Ile śpi niemowlę w wieku 1-3 miesiąca?
Wprawdzie stwierdzenie, że sen dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi jest dość oklepane, niemniej chyba żadne inne nie jest tak trafne. Kiedy bowiem na świecie pojawia się maluch, wraz z nim przychodzi radość i szczęście, ale także wiele lęków, pytań i kwestii do rozstrzygnięcia. Jedną z nich jest sen dziecka.
Noworodek śpi bardzo dużo. Tak dużo, że masz wrażenie, jakby trwało to niemal całą dobę. Maluch jest aktywny tak rzadko, że aż za tym tęsknisz. Chciałabyś spędzić z nim więcej czasu, nie tylko tyle, ile zajmuje karmienie czy przewijanie. Szybko mijają cztery tygodnie i noworodek staje się niemowlakiem. Wówczas wiele się zmienia, dobowy rytm snu i czuwania także. Pojawiają się też pytania i obawy.
Ile śpi niemowlę w wieku 1 - 3 miesiąca?
Ile powinno spać niemowlę? Czy moje dziecko nie śpi za dużo/za mało? To główne tematy rozważań rodziców, a na owe pytania odpowiedzi udzielają i specjaliści, i poradniki, i inne, doświadczone już mamy.
Niemowlęta pomiędzy 1. a 3. miesiącem życia przesypiają zwykle 16-20 godzin na dobę. Najczęściej są to:
- 3-4 drzemki po 1–2 godziny (choć zdarza się, że rytm dobowy wyznaczają drzemki trwające kwadrans!), oraz
- 6–8 godzin snu nocnego (choć dla niektórych dzieci sukcesem jest przespanie w nocy 4-6 godzin).
Schematy schematami, ale ponieważ maluch nie wie o tym, co mówią tabelki i normy, śpi tyle, ile potrzebuje, tworząc swój autorski, dobowy rytm. Śpi wtedy, gdy jest zmęczony, a budzi się najczęściej wówczas, kiedy poczuje głód lub chcą się przytulić do mamy.
I tak niektóre dzieci śpią długo w ciągu dnia, przez co późno zasypiają na noc. Inne idą spać z kurami, ale w ciągu dnia śpią krótko i czujnie jak zając pod miedzą. Jak widzisz nie ma reguły. Mało tego! Może się zdarzyć, że kiedy będzie ci się wydawało, ze oto osiągnęliście pewne status quo, maluch znów powróci do swoich dawnych zwyczajów.
Pamiętajmy, że każde dziecko ma indywidualne potrzeby, a podawane wartości mają wartość informacyjną i charakter statystyczny. To, ile dziecko śpi, zależy nie tylko od jego wieku, ale temperamentu czy genów, czyli czynników, na które nie mamy wpływu.
Maluchy potrafią spać bardzo dużo lub zbyt mało. Zdarza się też, że niektóre są od początku bardzo uregulowane – zasypiają o tych samych porach i śpią określoną ilość czasu, choć trzeba zaznaczyć, że zdarza się to rzadko. Najczęściej niemowlęta przez pierwsze pół roku życia raczej nie mają uregulowanego zegara dobowego snu i czuwania, dlatego spontaniczne drzemki nie są niczym niepokojącym (choć dla rodzica często w swej nieprzewidywalności uciążliwym).
Każde niemowlę jest inne, dlatego jednemu dziecku wystarczy 12 godzin snu, a drugie będzie spało niemal całą dobę.
Sen jest ważny dla niemowlęcia
Sen jest ważny dla rozwoju i samopoczucia dziecka. Wypoczęty maluch ma ochotę na zabawę, poznawanie świata, aktywność, interakcje z bliskimi. Ale to nie wszystko. Podczas snu z przysadki mózgowej wyzwala się hormon wzrostu. Rozwija się także układ nerwowy (tworzą się nowe połączenia między neuronami) i układ odpornościowy.
Podczas snu odebrane przez dziecko bodźce i zebrane doświadczenia są przetwarzane przez komórki mózgowe (i zapamiętywane). Zbyt małe ilości snu sprawiają, że dziecko jest marudne, zmęczone, słabsze i drażliwe, a to nie sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi.
Im dziecko starsze, tym dłuższe są okresy czuwania, a okresy snu stają się krótsze.
reklama
Sen dzienny i sen nocny
Maluszki niekoniecznie zwracają uwagę na to, czy jest dzień, czy noc, choć teoretycznie sen i okresy czuwania rozkładają się na nie mniej więcej po równo. Dopiero z czasem maluchy nauczą się prawidłowego, to jest ogólnie funkcjonującego rytmu dobowego.
Specjaliści twierdzą, że od 6. tygodnia życia dziecko uczy się odróżniać dzień od nocy. Niemniej trzeba mu pomóc, by umiało uporządkować wrażenia zmysłowe, które odbiera. Zadbajmy o to, by dzień maluszkowi kojarzył się z aktywnością, światłem, dźwiękiem, a noc z ciemnością i ciszą. Co robić?
W nocy do przewijania czy karmienia nie zapalaj światła – rób to w półmroku. Ważne jest, by nie rozmawiać z dzieckiem, nie zabawiać go, nie rozmawiać. Tylko w ten sposób uczymy różnicy między nocą a dniem. Ważne są rytuały przed snem – kąpiel o stałej porze, sekwencja znajomych czynności pielęgnacyjnych, zgaszenie światła, wyciszanie. To daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen.
W ciągu dnia zaś, na chwile drzemek nie zaciemniaj kompletnie pokoju zasłonami czy roletami. Zasłoń ostre światło, ale niech dzień nie udaje nocy. Jeśli maluch śpi w dzień, a w nocy jest rozbawiony – możesz podjąć próby skracania snu w ciągu dnia, choć rezultaty nie zawsze są zadowalające.
Czy moje niemowlę wystarczająco dużo śpi?
Ponieważ mało które dziecko rozwija się książkowo, czasem trudno jest się w tym wszystkim odnaleźć. Można jednak, poznając i obserwując własne dziecko, ustalić, czy wystarczającą długo śpi.
Wyznacznikiem odpowiedniej ilości snu dziecka jest przede wszystkim to, jak się maluch zachowuje.
Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo, jeśli wstaje wypoczęte, ma apetyt i ochotę na zabawę. Jeśli zaś maluch jest marudny, apatyczny bądź rozdrażniony, nie ma apetytu i nie jest skory do zabaw, być może się nie wysypia. Wówczas obserwuj go uważnie - być może przyczyną są złe nawyki, a może infekcja. W razie wątpliwości poradź się pediatry.