Wyprawka pierwszoklasisty
Jeszcze chwila i zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Ta myśl nie jest radosna dla wszystkich dzieciaków (wiadomo!), ale i wielu rodziców – ci trzymają się za kieszenie. Oj tak, temat wyprawki szkolnej niejednemu spędza sen z powiek. To nie lada wyzwanie. Czy wiesz, co się przyda twojemu dziecku? Jak powinna wyglądać wyprawka szkolna?
Co powinno się znaleźć w wyprawce pierwszaka?
Przybory szkolne dla pierwszoklasistów obejmują pokaźną listę akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nauki w szkole. Podręczniki i ćwiczenia dzieciaki wprawdzie otrzymują ze szkoły (do przedmiotów obowiązkowych finansowane są z budżetu państwa), więc na szczęście ten wydatek odpada, niemniej pozostają inne kwestie. Trzeba bowiem kupić:
- plecak do szkoły,
- piórnik,
- przybory szkolne, artykuły plastyczne,
- ubrania: na wf,
- obuwie na zmianę,
- worki na kapcie i strój gimnastyczny,
- bidon i śniadaniówkę.
O czym pamiętać, kompletując wyprawkę do szkoły?
Przed zakupami porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Nie ma nic bardziej demotywującego dla ucznia niż plecak i przybory, które mu się nie podobają.
Wyprawkę szkolną warto kupić z wyprzedzeniem, by uniknąć niepotrzebnego stresu (a dziecko miało czas na przyzwyczajenie się do przyborów). Ponadto w wakacje wiele sklepów ogłasza promocje związane z zakupem wyprawki szkolnej. Warto śledzić okazje.
Przed rozpoczęciem zakupów dla dziecka (zwłaszcza pierwszaka) dobrze jest sprawdzić, czy szkoła nie opublikowała (np. na stronie internetowej) listy wymaganych akcesoriów.
Plecak
Kompletowanie wyprawki szkolnej warto rozpocząć od wybrania plecaka. To niełatwe zadanie, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak:
- waga i wielkość,
- kształt i konstrukcja,
- materiał,
- wygląd,
- walory wewnętrzne,
- bezpieczeństwo: atesty i certyfikaty.
Waga i wielkość plecaka do szkoły
Wiadomo, że im plecak jest lżejszy, tym lepiej. Jego wielkość powinna być jednak adekwatna nie tylko do wzrostu dziecka, ale i ilości książek, które na co dzień będzie musiało nosić (a tych jest sporo). Plecak nie powinien być więc ani za duży, ani zbyt mały.
Specjaliści podkreślają, że szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków. Nie powinien też być za długi - może sięgać co najwyżej kilka centymetrów poniżej linii talii.
Waga i wielkość plecaka, jego odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała ucznia. Zbyt ciężki plecak może powodować napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder, pleców, karku i kolan. Nadmierne obciążenie źle wpływa także na ramiona i wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu. Ciężki plecak może zmniejszać pojemność płuc, sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.
Trzeba pamiętać, że w wieku szkolnym pojawia się pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. Ma to związek ze wzmożonym wzrostem ciała, co sprawia, że uczniowie są narażeni na wykształcenie się wad postawy. Nie bez znaczenia jest fakt, że rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się ze zmianą tryby życia. Dzieci w szkolnej ławce spędzają co najmniej 4 godziny dziennie.
Kształt i konstrukcja plecaka do szkoły
Tył plecaka powinien być usztywniany i ukształtowany anatomicznie tak, by ciężar mógł się rozłożyć na całą powierzchnię pleców dziecka. Istotne są odpowiednio ułożone i wyprofilowane strefy obciążenia.
Zgodnie z wytycznymi GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) plecak szkolny powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Nie musi być to stelaż. Ważne, by tylna ściana była wzmocniona pianką lub gąbką.
Ważna jest również wysokość strefy przylegającej do pleców, która dla wysokiego dziecka powinna być dłuższa, dla niższego - krótsza. Ważne są także takie detale jak kształt i szerokość pasków tornistra (szelki powinny być regulowane, szerokie i miękkie, aby nie wrzynały się w skórę).
Przy ustawianiu długości szelek musi być zachowana symetria, to znaczy obydwie szelki muszą mieć taką samą długość. Dobrze, jeśli plecak ma dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i w talii, dzięki czemu obciążenie rozkłada się w dwóch miejscach.
Materiał i wnętrze plecaka
Materiał plecaka do szkoły powinien być dobrej jakości, najlepiej wodoodporny, odporny na zabrudzenia, łatwy do utrzymania w czystości (super, jeśli można go prać).
Plecak powinien mieć wzmocnione, usztywniane dno oraz wygodny uchwyt do przenoszenia. Nie powinien mieć ostrych krawędzi – musi był staranie wykończony i mocno zszyty. Nie mniej ważne elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka.
Wnętrze plecaka powinno być bogate i zasobne w przegródki, komory, kieszonki na drobiazgi, uchwyt na bidon, kieszeń na drugie śniadanie, identyfikator. Dzięki temu w jego wnętrzu będzie zachowany porządek. To ważne również dlatego, że ciężar zawartości będzie rozłożony bardziej symetrycznie, co jest lepsze dla kręgosłupa.
Wygląd plecaka
Plecak szkolny powinien podobać się nie tylko rodzicom, ale i dziecku. Jeśli jednak mama czy tata nie mogą zaakceptować jego wyboru, warto pójść na kompromis: skupić się na funkcjonalności i bezpieczeństwu plecaka, a potem - już po weryfikacji, także cenowej - wybór pozostawić zainteresowanemu.
Plecak, tornister, a może walizka na kółkach?
Tornister to doskonała opcja dla najmłodszych uczniów. Jest sztywny, pozwala na dobrą organizację (zapewnia przejrzystość zawartości), utrzymanie porządku i książek w dobrym stanie. Utrzymuje prawidłową postawę ciała.
Plecak to rozwiązanie idealne dla starszych uczniów. Plecaki są bardziej praktyczne i uniwersalne (mogą być używane także poza szkołą).
Plecak-walizka na kółkach. Ta opcja ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Z pewnością to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko będzie miało sposobność je wykorzystać (będzie sobie radziło, a i poruszało się na krótkich trasach, po równych chodnikach).
W innym przypadku stelaż i kółka to jedynie dodatkowy ciężar, a i niewygoda eksploatacji (kółka wrzynają się w plecy, są trudne w prowadzeniu po schodach - zwłaszcza że uczniowie wyższych klas zmieniają salę nawet co 45 minut).
Plecaki-walizki na kółkach mogą też powodować jednostronne obciążenie i prowadzić do asymetrii (dzieci ciągną je jedną ręką). Alternatywą jest kupienie plecaka z demontowanym stelażem (po wyjęciu staje się zwykłym plecakiem).
Wybór plecaka do szkoły: atesty i certyfikaty
Nie kupujmy plecaków przypadkowych, tylko dlatego, że albo bardzo podobają się dziecku, albo ich cena jest naprawdę niska. Warto zdecydować się na model przemyślany, optymalny dla dziecka oraz stworzony z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów. Wybierajmy te modele, które mają odpowiednie certyfikaty i atesty.
reklama
Przybory szkolne
Jeśli chodzi o przybory szkolne, to ich dobór będzie zależał od tego, do której klasy będzie uczęszczało dziecko. Pierwsze klasy szkoły podstawowej to cała gama kredek: świecowych, ołówkowych i pasteli oraz innych akcesoriów plastycznych. Im dalej w las, tym przyborów mniej, ale są one bardziej specjalistyczne (cyrkiel, ekierki, odpowiednia miękkość ołówków itd.).
Najczęściej wychowawczynie klas z pierwszego etapu edukacji podają dzieciakom szczegółowe listy. W klasach późniejszych kompletowanie przyborów szkolnych bardziej opiera się na intuicji i doświadczeniu.
Dla ucznia pierwszej klasy proponujemy zakup takich artykułów jak
- długopis zmazywalny, wkłady do długopisu,
- nożyczki,
- ołówki. W pierwszej klasie dzieci najczęściej używają do nauki pisania ołówka (dopiero później korzystają z piór lub długopisów)
- kredki świecowe, kredki ołówkowe,
- temperówka,
- gumka,
- linijka,
- zakreślacze, cienkopisy lub pisaki,
- plastelina,
- farby akwarelowe, farby plakatowe, pędzelki, kubeczek do wody,
- zeszyt papierów kolorowych, tzw. wycinanki,
- bloki rysunkowe: biały, kolorowy, blok techniczny, blok techniczny z kolorowymi kartkami,
- kolorowe teczki z gumką.
Nie zapomnij o zeszytach: w kratkę, w 3-linię, w linię i czyste, a także te do muzyki, o różnej grubości. Warto zastanowić się, ile będzie ich potrzeba w ciągu roku i kupić na zapas – np. 3 w linię i kilka w kratkę. Polecamy zakupy w sklepach internetowych – ceny są naprawdę konkurencyjne.
Nasza uwaga – nie oszczędzaj na jakości. Jeśli kupisz kredki czy farby słabej jakości, wprawdzie zaoszczędzisz pieniądze, ale dziecku nie będzie przyjemnie z nich korzystać. O wiele łatwiej i przyjemniej pracuje się korzystając z kredek, ołówków czy farb uznanych producentów.
Piórnik do szkoły
Nie zapomnij o piórniku. To drugi - po plecaku - najważniejszy element wyprawki pierwszaka. Jaki powinien być model idealny? Przede wszystkim niezbyt ciężki i duży.
Zwykle w pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci mają klasyczne piórniki rozkładane. Do najpopularniejszych należą piórniki jednokomorowe dwuklapkowe oraz piórniki dwukomorowe i trzykomorowe. Dobrym pomysłem są piórniki z gumkami do mocowania akcesoriów (są praktyczne, ale i uczą dzieci porządkowania swoich rzeczy).
A piórnik z wyposażeniem? Czy to dobry pomysł? Zasadniczo tak, ponieważ pozwala to zaoszczędzić sporo czasu oraz energii. Minusem jest to, że nie mamy wpływu na to, co się w takim piórniku znajduje (zarówno jeśli chodzi o różnorodność, jak i jakość akcesoriów). Bywa także, że piórniki takie są duże i ciężkie. Największe piórniki z wyposażeniem potrafią ważyć nawet 400 g, zajmują też sporo miejsca w plecaku
Ubrania i buty
Nawet jeśli w szkole nie obowiązują mundurki, wypada ubrać się stosownie do okoliczności, to jest z zachowaniem szkolnego dresscode. Na czym on polega? Na nieprzenoszeniu do szkoły mody podwórkowej. Chodzi o to, by nie zakładać do szkoły ubrań zniszczonych, zbyt nonszalanckich i po prostu niestosownych, a także utrzymanych w krzyczących barwach, z szaloną grafiką.
Sprawdzą się granaty, szarości, brązy czy beże w różnych stonowanych odcieniach – choć wiadomo, nie trzeba przesadzać. Co jeszcze ważne? By ubrania były przewiewne i wygodne, a dziecko czuło się w nich komfortowo.
Nie zapomnij o kupieniu stroju na zajęcia wychowania fizycznego. Przyda się:
- biała koszulka (najlepiej 3 szt. t-shirtów),
- białe skarpetki (kilka par)
- czarne lub granatowe spodenki, a także legginsy czy spodnie dresowe.
A buty? Te przede wszystkim powinny być wygodne i przewiewne. Doskonale sprawdzą się trampki, tenisówki, slip-ony i inne buty sportowe.
Nie zapomnij o kupieniu dwóch worków: na buty i strój na lekcje wychowania fizycznego. Worek szkolny powinien być wykonany z mocnej, nieprzemakalnej tkaniny. Dziecko będzie mogło go nosić w ręce, przymocować do plecaka lub założyć na ramiona, wykorzystując sznurki jako szelki.
Śniadaniówka i butelka na picie
Śniadaniówka i opcjonalnie bidon lub butelka na wodę (np. z filtrem) przyda się nie tylko maluchowi, choć to zwłaszcza dla nich wybór ładnego zestawu ma największe znaczenie. Śniadaniówka to bardzo praktyczna opcja: dziecko wie, co ma do zjedzenia na drugie śniadania, wszystkie elementy menu znajdują się w jednym miejscu, nie w różnych przegródkach w plecaku. No i nawet najbardziej delikatne jego elementy docierają w całości - dziś pudełka na śniadania posiadają nie tylko wymyślne wzory i ciekawe kolory, ale i fantastycznie skonfigurowane przegródki. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak podpisać wyprawkę dla pierwszoklasisty?
Pamiętaj, by zakupione przybory szkolne podpisać. To pozwoli uniknąć nieporozumień i kłótni. Użyj pisaków do ubrań lub markera.
Finansowanie wyprawki szkolnej
Wyprawka dla pierwszoklasisty, ale i starszego dziecka, to spory wydatek. Rodzice muszą zapłacić za nią z własnej kieszeni. W finansowaniu pomoże 300 plus, czyli jednorazowe wsparcie na zakup wyprawki szkolnej. Jednak nie łudźmy się, że to wystarczy na wszystko.
Z informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że Program Dobry Star nie wystarczy, by pokryć koszty wyprawki szkolnej. W tym roku rodzice przewidują, że na artykuły papiernicze i inne potrzebne rzeczy związane z rozpoczęciem roku szkolnego wydadzą średnio 347 zł na jedno dziecko. Wyprawki szkolne są więc o 20-30 procent droższe. Ze szczególnymi kosztami muszą liczyć się rodzice pierwszoklasistów. Wyprawka dla pierwszaka jest nieco bardziej kosztowna niż ta przeznaczona dla przedszkolaka czy ucznia starszej klasy. Dzieci rozpoczynające swoją przygodę ze szkołą muszą być wyposażone w wiele przyborów szkolnych.
Rządowy program "Dobry Start", znany jako „300 plus”, to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje bez względu na osiągany dochód, raz w roku, na dziecko uczące się w szkole (od 1. klasy), aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności pieniądze mogą otrzymywać do ukończenia 24 roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Przyjmowaniem wniosków o świadczenie dobry start, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski drogą online można składać od 1 lipca do 30 listopada przez:
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl ,
- bankowość elektroniczną,
- portal PUE ZUS.
Jak można przeczytać na stronie gov.pl, wysłanie dokumentów do ZUS w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Jeżeli wniosek zostanie złożony później, np. we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze na koncie bankowym pojawią się w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.