Jaką kupić deskorolkę dla dziecka?
Twoje dziecko chętnie jeździ na rowerze i nie stroni od hulajnogi. Lubi ruch i sport na świeżym powietrzu. To doskonale! A co powiesz na to, by spróbowało śmigać na deskorolce? To doskonała zabawa, a i wiele korzyści: dzięki deskorolce dziecko jest zwinne i sprytne, uczy się zachowania równowagi, buduje kondyję. Czym się kierować, kupując deskorolkę dla dziecka?
Jakiej deskorolki nie kupować dziecku?
Przeglądając deskorolki od razu odrzuć te wyjątkowo tanie (słaba jakoś i krótka żywotność), używane (ktoś z jakiegoś powodu chce się jej pozbyć) i przeznaczone dla dorosłych. To są złe pomysły. Wiedz jedno: nie da się kupić deskorolki, która będzie i super tania, i dobra, i na wyrost.
reklama
Jaka powinna być deskorolka dla dziecka
Deskorolka dla dziecka musi być przede wszystkim porządna, bezpieczna i… dziecięca. Super by było, gdyby była także ładna – by podobała się dziecku. I tak:
Bezpieczeństwo i sposób wykonania. Deskorolka powinna być wykonana z bezpiecznych materiałów, w sposób staranny. Musi mieć certyfikaty i spełniać wszelkie wymogi. Musi być też przeznaczona dla dzieci - ma ona taką samą budowę jak deskorolki dla młodzieży i dorosłych, ale jest mniejsza i dostosowana do wzrostu i wagi dziecka).
Co jeszcze jest ważne?
Wielkość deskorolki. Wybierając ją kieruj się wiekiem dziecka. Dla maluchów idealne są deskorolki w wersji mini (ok.45 x 13 cm), dla dzieci starszych deskorolki rekreacyjne (wymiary do 75 x 20 cm, choć świetne są odrobinę mniejsze „fiszki”, pennyboard).
Deskorolki „fiszki”, pennyboard to małe, plastikowe deskorolki, wzorowane na popularnych w Polsce deskach z lat 80. Są one lekkie i poręczne, ale także stylowe zwyczajnie ładne; występują w wielu zestawieniach kolorystycznych spodobają się każdemu. Można je też personalizować, kupując naklejki - wlepki).
Łożyska – te wybieramy w zależności od umiejętności dziecka. Dla młodszych dzieci ABEC3, dla starszych ABEC5.
Zwróć uwagę, by deck (wierzch deski) był pokryty antypoślizgowym materiałem.
Wielkość kółek. Te małe (średnica do 80 mm) są zwrotne, dobre do wykonywania tricków. Przeznaczone dla początkujących skaterów. Z kolei duże (średnica do 110 mm) są mniej zwrotne, mają gorszą przyczepność, ale sprawdzają się podczas szybkiej jazdy i na nierównym terenie.
Pamiętaj, by dziecko jeżdżące na hulajnodze, rowerze czy deskorolce miało na głowie kask, a na kończynach ochraniacze. To naprawdę ważne, bo zabezpieczają one dziecko przed urazami i chronią przed poważniejszymi kontuzjami.