Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?
Korczak powiedział, że kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. To prawda, miał rację. Uśmiech na twarzy malucha to miód na serce. Ba! Nawet kiedy maluszek śmieje się nieświadomie, choćby i przez sen, to rozbawia i roztkliwia. Prawda?
Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?
Pierwszy uśmiech możesz dostrzec już na buźce noworodka, nawet zaraz po narodzinach. Choć wówczas są to jedynie nieświadome, przypadkowe grymasy, to dają nam wiele radości, prawda? Maluszek uśmiecha się, kiedy ma pełny brzuszek, robi siusiu – wtedy, kiedy jest mu ciepło, sucho i miło.
Czy wiesz, że pierwszy uśmiech można zaobserwować już podczas badania USG?
Kiedy mija pierwszy miesiąc życia, uśmiech dziecka nabiera charakteru emocjonalnego, by w okolicach 6.-7. tygodnia życia stać się prawdziwym, świadomym uśmiechem. Dziecko będzie się uśmiechać nie tylko wtedy, kiedymu dobrze, ale także wówczas, kiedy na jego horyzoncie pojawi się mama, a także w odpowiedzi na zachowanie i uśmiechy innych osób – najpierw mamy, a z czasem nawet obcych. Mały człowiek wyraźnie cieszy się na widok bliskich i potrafi okazać im te radość, a pojawienie się świadomego uśmiechu na jego buzi to krok milowy w jego rozwoju społecznym.
Czy wiesz, że dziecko śmieje się około trzystu razy dziennie, podczas gdy dorośli śmieją tylko dwadzieścia razy?
Uśmiech to sposób komunikowania się z otoczeniem. Z początku sporadyczne i nieśmiałe uśmieszki z czasem przeradzają się w szerokie, odważne uśmiechy, a i lawinę śmiechu, której często towarzysza piski i machanie kończynami. No właśnie! Od uśmiechu do śmiechu wiedzie krótka droga. Niemowlęta zwykle śmieją się głośno po raz pierwszy, gdy skończą 4. miesiąc życia, choć jak wiadomo reguły często sobie, a maluszki sobie, dlatego zanosić śmiechem może się tak 3-miesięczniak, jak i półroczniak. Śmiech jest następstwem jakiegoś epizodu czy zdarzenia, które rozbawią dziecko. Podoba mu się zarówno śmiech, jak i reakcje otoczenia. Dziecięcy uśmiech i śmiech roztapiają najtwardsze serca, a ludzie reagują na maluszka uśmiechem, zainteresowaniem. I to jest to!
Dzieciaki lubią się śmiać – to nie tylko odpręża, ale i budzi zachwyt i zainteresowanie dorosłych. A o to przecież chodzi!
reklama
Uśmiechaj się!
Uśmiech to radość i lawina pozytywnych emocji, a śmiech to zdrowie. Dlatego uśmiechaj się. Jeśli chcesz wywołać uśmiech na twarzy dziecka:
- Pokazuj emocje.
- Pochylaj się nad dzieckiem, dużo do niego mów.
- Rób głupie miny. Wydawaj zabawne dźwięki. Naśladuj odgłosy i zachowanie zwierząt.
- Delikatnie łaskocz dziecko.Tańczcie. Puszczajcie bańki. Rzucajcie w górę kolorowe liście. Bawcie się radośnie!
- Bądźcie blisko siebie.
Kiedy dziecko jest otoczone miłością, troską i opieką, wychowuje się w serdecznej atmosferze, zawsze będzie szczęśliwe i wesołe. Będzie się uśmiechało i śmiało.
Gdy dziecko się nie uśmiecha
To, że kilkumiesięczne niemowlę się nie uśmiecha nie oznacza, że jest małym smutaskiem. Brak uśmiechu może świadczyć o osłabieniu dziecka, a i zwiastować problemy zdrowotne. Jeśli niemowlę nie uśmiecha się do ukończenia 4. miesiąca życia, skonsultuj się z pediatrą – konieczne jest zbadanie wzroku