Czy mogę jeść czosnek, kiedy karmię piersią?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Czy mogę jeść czosnek, kiedy karmię piersią?

Czosnek to wiele korzyści dla zdrowia - zawiera witaminy, składniki mineralne, aminokwasy. Zwalcza bakterie, wirusy, grzyby, leczy zakażenia przeziębienia, bezsenność czy astmę, łagodzi dolegliwości trawienne. I świetnie smakuje: jest bardzo aromatyczny, wyrazisty w smaku – nadaje charakteru wielu potrawom, ale i leczy.

Czy można go jeść bez ograniczeń (wszak zdrowy) czy wręcz przeciwnie (ma bardzo wyrazisty smak i zapach) – powinnaś z niego zrezygnować? Okazuje się, że to sprawa indywidualna – wiele zależy od tego, jak czosnek w pożywieniu matki toleruje dziecko.

Zalety czosnku w karmieniu piersią

  • Czosnek wspomaga laktację – korzystnie wpływa na produkcję mleka, zwiększając jego podaż.
  • Jeśli twoje dziecko „lubi czosnek”, możesz go spożywać w umiarkowanych ilościach. Będzie to korzystne dla zdrowia – i twojego, i maluszka.

reklama

Dlaczego trzeba uważać na czosnek w pożywieniu?

  • Duże ilości czosnku zmieniają zapach (intensywny) i smak mleka (piekący) – utrzymują się one miej więcej 2 godziny po jedzeniu. Jeśli dziecko jest wrażliwe na zmianę smaku mleka i „mleko czosnkowe” mu nie smakuje (co nie jest regułą), powinnaś z niego zrezygnować.
  • Niektóre dzieci reagują na czosnek w diecie karmiącej mamy kolkami, wzdęciami i innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
  • Nie jedz zbyt dużo czosnku, jeśli masz niskie ciśnienie krwi – czosnek bowiem obniża jej jeszcze bardziej.
  • Jeśli czosnek – tylko jako dodatek do potrawy. Nie wolno przyjmować go jako suplementu diety, w formie np. pastylek (chyba, ze twój lekarz sądzi inaczej). 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: