Moje dziecko przestało spać. Co się dzieje ze snem niemowlaka?
Do tej pory twoje maleństwo idealnie przesypiało prawie całe noce i nagle na przełomie 3-4 miesiąca coś się zmieniło? Masz wrażenie, że przebudza się, co chwilę, jest marudne i rozdrażnione? Zastanawiasz się, co jest tego przyczyną i w jaki sposób sobie poradzić? Przeczytaj. Pocieszymy, zaradzimy.
Kiedy dziecko się rodzi jego cykle snu i czuwania są niedojrzałe. Zdrowy noworodek będzie się wybudzać jedynie z trzech powodów: głodu, mokrej pieluszki i kiedy się wyśpi. Po jakimś czasie, zauważysz, że te okresy spania i czuwania mają jakiś określony cykl, np: jeśli dziecko potrzebuje rzadszych karmień będzie dłużej spało zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Może się nawet okazać, że należysz do tych szczęśliwców, których maleństwo przesypia całe noce. Do czasu…
Zmiana snu na przełomie 3-4 miesiąca życia dziecka
Pomiędzy 3-4 miesiącem nadchodzi zmiana. W tym czasie, sen dojrzewa i pojawiają się tzw. etapy snu. Cykle snu trwają około 60-90 minut w ciągu nocy (czasami 120 minut) i każdy z nich kończy się chwilowym przebudzeniem. I właśnie to krótkie przebudzenie jest przyczyną większości problemów, pt: "ratunku moje dziecko przestało spać”.
Przebudzenia mają funkcję ochronną - dziecko sprawdza, czy wszystko jest w porządku i uwaga… jeśli zasypiało w twoim łóżku, a ty je przeniosłaś później do łóżeczka, to jego oczywistą reakcją będzie płacz, bo okaże się, że jest w innym miejscu niż zapamiętało.
Jeśli nie wiesz o zmianie cyklów snu prawdopodobnie pierwsza rzecz, o której myślisz, kiedy maluszek zaczyna częściej się wybudzać to, że jest głodny. W efekcie uczysz dziecko, że: do zasypiania potrzebne jest mu jedzenie oraz, że potrzebuje więcej kalorii nocą.
Dla twojego maleństwa to idealna sytuacja. Ponieważ wiele dzieci w okolicach 4 miesiąca jest bardzo ciekawych świata a w ciągu dnia rozprasza je mnóstwo bodźców, więc dla nich odwrócenie schematu karmienia (jem nocą, bo wtedy jest spokojnie) jest czymś rewelacyjnym. A dla ciebie? Nie bardzo, dlatego dowiedz się, co możesz zrobić żeby nie stworzyć sytuacji , która będzie trudna do zmiany.
Co można zrobić żeby niemowlę spało?
Najlepsze, co możesz zrobić, to od samego początku pilnować żeby dziecko zasypiało w miejscu, gdzie chcesz, żeby spało. Jeśli chcesz utulaj je w ramionach, noś, kołysz, śpiewaj, ale kiedy jest już bardzo zmęczone połóż je tam, gdzie ma zasnąć.
Oczywiście to może wywołać bunt i niezadowolenie. Wtedy powtórz cały proces, ale zakończ go w taki sam sposób. Na tym etapie życia nie trzeba zmuszać maleństwa żeby zasypiało samodzielnie w łóżeczku, stąd dobrze jest zacząć usypianie w ramionach mamy lub taty. Jednak jest to doskonały moment żeby nauczyć je, że docelowo łóżeczko jest idealnym miejscem do spania.
Druga sprawa to karmienie. W jaki sposób zaobserwować, że dziecko obudziło się z powodu głodu, a nie z powodu chwilowego przebudzenia? Jeśli twoje dziecko zazwyczaj budziło się na karmienie, co 4 - 5 godzin i nagle gdzieś między 3-4 miesiącem to się zmieniło. Uważaj i zastosuj nasze rady.
Jeśli do tej pory jadło, np: o 1:00 i potem zasypiało, a następnie jadło o 5:00 i zasypiało, tymczasem teraz domaga się karmienia zarówno o 1:00, jak i o 2:00 to nakarm je według poprzedniego schematu.
reklama
Dzięki temu dziecko dowie się, że istnieją różne sposoby (nie tylko jedzenie) żeby zasnąć, np: kołysanie, głaskanie, przytulanie oraz nie zaburzysz waszego wypracowanego schematu żywieniowego. Być może spędzisz kilka dni nosząc i kołysząc maluszka (pamiętaj żeby zawsze odłożyć go o łóżeczka zanim zaśnie), ale ten wysiłek zaprocentuje.
Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko potrzebuje większej liczby karmień, staraj się je wprowadzić w ciągu dnia. Znajdź jakieś ciche, ustronne miejsce, w którym w spokoju będziesz mogła je nakarmić. Trening usypiania przeprowadzaj w sposób, jaki wam obydwojgu pasuje, ale najlepiej zacznij od razu po narodzinach dziecka. Dzięki temu będziesz przygotowana na zmiany i przebiegną one dużo łagodniej.
a. jórczak