Kiedy zacząć stosować pastę z fluorem?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Kiedy zacząć stosować pastę z fluorem?

Odrobina fluoru może mieć zbawienny wpływ na uzębienie twojej pociechy. Fluor zapobiega próchnicy wzmacniając szkliwo i czyniąc je bardziej odpornym na działanie kwasów i szkodliwych bakterii. Źródłami fluoru są pasta i woda.

reklama

W związku z tym, kiedy zacząć stosować pastę z fluorem?

Ważne: Generalnie nie ma potrzeby podawać wody dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia –  maluch otrzymuje wystarczającą ilość płynu wraz z mlekiem matki lub mlekiem zastępczym, nawet w czasie upałów. W przypadku dzieci karmionych mlekiem zastępczym, woda użyta do sporządzenia mleka zazwyczaj i tak zawiera pewną ilość fluoru.

Pamiętaj, że choć niewielka ilość fluoru wpływa zbawiennie na zęby malucha, jego nadmiar jest niebezpieczny i może prowadzić do fluorozy, która objawia się w późniejszym wieku białymi plamami na zębach stałych. Dlatego tak ważne jest używanie minimalnej ilości fluoru do momentu, gdy dziecko jest wystarczająco duże by jego nadmiar wypłukać i wypluć po umyciu zębów.

W większości miejsc woda kranowa zawiera odpowiednią dawkę fluoru (by sprawdzić, czy tak faktycznie jest sprawdź u źródła, czyli dostawcy wody w twoim regionie, mieście, dzielnicy). Jeśli woda kranowa w twoim regionie nie jest wzbogacana w fluor lub jeśli korzystasz ze studni, w aptece możesz kupić odpowiedni test na zwartość fluoru w wodzie.

Jeśli test wykaże, że zawartość fluoru w twojej wodzie wynosi mniej niż 3 cząsteczki na milion (ppm), zasięgnij porady pediatry lub dentysty w kwestii podawania dziecku suplementu zawierającego fluor. (Dzieciom poniżej ósmego roku życia zaleca się spożycie maksymalnie 3 mg fluoru na dzień.) Lekarz może przepisać fluor w kroplach, które dodaje się do mleka w butelce lub do pożywienia. Specjaliści nie zalecają jednak podawania żadnych suplementów fluoru dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia.

Woda butelkowana i soki owocowe także mogą zawierać fluor, choć nie zawsze etykieta informuje nas o jego ilości w danym produkcie. Dlatego ostrożnie wybieraj wodę jakiej używasz do sporządzenia mleka zastępczego dla swojej pociechy.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: