Zdrowe napoje dla dzieci

Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019
Zdrowe napoje dla dzieci

reklama

Spośród różnorodnej oferty napojów ciężko zdecydować, co wybrać dla dziecka. Producenci stosują różne  marketingowe  sztuczki, aby zachęcić nas do kupna ich produktów. Czy zawsze napis na opakowaniu napoju mówiący, że jest on przeznaczony dla dzieci, faktycznie oznacza że jest właściwy z punktu widzenia zdrowia naszego dziecka? Co w takim razie najlepiej podawać do picia.

Niemowlęta i małe dzieci
Niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem nie powinny być dopajane, ilość mleka którą wypijają pokrywa ich zapotrzebowanie na wodę. Kiedy dziecko je już inne produkty powinno się podawać niegazowaną niskosodową wodę mineralną. Wiele wód dostępnych na rynku jest specjalnie oznakowanych i można łatwo zorientować się, które z nich nadają się dla dzieci. Niemowlętom i małym dzieciom możesz też podawać soki owocowe 100% rozcieńczone z wodą. Niemowlę nie powinno wypić więcej niż 150ml soku dziennie.

Dobrze sprawdzają się również herbatki ziołowe oraz owocowe, dzieci najczęściej bardzo dobrze je akceptują, możesz je troszkę dosłodzić do smaku. Unikaj herbatek w granulacie, bo zawierają dużo cukru.

Dzieci w wieku przedszkolnym
Dzieci w tym wieku powinny wypić ok. 1,5 l płynów dziennie. Znów najlepsza jest niegazowana woda mineralna, jeśli dziecko było od niemowlęcia przyzwyczajane do smaku wody będzie chętnie po nią sięgać. Woda jest najbardziej neutralnym płynem nie dostarcza nam dodatkowej energii a uzupełnia minerały. Dla przedszkolaka będzie nadawać się większość napojów takich jak sok 100%, soki owocowo-warzywne, soki przecierowe. Dzieci w tym wieku mogą pić soki owocowo-warzywne typu „Kubuś’ (nie więcej niż jedno opakowanie ok. 200 ml dziennie.) W upalne dni świetnie sprawdzi się kompot ze świeżych owoców, ale zimą możesz również ugotować kompot stosując owoce mrożone.)

Dzieciom w każdym wieku, ale zwłaszcza małym nie powinno się podawać do picia:

Napojów owocowych: W przypadku produktów, które w nazwie zwierają określenie napój owocowy, nie obowiązują żadne limity dotyczące ich składu. Większość z nich zawiera tylko 3 - 5 proc. owoców lub wcale, aromaty, barwniki, konserwanty, a także sztuczne substancje słodzące. Pamiętajmy, że wiele dzieci jest uczulonych na konserwanty i dodatki do żywności.

Nektarów: Nektar to nie to samo co sok ta nazwa jest myląca. Nektar zawiera zazwyczaj do 30% owoców reszta to woda oraz cukier i substancje zakwaszające, nektar jednak nie powinien zawierać sztucznych  dodatków.

Herbaty czarnej: Herbata zawiera teinę czyli kofeinę taką sama która występuje w kawie jeśli nie podajemy dziecku kawy to dlaczego podajemy herbatę? Chyba ze względu na  nasze kulturowe przyzwyczajenia, warto jednak dzieciom zamiast herbaty czarnej podawać owocową lub ziołową.

Słodzonych napojów gazowanych: Napoje typu cola, sprite zawierają bardzo dużo cukru jak również niektóre z nich kofeinę. Owocowe napoje gazowane to zwykle woda, sztuczne barwniki i cukier. Płyny te gaszą pragnienie na krótko, są dodatkowym źródłem cukru i konserwantów, których tak skrzętnie unikamy w innych produktach.

Pamiętajmy nawet, jeśli producent oferuje jakiś produkt dla dzieci, stosując techniki marketingowe (kolorowe opakowania, z postaciami z bajek itp.) nie oznacza to, że produkt powinniśmy być podawany naszym dzieciom.

Czytajmy etykiety, jeśli produkt ma dodany cukier to będzie to zapisane na etykiecie, takich produktów nie podawaj dzieciom i pamiętajmy tylko soki i nektary nie mają prawa zawierać sztucznych dodatków.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: