reklama
reklama
Dyniowy zawrót głowy
Dynia kojarzy się nam z amerykański świętem Haloween, kiedy to powycinane i wydrążone dynie świecą ciepłym światłem w ciemności. To pomarańczowe warzywo świetnie sprawdzi się również w innej roli - jako pyszne i zdrowe danie w jesienne dni.
Miąższ i pestki dyni stanowią bogate źródło wielu składników odżywczych. Dynia obfituje w witaminy, sole mineralne i błonnik. Miąższ zawiera wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo, a także witaminy C, E, PP, z grupy B oraz beta karoten. W pestkach dyni znajduje się wiele substancji, w tym fitosterole, które mają właściwości ochronne dla układu krwionośnego. Zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych będzie miało korzystny wpływ dla dzieci chorych na alergie czy atopowe zapalenia skóry. Pestki dyni zawierają dużo cynku - wystarczy garść, by pokryć nań dzienne zapotrzebowanie. Cynk bierze udział w syntezie białka i kwasów nukleinowych, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i wspomaga układ odpornościowy dziecka.
Jak podawać dynię?
Dynia bardzo rzadko uczula, dlatego pojawia się w menu małego dziecka bardzo wcześnie, bo już w 5 miesiącu życia. Można z niej przygotować pyszny przecier z dodatkiem innych warzyw, takich jak ziemniak czy marchewkach.
Dynia ma słodkawy smak, dlatego dzieci ją lubią. Starszaki na pewno chętnie zjedzą zupę-krem z dyni, jak również dyniowe placuszki. Przygotowuje się je tak, jak racuchy, z tą różnicą, że zamiast tartego jabłka dodajemy startą dynię.
Takie placuszki świetnie nadają się na deser. Dynię można wykorzystać również do wypieku ciast i innych deserów.
Jeśli lubisz i umiesz robić dżemy i marmolady, dynię wykorzystasz jako ich składnik.
Z dyni użyjesz nie tylko miąższ, ale również pestki, które po wysuszeniu będą stanowiły wspaniała i zdrową przekąskę.
dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska