Sen niemowlaka w upalne dni: Jak zapewnić odpowiednie warunki do spania

Sen niemowlaka w upalne dni: Jak zapewnić odpowiednie warunki do spania

Sen niemowlaka w upalne dni to wyzwanie, z którym boryka się wielu rodziców. Co robić? Aby zapewnić maluchowi komfort,  ale i bezpieczeństwo, należy zadbać o lekkie i przewiewne ubrania, odpowiednią pościel oraz utrzymanie w pokoju dziecka optymalnej temperatury (20-22 stopni) oraz wilgotności (50-60%). To bardzo ważne.

Niemowlę a upał - zagrożenia

Sen niemowlaka w upalne dni to temat, który skupia uwagę wielu rodziców. Trudno się dziwić - wysokie temperatury, tak w ciągu dnia, jak i w nocy, potrafią dać się we znaki także maluchom.

Zapewnienie odpowiednich warunków do spania w gorące dni i bardzo ciepłe noce jest kluczowe nie tylko dla komfortu, ale także dla zdrowia i rozwoju dziecka. Sen odgrywa bardzo ważną rolę. To wtedy zachodzi wiele procesów neurologicznych w mózgu, a ciało relaksuje się, odpoczywa i regeneruje. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że zdrowy sen jest absolutnie niezbędny prawidłowego rozwoju dziecka.  

Po drugie upał może stanowić poważne zagrożenie dla niemowląt i mieć poważne skutki. Ma to związek z tym, że organizmy maluchów są bardziej wrażliwe na wysokie temperatury i mniej skutecznie regulują ciepło. Oznacza to, że bardzo wysokie temperatury w przypadku noworodków i niemowląt, ale i starszych dzieci oraz dorosłych, znacząco wpływają na samopoczucie oraz zdrowie. Co więcej, ekstremalne ciepło może stanowić zagrożenie życia.

Po trzecie zapewnienie odpowiednich warunków do spania w upalne dni i bardzo ciepłe noce jest niezbędne, by sen był komfortowy i odpowiednio długi (a po wstaniu dopisywał humor). Trudności z zaśnięciem i wybudzanie się z powodu niewygody, gorąca, nadmiernego pocenia ciała i trudności z oddychaniem pełną piersią zdecydowanie nie są przyjemne i źle nastrajają (rozdrażniają nie tylko maluchy).

reklama

Jak zapewnić odpowiednie warunki do spania niemowlaka w upalne dni?

Zapewnienie odpowiednich warunków do spania dla niemowlaka w upalne dni jest niezwykle ważne, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo. Na co zwrócić szczególną uwagę? Najważniejsze jest lekkie ubranie, komfortowa pościel oraz optymalna wilgotność i temperatura otoczenia.

Sen niemowlaka w upalne dni - zapewnij odpowiednie ubranie

Jak ubrać dziecko do snu w upał? Zdecydowanie lekko, najlepiej w ubranka luźne, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, muślin czy wiskoza bambusowa. Sprawdzi się lekka piżamka, choć w bardzo gorące noce można pozwolić niemowlakowi spać tylko w pieluszce lub lekkim body z krótkim rękawkiem czy rampersie z krótkimi nogawkami.

Czy wiesz, jak schłodzić niemowlaka w upał? Dobrym pomysłem jest kąpiel (nie tylko przed snem), która nie tylko oczyszcza ciało, ale i obniża jego temperaturę.

Sen niemowlaka w upalne dni - kup lekką pościel

Do przykrycia niemowlaka w upalne dni i gorące noce wystarczy:

  • cienka pościel z wiskozy bambusowej,
  • kocyk z bawełny,
  • kocyk bawełniano-bambusowy,
  • otulacz bambusowy z wysokogatunkowej wiskozy bambusowej (np. w komplecie z niewielką, płaską poduszką (pamiętaj, że za duże i zbyt wysokie poduszki oznaczają ryzyko zablokowania dróg oddechowych i podduszenia).

Czasem wystarczy wyłącznie cieniutka pieluszka bambusowa, która posiada właściwości termoregulacyjne (co ważne, w upalne dni utrzymuje temperaturę o 2 stopnie niższą od temperatury otoczenia). W przypadku noworodków sprawdzają się śpiworki bambusowe.

O czym jeszcze pamiętać? Używaj lekkich, bawełnianych prześcieradeł. Zrezygnuj z dodatkowych poduszek, kołder czy pluszaków, które mogą przegrzewać dziecko, ale i grożą przyduszeniem. Unikaj używania ochraniaczy na łóżeczko, które mogą blokować przepływ powietrza.

reklama

Zadbaj o optymalną wilgotność i temperaturę otoczenia

Dzieci preferują spanie w niższej temperaturze, która ułatwia oddychania (sprzyja rozszerzeniu się oskrzeli, nie powoduje wysychanie śluzówki nosa, co czyni wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza). W pokoju małego dziecka utrzymuj temperaturę, która nie jest wyższa niż 18-20°C oraz wilgotność na poziomie 50-60%.

Jak zwiększyć wilgotność i obniżyć temperaturę w sypialni oraz pokoju dziecka? Sprawdzają się wentylatory, wiatraki, nawilżacze powietrza i klimatyzatory. Upewnij się, że powietrze nie jest skierowane bezpośrednio na dziecko. Możesz również zawiesić mokre ręczniki w pokoju, aby ochłodzić powietrze poprzez odparowanie wody.

Duże znaczenie ma zaciemnianie pokoju w ciągu dnia, zwłaszcza gdy jest zlokalizowane na południu czy zachodzie, przez co dochodzą do niego intensywne promienie słońca. Bardzo ważne jest, by łóżeczko niemowlaka jest ustawione w odpowiednim miejscu, gdzie nie jest narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza w pokoju, otwierając okna (zadbaj o to, by było to bezpieczne) i drzwi. Unikaj zasłaniania okien ciężkimi zasłonami, które mogą blokować przepływ powietrza.

Sen niemowlaka w upalne dni - bezpieczeństwo  

Regularnie sprawdzaj temperaturę ciała niemowlaka, aby upewnić się, że nie jest przegrzane. Możesz to robić dotykając jego karku, aby upewnić się, że nie jest zbyt gorący ani spocony. W razie potrzeby przetrzyj ciało dziecka wilgotną ściereczką, aby je ochłodzić. Dobrą praktyką i sposobem na monitorowanie dziecka jest korzystanie z elektronicznych niani z czujnikami temperatury.

W czasie upalnych dni bardzo ważne jest odpowiednie żywienie i nawadnianie dziecka. Karm niemowlaka częściej, aby zapewnić mu odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza jeśli jest karmione piersią. W przypadku starszych dzieci dbaj o lekkostrawną dietę. Kluczowe jest unikanie ciężkich i tłustych posiłków, które obciążają żołądek, ai mogą wpływać na komfort snu.

Zapewnij dziecku stały dostęp do wody, choć sprawdzą się także rozcieńczane soki i herbatki dla maluchów. Dobrą opcją są bidony, kubki niekapki czy butelki, które maluch ma w zasięgu wzroku, na wyciągnięcie ręki.

Unikaj aktywności fizycznej niemowlaka tuż przed snem, co może podnieść jego temperaturę ciała, a i niepotrzebnie rozbawić. Staraj się, aby dziecko było aktywne i przebywało na dworze w chłodniejszych porach dnia - rano i wieczorem.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: