Szczepienia wcześniaków
O ile rodzice wcześniaków martwią się, że ich dziecko – taki małe, bezbronne, już ciężko na starcie doświadczone – może źle znieść szczepienia i zastanawiają się nad ich koniecznością, o tyle lekarze są zgodni: wcześniaki należy szczepić.
Ponieważ wcześniaki to niejednorodna grupa: różnią się ze względu na wiek urodzeniowy, masę, jak również powikłania okresu noworodkowego i niemowlęcego, więc nie mogą mieć identycznego kalendarza szczepień.
Należy jednak pamiętać, że noworodek, ma bardzo delikatny organizm, szczególnie zaś urodzony przed terminem, jest narażony na różne infekcje, a choroba może mieć ciężki przebieg.
Dziecko powinno otrzymać wszystkie szczepienia obowiązkowe. Wyjątkiem jest szczepionka przeciwko gruźlicy, którą można podać wcześniakowi, który waży co najmniej 2 kilogramy.
reklama
Jeśli dziecko jest hospitalizowane po porodzie, nie jest to przeciwwskazaniem do rozpoczęcia szczepień. Co więcej dziecko będące pod stałą opieką lekarską jest monitorowane, co jest szczególnie istotne dla takich maluszków w pierwszych 2–3 dobach po szczepieniu.
Ze względu na niewielką masę mięśniową zaleca się ograniczenie liczby wstrzyknięć, dlatego proponuje się 5- i 6-składnikowe szczepionki skojarzone. Ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych jest podobne, jak u dzieci urodzonych o czasie. Jedynie u wcześniaków, u których po narodzinach wystąpiły problemy oddechowo-krążeniowe zaobserwowano podwyższone ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Termin i kolejność szczepień w ramach programu szczepień ochronnych ustala pediatra. Generalnie dzieci szczepi się według kalendarza, w nie zmienionej dawce, stosownie do wieku, liczonego według urodzenia, nie terminu planowanego porodu (wiek korygowany).
Zgodnie z ustawą wcześniaki są objęte bezpłatnymi szczepieniami DTPa, przeciwko pneumokokom oraz szczepieniem przeciwko WZW typu B. Jeśli to wskazane - szczepienia można rozłożyć w czasie. Dodatkowo lekarz prowadzący może zadecydować o odroczeniu szczepień