Uczulenie na komary u dzieci. Objawy i leczenie alergii na ukąszenia
To, że bliskie spotkanie z komarem pozostawia po sobie swędzący bąbel, wiemy wszyscy,. Szczególnie dotkliwie odczuwają to dzieci. Dowiedz się, jak objawia się alergia na komary, jak sobie radzić z ukąszeniem i jak się bronić przed intruzami.
Co powinniśmy wiedzieć o komarach?
Choć mówimy o ugryzieniach komara, tak naprawdę człowieka kąsają jedynie samice. Najprawdopodobniej ludzka krew jest im niezbędna do składania jaj.
Komarzyce potrafią zlokalizować swoją ofiarę, ponieważ wabi je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, a także kwas mlekowy i amoniak, które zawiera jego pot.
Kiedyś uważano, że ukąszenia komarów dokuczliwie swędzą, ponieważ ślina owadów zawiera histaminę. Dziś specjaliści są zdania, że każdy odczyn pojawiający się po ukąszeniu jest objawem alergii.
Kiedy komarzyca wkłuwa się w skórę, pobiera z niej krew, jednocześnie do tkanek ofiary wpuszczając niewielką ilość śliny, która jest przyczyną alergii. Reakcją jest wydzielanie się histaminy. W konsekwencji dochodzi do reakcji alergicznej.
reklama
Uczulenie na komary - objawy
Każdy odczyn na skórze, pojawiający się po ukąszeniu komara, uważa się za reakcję alergiczną - niezależnie od jej intensywności. W świetle tej teorii alergikiem na komary jest właściwie każdy. Jednak reakcja uczuleniowa u każdego wyglądać może inaczej.
Na skórze u większości dorosłych osób powstanie charakterystyczny bąbel. U dzieci i osób szczególnie wrażliwych na jad mogą pojawić się objawy miejscowe i ogólnoustrojowe, takie jak:
- rumień,
- naciek,
- opuchlizna,
- gorączka,
- rozdrażnienie,
- złe samopoczucie.
Objawy mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. To tzw. zespół Mosquito (Wasp/Mosquito syndrom).
Jeśli u dziecka pojawia się wyjątkowo silny odczyn po ukąszeniu przez komara i towarzyszą mu dodatkowe objawy, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
Choć reakcje miejscowe po użądleniu komara mogą być wyjątkowo dotkliwe i rozległe, to w przeciwieństwie do użądleń osy czy pszczoły, niemal nigdy nie zagrażają życiu. Jedynie w skrajnych przypadkach ukąszenie komara może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Dlaczego ugryzienia komara są najbardziej dokuczliwe dla dzieci?
Wyróżnia się pięć stadiów uczulenia na ugryzienie komara:
I. ukąszenie bezobjawowe. Zdarzają się u małych dzieci. Na tym etapie nie doszło jeszcze do wystąpienia nadwrażliwości.
II. alergia opóźniona. Po upływie doby na skórze pojawia się niewielka grudka, która swędzi.
III. utrzymuje się alergia opóźniona, pojawia się reakcja natychmiastowa, czyli dokuczliwy odczyn po ukąszeniu.
IV. alergia z odczynem natychmiastowym. Na tym etapie ustępuje alergia opóźniona.
V. cofanie się nadwrażliwości natychmiastowej na ślinę owada.
Istnieje teoria, że po wielu ukąszeniach komara pojawia się tolerancja na jego ślinę. Permanentny kontakt z alergenem działa jak naturalna immunoterapia. To dlatego tolerancja najszybciej rozwija się na terenach tropikalnych, gdzie owady są całoroczną zmorą, a osoby, które w ciągu kilku miesięcy były często kłute przez komary, nie mają objawów alergii.
To by również wyjaśniało, dlaczego ugryzienia komara są najbardziej dokuczliwe dla dzieci. Im człowiek starszy, tym większa u niego tolerancja na jad komarzycy, dlatego u dorosłych odczyny albo się nie pojawiają, albo mają łagodny charakter.
reklama
Jak sobie radzić z ukąszeniem komara - leczeni
Aby zmniejszyć dolegliwości po ugryzieniu komara, warto zastosować domowe metody. Co robić, by zmniejszyć świąd, stan zapalny i obrzęk?
- Miejsce po ukąszeniu warto przetrzeć wacikiem namoczonym w roztworze soli lub ocBól i świąd powinny złagodzić zimne kompresy lub okłady z ogórka lub liścia kapusty.
- Można pić preparaty z wapniem.
- Ulgę przynoszą dostępne bez recepty maści i żele przeciwhistaminowe oraz przeciwobrzękowe
- Bywa, że konieczne jest podawanie leków przeciwhistaminowych, a w niektórych przypadkach miejscowych i doustnych glikokortykosteroidów.
Wyjątkowo dotkliwe objawy alergii pojawiające się po ukąszeniu komarów wymagają konsultacji z lekarzem.
Jak się bronić przed komarami?
Przed komarami można się bronić. Co robić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo spotkania?
- Warto otaczać się roślinami wydzielającymi olejki eteryczne, których komary nie lubią. Są to pelargonia, bazylia, mięta lub kocimiętka, a także lawenda i Plectranthus - zwana powszechnie komarzycą.
Posadź je na balkonie, postaw na parapecie okiennym lub na stole w ogrodzie.
- Z pomocą przychodzą repelenty, czyli preparaty do spryskiwania skóry i odzieży, dostępne w drogeriach i aptekach.
Są tak skomponowane, by odstraszać insekty. Spray przeciw komarom można też zrobić samodzielnie. Do butelki z atomizerem wlej wodę i olejek (np. trawy cytrynowej).
- Dzieciom można zakładać bransoletki nasączone olejkami eterycznymi, które działają na komary odstraszająco.
- Podstawa to zamontowanie w oknach moskitier.
- Warto, wieczorami i w chłodniejsze dni, zakładać jasną odzież zakrywającą skórę.
- Przed pójściem zamknij okna, nalej na talerzyk kilka kropli terpentyny i wyjdź na kilkanaście minut, by opary unieszkodliwiły komary. Takie samo działanie mają domowe elektrofumigatory, które emitują niewielką ilość neutralnych dla człowieka oparów owadobójczych. Z ich stosowaniem należy być ostrożnym, mając dzieci.
- Dobrze sprawdzają się krążki świeżej cebuli, które mają nieprzyjemny dla komarów aromat. Można je rozłożyć na stole podczas grilla lub posmarować odkryte części ciała.
- Wielu zwolenników ma witamina B1 (tiamina), której wydalany przez skórę zapach ma odstraszać komary.