Uczymy niemowlę spać
Masz wrażenie, że po narodzinach dziecka w ogóle przestałaś sypiać? Każda noc wydaje ci się horrorem, bo spędzasz ja na karmieniu, czuwaniu, czy przewijaniu? Czy tak musi być? Jak nauczyć dziecko spać?
Przede wszystkim warto się zastanowić, czy twoje dziecko ma kłopot ze snem, czy po prostu jeszcze nie potrafisz zrozumieć jego potrzeb, co jest całkowicie zrozumiałe, zwłaszcza na początku macierzyństwa.
Wiele osób twierdzi, że dzieci zasypiają, kiedy są zmęczone tymczasem zdrowych nawyków dotyczących snu należy się nauczyć. Co nie oznacza tworzenia sztywnych reguł, ale ustalenia granic połączonych z pewną elastycznością.
Jakie są nakazy i zakazy, jeśli chodzi o sen noworodka i niemowlaka?
Pierwsze tygodnie to czas, kiedy będziecie się poznawać i przyjmij jako pewnik, że maleństwo będzie budzić się w nocy na karmienie i w poszukiwaniu mamusi. To naturalne.
Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli twoje dziecko ma poniżej 12 tygodni zawsze podejdź kiedy płacze, żeby je przytulić, pogłaskać i pocieszyć. Nie wierz, że takie zachowanie spowoduje, że maluch będzie tobą manipulować lub, że go rozpieścisz. On potrzebuje bliskości.
Kolejna sprawa. Pewnie słyszałaś, że zawsze trzeba podążać za potrzebami dziecka, ale warto spróbować wprowadzić w życie zasadę równowagi. Zadbaj o siebie, to bardzo ważne i postaraj się, jak najszybciej wprowadzić harmonogram dnia. Nie musi być sztywny, natomiast pozwoli tobie poczuć się pewniej i „zarządzić” waszym wspólnym czasem.
Stwórz harmonogram snu
Kiedy dzieci się bardzo zmęczony, trudniej jest im zasnąć i wtedy najczęściej pojawia się płacz i rozpacz. Jeśli czas na sen i pobudki są nieregularne to w efekcie w nocy niemowlę może często się wybudzać, ponieważ będzie po prostu przemęczone. Dlatego postaraj się wdrożyć rutynę, np.:
Czas czuwania pomiędzy kolejnymi cyklami snu:
Noworodek 0 do 6 tygodni - 45 minut do 1 godziny od chwili przebudzenia.
Niemowlę od 6 do 12 tygodni - od 1 godziny do 1 ½ godziny.
Niemowlę od 12 do 16 tygodni - 1 ½ godziny do 2 godzin.
Niemowlę 16 tygodni do 24 tygodni - od 2 do 3 godzin.
reklama
Pozwól dziecku znaleźć najlepszy dla niego rytm i sposób usypiania.
Każdy z nas ma swój ulubiony sposób, który pozwala nam się wyciszyć i zasnąć. Część z nas lubi posłuchać muzyki, czy czytać książkę. A niemowlę właściwie jedyne , co może zrobić to…płakać. I uwaga…To jest całkowicie normalne i zdrowe, że maluszki płaczą przed zaśnięciem. I chociaż dla nas rodziców, może to być trudne do słuchania, dla nich jest to po prostu sposób uspokajania się.
Jednak dziecko w wieku 12 tygodni nie powinno pozostawać samo zbyt długo. Maksymalnie może to trwać 20 minut. Dłuższy czas w samotności może przynieść więcej szkody niż korzyści. Jeśli dziecko płacze podejdź do niego, obrócić na bok tak, żeby cię nie widziało i delikatnie rytmiczne poklepuj w pupkę. Tempo powinno naśladować uderzenia serduszka maleństwa, co sprawi, że poczuje się bezpieczni i spokojnie zapadnie w głęboki sen.
Strzeż się drzemek
Większość dzieci uwielbia drzemki, które trwają 45 minut lub nawet krócej. Jednak twoim celem jest nauczenie malucha, aby przesypiał pełen cykl bez wstawania. W innym przypadku dzieciom zaczyna się mieszać czas snu-czuwania i w rezultacie zamiast wydłużać cykl spania zwiększa się liczba drzemek. Wydłużenie czasu nieprzerwanego snu do półtorej godziny jest pierwszym ważnym krokiem, więc uzbrój się w cierpliwość, bo zmiana nie przyjdzie natychmiast, ale twój wysiłek będzie wynagrodzony.
reklama
Wspieraj, ale nie zastępuj
Smoczek, karuzelki, czy biały szum mogą pomóc, ale również utrudnić maleństwu znalezienie własnego rytmu zasypiania. Jeżeli się na nie zdecydujesz koniecznie wprowadzaj je powoli i obserwuj rezultaty. Część dzieci najchętniej zasypia w wózku, z którym rodzice biegają wokół bloku. Ta metoda na dłuższą metę wykańcza. Jeśli maluch przyzwyczai się do kołysania, to późniejsze wkładanie go do łóżeczka będzie skutkowało natychmiastowym wybudzeniem.
Dlatego proponujemy, żebyś na początek pozwoliła dziecku odnaleźć własny schemat zasypiania, a jeśli będzie miał problem to dopiero wtedy powoli wprowadzała dodatkowe akcesoria.
A kiedy wreszcie prześpi całą noc?
Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny i to samo tyczy się naszych dzieci. Niektórzy z nas wybudzają się nocą , żeby pójść do toalety, a inni przesypiają calutką noc.
Jeśli twoje dziecko jest zdrowie i ma prawidłową wagę możesz spróbować robić dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami w nocy, ale pamiętaj żeby z nich nie rezygnować, bo wtedy skład mleka jest najbardziej kaloryczny, bogatszy w tłuszcz, sód, żelazo i potas. Niektóre dzieci trawią pokarm szybciej niż inne, więc będą się częściej wybudzać.
Pamiętaj, że dzieci poniżej pewnego wieku budzą się nocą na jedzenie lub po prostu, ponieważ potrzebują bliskości i najlepsze co możesz im dać to zrozumienie, cierpliwość i opanowanie. Maluszki bardzo mocno odczuwają wszystkie emocje mamy, dlatego zadbaj o siebie, swoje samopoczucie i uwierz, że zajmujesz się dzieckiem najlepiej, jak potrafisz czyli wystarczająco dobrze.