Kącik nauki dla ucznia
Byłoby idealnie, gdyby każde dziecko, które rozpoczęło przygodę ze szkołą, miało swój własny pokój – nie tylko śliczny, nawiązujący do jego zainteresowań i upodobań, ale i funkcjonalny, w którym będzie mogło się uczyć, bawić i relaksować, czuć się swobodnie. Własna przestrzeń pomaga w nauce, bo gwarantuje ciszę i spokój, ułatwia koncentrację, ale i wspiera takie cechy i umiejętności, jak samodzielność, czy odpowiedzialność.
Wiadomo, że warunki lokalowe często nie pozwalają na takie rozwiązania. Wówczas warto zadbać, by uczeń miał choć swój własny kącik nauki, urządzony tak, by długie spędzanie w nim czasu, wymuszone przez obowiązek odrabiania prac domowych, nie wpływało negatywnie na postawę dziecka – wiadomo wszak, że w okresie szkolnym kształtuje się i rozwija ciało, no i kształtują się nawyki i wzorce, powielane w dorosłym życiu.
Biurko
Chociaż stół w kuchni jest bardzo popularnym miejscem do pracy, warto pomyśleć o biurku, które będzie dostosowane zarówno do wzrostu, jak i potrzeb dziecka. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze biurka dla dziecka?
- Na wysokość wysokością biurka – dziecko, opierając się przedramionami o jego blat, powinno mieć wyprostowany kręgosłup.
- By było pojemne – miało szuflady, półki oraz blat o powierzchni, zapewniającej zarówno miejsce do pracy, jak i przechowywania przyborów czy książek; jeśli dziecko korzysta z komputera – wysuwany blat na klawiaturę. Warto zadbać, by wokół biurka były półeczki, regały czy szafki, także tablica korkowa do przypięcia ważnych informacji czy planu lekcji. Warto zainwestować w przegródki, segregatory czy przyborniki – dzięki temu wszystko będzie miało swoje miejsce.
- By było ustawione w zacisznym kącie, z dala od centrum rodzinnego życia: salonu, bawialni czy pokoju przechodniego. Gwar, chaos, odgłosy telewizora mogłyby wywołać kłopoty z koncentracją i cóż, zniechęcenie.
- By stało niedaleko okna – dzięki temu dziecko będzie mogło pracować przy świetle dziennym, które jest najzdrowsze dla jego oczu. Choć wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie biurka wzdłuż okna, pamiętajmy, że jeśli słońce, przez spore okno, operuje od południa i zachodu, może być męczące dla oczu. Wówczas lepiej zdecydować się na ustawienie biurka bokiem – tak, by „pisząca” ręka nie przesłaniała źródła światła.
Oświetlenie
Lampka biurkowa to rzecz niezbędna, sprawdzi się w sytuacji, gdy praca przy świetle dziennym staje się niemożliwa. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?
- By oświetlała całe pole pracy na biurku, ale nie raziła oczu świecącą żarówką.
- By żarówka miała moc 75 W.
- Klosz lampy powinien być szeroki, nieprzeźroczysty.
- Stelaż lampy powinien być łamany lub gięty, aby dziecko mogło regulować wysokość oświetlenia.
- Jeśli dziecko jest praworęczne, lampka powinna stać po lewej stronie biurka, jeśli leworęczne - po prawej.
- Optymalna odległość lampki od zeszytu pracy to mniej więcej około 40 cm.
- By lampka była bezpieczna i łatwa w obsłudze – np. uchwyty do regulacji światła powinny być wykonane z materiałów nie przewodzących ciepła.
reklama
Komputer
Najlepiej byłoby, gdyby komputer nie stał na biurku dziecka. Jeśli posiadacie laptopa, sprawa jest prosta, nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku klasycznego, stacjonarnego PC. Dlaczego komputer powinien stać w, dajmy na to, salonie? Ponieważ dzięki temu w niewymuszony sposób będziecie mogli sprawować kontrolę rodzicielską – zarówno, jeśli chodzi o pożytkowanie czasu przy biurku (dziecko unika pokusy grani czy surfowania w sieci pod przykrywką odrabiania lekcji), jak i w kwestii zawartości odwiedzanych przez dziecko stron www.
Krzesło
Wydawać by się mogło, że każde krzesło doskonale się sprawdzi w roli fotela do pracy. Okazuje się, że jednak, że krzesło krzesłu nierówne - niektóre bowiem, zamiast wspierać zachowanie prawidłowej postawy, przyczyniają się do powstawania jej wad. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze fotela pracy dla dziecka?
- Krzesło powinno być ergonomiczne, profilowane, z regulowaną wysokością siedziska i oparcia. Idealnie byłoby, gdyby miało podłokietniki.
- By miało możliwość regulacji: wysokości - prawidłowo ustawione siedzisko pozwala dziecku siedzieć ze zgiętymi kolanami pod kątem 90 stopni, wyprostować kręgosłup i dotykać stopami podłogi; oparcia - powinno być odchylone do tyłu o 10 stopni, tak, by zarówno łopatki, jak i odcinek lędźwiowy, ściśle przylegały do oparcia. Jeśli ta część pleców nie styka się z oparciem, można podłożyć małą poduszkę.
Pamiętaj, że kącik pracy dziecka, urządzony zgodnie z wymogami, dostosowany do jego wzrostu i potrzeb, wpływa nie tylko na komfort pracy, ale jest inwestycją w zdrowie dziecka. To profilaktyka – długotrwałe siedzenie na byle jakim krześle, przy stole, bądź - jak to mówią - odrabianie lekcji na kolanie, prowadzi do napięć karku, bólu pleców, a w konsekwencji do zwyrodnień i skrzywień kręgosłupa.
mzb