Niemowlę uczy się mówić. 6 - 12 miesiąc

Ostatnie zmiany: 3 lutego 2020
Niemowlę uczy się mówić. 6 - 12 miesiąc

Naukowcy twierdzą, że dzieci przez pierwsze pół roku nie potrafią jeszcze komunikować się z konkretną intencją. Zupełnie inaczej jest w przypadku maluszków, które już ukończyły 6. miesięcy.

Co się będzie działo z rozwojem mowy i komunikowaniem się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy? Przeczytaj!

Rozwój mowy dziecka pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia

Pomiędzy 6. a 9. miesiącem dzieci nie tylko odwracają świadomie głowę w kierunku dźwięków, ale mogą zacząć reagować na własne imię. Oczywiście to dopiero początek wykorzystywania nowych umiejętności.

Wkrótce twój maluch zacznie rozpoznawać i reagować na popularne w jego życiu zwroty: mama, tata, baba, pa - pa. Kiedy pokażesz mu lalę, może zacząć się czołgać w jej kierunku, a kiedy wspomnisz o pożegnaniu, zacznie patrzeć na drzwi.   

To jest też moment, kiedy niemowlę chętnie będzie brać udział w zabawach i interakcjach społecznych. To świetny czas na zabawę w koci-koci łapci, kokoszka - kaszkę ważyła, czy a ku ku.

U dziecka pojawia się zdolność, która pozwala mu zrozumieć związki przyczynowo- skutkowe.  Zauważysz to w jego zachowaniu. Maluch będzie wybierać sobie jakiś cel, zacznie zastanawiać się, jak go osiągnąć, a później zrealizuje swój plan. Na przykład kiedy zobaczy klocek, będzie się starał do niego dosięgnąć. W ten sposób pokazuje ci pierwsze intencjonalne zachowania. Oprócz tego coraz częściej stara się nawiązywać kontakt z otoczeniem. Robi miny, gestykuluje, gaworzy.

Koniecznie opowiadaj mu, co robisz i co dzieje się wokół. Jednocześnie uważnie obserwuj, co chce ci „powiedzieć”. Niemowlę nadal większość komunikatów będzie ci przekazywać wzrokiem, np.: może spojrzeć na pluszaka, potem na ciebie i znów na pluszaka, jakby chciało powiedzieć: “Mamo, podaj mi tego misia”

Hitem tego okresu jest odkrycie lustra. Maluch uwielbia oglądać własne odbicie i prowadzenie „rozmowy z samym sobą”.

reklama

A skoro tak, to co mówi niemowlę pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia?

Na razie nadal gaworzy, powtarzając pierwsze sylaby, np.: ma-ma, ba-ba, ta-ta oraz robi eksperymenty wypróbowując skalę swojego głosu i jego brzmienie. Oprócz tego kocha „rozmowy z bliskimi”. Chociaż dziecko porozumiewa się raczej w swoim narzeczu, oczekuje odpowiedzi. Koniecznie rozmawiaj z dzieckiem, naśladuj wydawane przez nie dźwięki, zadawaj pytania. Zwracaj też uwagę na to, kiedy cię przywołuje. To urocze, jak na widok najbliższych cieszy się, macha rączkami i ma uśmiech od ucha do ucha.

Rozwój mowy dziecka pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia

Uwaga, nadchodzi kolejny etap rozwojowy! W umyśle dziecka pojawia się pojęcie stałości przedmiotu.
Jean Piaget, szwajcarski psycholog uważał, że pojęcie stałości przedmiotu jest podstawą nauki języka.

Dlaczego pojęcie stałości przedmiotu jest tak ważne dla nauki języka?

Wszystkie języki są oparte na pewnym typie systemu symbolicznego. W języku mówionym symbole to wymawiane słowa. W formie pisemnej symbole są napisane. W języku migowym symbole to różne kształty.

Wszystkie te symbole oznaczają rzeczy, ludzi, działania, itp. Kiedy niemowlę zaczyna rozumieć, że rzeczy zawsze są gdzieś "tam", zacznie kojarzyć, że może używać symboli (słów), żeby się do nich odnieść, nawet jeśli ich nie widzi.

Ta koncepcja, że rzeczy po prostu nie "znikną", że istnieją nawet wtedy, kiedy już nie możemy ich zobaczyć, to ogromny krok milowy! Już za chwilę, kiedy dziecko będzie głodne, powie mamie „am-am” pomimo tego, że nie będzie widzieć jedzenia.  Jeśli zaś ukryjesz przedmiot, będzie starało się go odnaleźć.

Teraz też niemowlę zaczyna kojarzyć, że nie tylko jest sprawcą wydarzeń, ale zauważa, że również same przedmioty je powodują, np.: piłka uderza w kubek i go przewraca.

Według naukowców roczniak rozumie już około 50 słów, a wśród nich „nie’ i “nie wolno". Jak na te dwa zwroty reaguje? To zależy od jego nastroju. Dodatkowo zaczyna podążać za prostymi prośbami i pytaniami: "Chodź"! lub "Chcesz banana"? „Daj mi to!” Chętnie również powtarza wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz odtwarza dźwięki, które słyszy wokół siebie. Jest to między innymi szczekanie psa - "hau-hau", muczenie krowy „muu-muu”, czy dźwięk wydawany przez samochód „brum-brum”.

Dziecko świadomie wypowiada proste, ale również przydatne słowa: „mama", „tata", „daj” czy "baba.
Koniecznie rozmawiaj z maluchem, używając prostych sformułowań, staraj się mówić wyraźnie i poprawnie. To, w jaki sposób się komunikujesz, będzie stanowić dla niego wzorzec mówienia.

No to uff. Zobacz, ile wydarzyło się pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Tak wiele zmian dotyczących mowy maluszka i jego rozwoju. Obiecujemy, że kolejne etapy rozwoju mowy będą jeszcze bardziej ekscytujące. 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: