Angina
Angina u dziecka
Zapalenie migdałków, zwane anginą, jest chorobą wywoływaną zazwyczaj przez czynniki infekcyjne np. wirusy, bakterie lub grzyby.
Najczęściej lekarze zapaleniem migdałków nazywają zmiany zapalne gardła i migdałków rezerwując nazwę angina dla bakteryjnego, ropnego zapalenia gardła zwykle w przebiegu zakażenia paciorkowcami. W typowych anginach paciorkowcowych lub błoniczych, na silnie zaczerwienionych migdałkach pojawiają się czopy ropne.
W wypadku wirusowych zapaleń gardła - na migdałkach nie pojawiają się czopy, ale naloty gromadzące się głównie w kryptach migdałków (zmiany są płaskie i małe).
Głównie chorują na nią dzieci między czwartym a siódmym rokiem życia.
Okres wykluwania choroby
- w wypadku chorób wirusowych zwykle 1-3 dni,
- w wypadku anginy paciorkowcowej 2-5 dni
reklama
Okres zakaźności anginy
- na ogół przez cały czas trwania ostrych objawów choroby
Objawy anginy
- ból i obrzęk gardła
- zaczerwienienie i obrzęk gardła
- powiększenie migdałków i węzłów chłonnych, szczególnie szyjnych
- wysięk ropny na migdałkach (w wypadku tzw herpanginy czyli opryszczkowego zapalenia gardła - zmiany ropne mogą pojawić się w całej jamie ustnej)
- gorączka
- bóle mięśni
- trudności w przełykaniu i ślinienie się
- brak apetytu
- w szkarlatynie - anginie paciorkowcowej towarzyszy typowa wysypka
reklama
Powikłania anginy
Nie leczenie, bądź złe wyleczenie anginy może prowadzić - niestety - do dość poważnych powikłań, takich jak:
- zapalenie węzłów chłonnych szyi,
- ropień około- czy pozamigdałkowy
- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie zatok
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- Angina paciorkowcowa, a szczególnie jej postać wysypkowa czyli szkarlatyna może prowadzić do zapalenia nerek oraz gorączki reumatycznej ze wszystkimi jej konsekwencjami czyli np. zapaleniem stawów czy uszkodzeniem zastawek serca.
Angina może być samodzielną jednostką chorobową, ale również może być objawem towarzyszącym innym chorobom np. mononukleozie zakaźnej lub białaczce.
Leki stosowane podczas anginy
W wypadku angin wirusowych lekami, które mogą być stosowane przed zbadaniem dziecka przez lekarza to leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe jak paracetamol, czy ibuprofen.
Jeżeli dziecko potrafi ssać, można podawać leki odkażające jamę ustną i gardło lub też stosować takie leki w aerozolu. Należy dawać dziecku dużo pić, podawać jedzenie nie drażniące gardła podczas połykania (ciepła zupa, budyń), wstrzymać się ze spacerami. W czasie choroby (jak i innych chorób u dzieci) można jednak je kąpać.
W wypadku angin bakteryjnych lekami z wyboru są odpowiednio dobrane przez lekarza antybiotyki. W takim przypadku ustąpienie ostrych objawów choroby występuje zwykle w 2. lub 3. dobie leczenia.