Jak zapewnić higienę miejsc intymnych u dziewczynek
Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna, więc trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do podrażnień, zwłaszcza w okolicy intymnej. Dlatego pamiętaj o częstym przewijaniu i odpowiednim oczyszczaniu tej strefy.
Przede wszystkim, jak najszybciej zmieniaj brudne pieluszki. Im dłużej skóra jest poddawana działaniu moczu lub kału, tym większa szansa na stany zapalne.
Unikaj używania produktów nie przeznaczonych dla niemowląt, takich jak mydła czy chusteczki zawierające alkohol lub perfumy. Mogą one podrażnić delikatną skórę twojej córeczki. Uważaj również, żeby kosmetyki nie przedostały się do pochwy maleństwa, bo mogą zaburzyć prawidłową florę bakteryjną.
Najlepiej po zdjęciu pieluszki podmyj córeczkę delikatnie pod bieżącą wodą (uważaj, żeby strumień nie był zbyt intensywny) i osusz ją miękkim ręcznikiem. Oczywiście możesz również przetrzeć okolice intymne za pomocą namoczonego wacika lub chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
reklama
Jeśli dziecko ma brudną pieluszkę, a kał przedostał się do warg sromowych, wykonaj następujące czynności:
- Konieczne wymyj dokładnie ręce.
- Wykonując toaletę „na przewijaku” delikatnie rozchyliwszy szparę sromową przemyj ją mokrym wacikiem lub nawilżaną chusteczką, w kierunku ku tyłowi.
- Oczywiście usuń wszelkie widoczne ślady moczu czy kału.
- Jeśli ilość wydzieliny pochwowej jest duża, możesz ją delikatnie usunąć czystym nawilżonym wacikiem.
- Następnie przemyj szparę międzypośladkową, również w kierunku ku tyłowi.
- Po każdym ruchu od góry do dołu zmieniaj waciki lub chusteczki, żeby niechcący nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.
- Po zakończonej toalecie, przed założeniem pieluchy, możesz posmarować wargi sromowe (na zewnątrz) oraz pośladki, odpowiednim kremem do pielęgnacji.
Wycieranie od przodu do tyłu zapobiega przenikaniu bakterii z odbytu niemowlęcia do pochwy lub cewki moczowej i chroni je przed infekcją. O tej zasadzie pamiętaj również podczas kąpania córeczki.
W pierwszych kilku tygodniach po porodzie okolice pochwy są obrzmiałe i zaczerwienione, w tym czasie może się pojawić biała lub różowa wydzielina. Jest to spowodowane tym, że do organizmu dziecka przeniknęły twoje hormony. Nie martw się, to przejściowe zmiany. Jeśli jednak objawy trwają powyżej 6 tygodni skonsultuj się z lekarzem.