniając ją na coraz cieplejszą. Można też włożyć naczynie z pokarmem do pojemnika z ciepłą wodą. Pokarm najlepiej ogrzewać do temperatury 37°C. Nie należy gotować mleka! Zamrożony pokarm można przełożyć do lodówki i zużyć w przeciągu najbliższych 24 godzin (nigdy nie można ponownie zamrażać pokarmu!). Mleko przed podaniem dziecku należy dokładnie rozmieszać, gdyż na powierzchni zbierają się zazwyczaj kuleczki tłuszczu.

    Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: