Jak wybrać idealny plecak szkolny? Praktyczny przewodnik dla rodziców

Jak wybrać idealny plecak szkolny? Praktyczny przewodnik dla rodziców

Rok szkolny rozpocznie się lada chwila. To już ostatni dzwonek, by skompletować szkolną wyprawkę. Bez wątpienia najważniejszym jej elementem jest plecak. Aby wybrać najlepszy model, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. To dlatego zakup odpowiedniego tornistra nie jest prostą sprawą. Jak wybrać najlepszy plecak do szkoły? Czym się kierować i na co zwracać uwagę?

Jak wybrać plecak do szkoły? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając plecak do szkoły warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak waga i wielkość, kształt i konstrukcja, a także materiał, z jakiego go wykonano. Nie mniej ważny jest wygląd oraz walory wewnętrzne. Nie można również zapomnieć o atestach i certyfikatach.

Plecak do szkoły powinien być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny i bezpieczny. Aby dopasować go idealnie, warto wziąć pod uwagę nie tylko gust czy budżet, ale także budowę, wagę, wysokość i cechy motoryczne dziecka. Wybór plecaka do szkoły to inwestycja w jego dobre samopoczucie, ale i zdrowie.

Waga i wielkość plecaka do szkoły. Jak wybrać?

Wiadomo, że im plecak jest lżejszy, tym lepiej. Z kolei jego wielkość powinna być adekwatna do wzrostu dziecka, ale i ilości książek, które na co dzień będzie musiało nosić. Plecak nie powinien być więc ani za duży, ani zbyt mały. Specjaliści podkreślają, że szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków. Nie powinien też być za długi - może sięgać co najwyżej kilka centymetrów poniżej linii talii.

Waga i wielkość plecaka, jego odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia. Zbyt ciężki plecak może powodować napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder, pleców, karku i kolan. Nadmierne obciążenie źle wpływa także na ramiona i wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu. Ciężki plecak może zmniejszać pojemność płuc, sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Im lżejszy plecak, tym mniejsze obciążenie kręgosłupa. Ważne jest, by ciężar plecaka równomiernie rozkładał się na bark prawy i lewy.

Trzeba pamiętać, że w wieku szkolnym pojawia się pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. Ma to związek ze wzmożonym wzrostem ciała, co sprawia, że uczniowie są narażeni na wykształcenie się wad postawy. Nie bez znaczenia jest fakt, że rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się ze zmianą tryby życia. Dzieci w szkolnej ławce spędzają co najmniej 4 godziny dziennie.

Plecak do szkoły: kształt i konstrukcja

Tył plecaka powinien być usztywniany i ukształtowany anatomicznie tak, by ciężar mógł się rozłożyć na całą powierzchnię pleców dziecka. Istotne są odpowiednio ułożone i wyprofilowane strefy obciążenia.

Zgodnie z wytycznymi GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) plecak szkolny powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Nie musi być to stelaż. Ważne, by tylna ściana była wzmocniona pianką lub gąbką.

Ważna jest również wysokość strefy przylegającej do pleców, która dla wysokiego dziecka powinna być dłuższa, dla niższego - krótsza. Ważne są także takie detale jak kształt i szerokość pasków tornistra (szelki powinny być regulowane, szerokie i miękkie, aby nie wrzynały się w skórę). Przy ustawianiu długości szelek musi być zachowana symetria, to znaczy obydwie szelki muszą mieć taką samą długość. Dobrze, jeśli plecak ma dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i w talii, dzięki czemu obciążenie rozkłada się w dwóch miejscach.

Materiał i wnętrze idealnego plecaka do szkoły

Materiał powinien być dobrej jakości – najlepiej wodoodporny, odporny na zabrudzenia, łatwy do utrzymania w czystości (super, jeśli można go prać).

Plecak powinien mieć wzmocnione, usztywniane dno oraz wygodny uchwyt do przenoszenia. Nie powinien mieć ostrych krawędzi – musi był staranie wykończony i mocno zszyty. Nie mniej ważne elementy odblaskowe - zwiększają bezpieczeństwo dziecka.

Wnętrze plecaka powinno być bogate – w przegródki, komory, kieszonki na drobiazgi, uchwyt na bidon, kieszeń na drugie śniadanie, identyfikator. Dzięki temu w jego wnętrzu będzie zachowany porządek. To ważne również dlatego, że ciężar zawartości będzie rozłożony bardziej symetrycznie, co jest lepsze dla kręgosłupa.

reklama

Pakując plecak do szkoły warto pamiętać, by cięższe rzeczy zawsze leżały niżej, a lżejsze wyżej.

Design - idealny plecak do szkoły musi się podobać

Oferta producentów plecaków szkolnych jest doprawdy imponująca. Można wybierać i przebierać. Najlepiej, by o wyglądzie plecaka zdecydowało dziecko, choć nie wszyscy się z tym zgodzą.

Argumentem przeciw jest fakt, że dzieci najczęściej preferują design inspirowany motywami z popularnych bajek, co – z punktu widzenia człowieka dorosłego – nie jest rozwiązaniem optymalnym. Wszak mody przemijają, ulubiony bohater może się znudzić, a dziecko uznać plecak za zbyt dziecinny.

Naturalnie możemy delikatnie sugerować dziecku kolory i motywy bardziej uniwersalne i ponadczasowe, niemniej nie warto iść na noże. Przecież plecak powinien podobać się przede wszystkim jemu, a i sam zakup nie jest przecież inwestycją na lata. Może warto po prostu skupić się na funkcjonalności i bezpieczeństwu plecaka, a potem - już po weryfikacji, także cenowej - wybór pozostawić samemu zainteresowanemu?

Plecak, tornister, a może walizka na kółkach?

Tornister to doskonała opcja dla najmłodszych uczniów. Jest sztywny, pozwala na dobrą organizację (zapewnia przejrzystość zawartości), utrzymanie porządku i książek w dobrym stanie. Utrzymuje prawidłową postawę ciała.

Plecak to rozwiązanie idealne dla starszych uczniów. Plecaki są bardziej praktyczne i uniwersalne (mogą być używane także poza szkołą).

Plecak-walizka na kółkach. Ta opcja ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Z pewnością to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko będzie miało sposobność je wykorzystać (będzie sobie radziło, a i poruszało się na krótkich trasach, po równych chodnikach).

W innym przypadku stelaż i kółka to jedynie dodatkowy ciężar, a i niewygoda eksploatacji (kółka wrzynają się w plecy, są trudne w prowadzeniu po schodach - zwłaszcza że uczniowie wyższych klas zmieniają salę nawet co 45 minut). Plecaki-walizki na kółkach mogą tez powodować jednostronne obciążenie i prowadzić do asymetrii (dzieci ciągną je jedną ręką). Alternatywą jest kupienie plecaka z demontowanym stelażem (po wyjęciu staje się zwykłym plecakiem).

Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta dziecięcy jest zdania, że plecaki-walizki na kołkach sprawdzają się, ale wyłącznie na krótkich dystansach (gdy dziecko musi podejść na przykład z samochodu do szkoły). Nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się na dłuższych trasach czy na schodach szkolnych korytarzy. Tornister, który ma wysuwaną rączkę i doczepiane kółka, czyli jest opcją "dwa w jednym", to niezły pomysł.

Wybór plecaka do szkoły: atesty i certyfikaty

Nie kupujmy plecaków przypadkowych, tylko dlatego, że albo bardzo podobają się dziecku, albo ich cena jest naprawdę niska. Warto zdecydować się na model przemyślany, optymalny dla dziecka oraz stworzony z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów. Wybierajmy te modele, które mają odpowiednie certyfikaty i atesty.

 

Wsparcie merytoryczne: Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych  GIS

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: