Jak pomóc dziecku w nauce
Rok szkolny nie tak dawno się zaczął, a twoje dziecko już narzeka na zmęczenie? Z coraz większą niechęcią zasiada do nauki, przysypia nad książką? Z trudem namawiasz je do sprzątania klatki ukochanej świnki, wyjścia z psem, porządkowania pokoju? Już nie pamięta zeszłorocznych zapewnień o systematyczności. Brak szczerych chęci? Lenistwo nie do pokonania? To wszystko można zmienić, jeśli nasza pociecha zdobędzie umiejętność skutecznego i szybkiego uczenia się, co nie oznacza bynajmniej, że bez wysiłku!
Nauka zawsze wymaga pewnej koncentracji oraz siły i tego zmienić nie możemy. Cała rzecz w tym, aby ten wysiłek okazał się interesujący i skuteczny.
Wyznaczanie celów
Poproś swoje dziecko, by spróbowało określić swoje cele. Jeżeli nie potrafi zrobić tego samodzielnie, pomóż mu. Opisując swój cel, dostajemy ogromne wsparcie od podświadomości, a to wielka siła. Umiejętność wyznaczania celów przyda się każdemu, również w przyszłości!
Plan nauki
Naucz swoje dziecko planowania, każdego dnia. Stwórzcie razem listę spraw do zrobienia, zapisując wszystko, co zamierza robić na kartkach – zarówno obowiązki domowe, jak i szkolne, z podziałem na przedmioty, konieczności, pojedyncze czynności. W ten sposób dziecko lepiej skupi się na zadaniach do wykonania. Jeśli woli, niech zaprojektuje tabelkę, pamiętając potem o skreślaniu tych zadań, które zostały wykonane. Dzięki temu działanie jest łatwiejsze. W ten sposób można zaplanować każdy dzień, tydzień, miesiąc, rok. Zapisując, spróbujcie ustalić priorytety, a po wykonaniu zadania usuwajcie to, co niepotrzebne
reklama
Motywacja
Wzmacniajcie motywację, a nauka będzie łatwiejsza i skuteczniejsza. Zasada kija i marchewki zawsze pomaga (co zyska jeśli zrobi to, co zaplanowane, a co się stanie, gdy czegoś nie zrobi). Dobrze wiesz, co działa najlepiej na twoje dziecko, więc wykorzystaj to. Na koniec tygodnia koniecznie zaplanujcie coś przyjemnego – jako nagrodę.
Zapamiętywanie
Skuteczna metoda to taka, która najbardziej odpowiada osobowości każdego z nas. Poproś dziecko, by zastanowiło się, co najlepiej zapamiętuje z lekcji: czy to, co nauczyciel powiedział, a może to, co samo przeczytało, zobaczyło lub też to, co zapisało. Jeden lepiej uczy się w ciszy, kto inny przy muzyce. Godna polecenia jest muzyka barokowa, która naturalnie wytwarza w mózgu częstotliwości ułatwiające szybką naukę. Zadbajcie o komfortowe warunki. Gdy uczymy się w domu, zapamiętujemy nie tylko słowa z książki, ale i kolor pokoju, dźwięki oraz to na czym piszemy, a nawet temperaturę. Przewietrzone pomieszczenie, światło, ciepło wydają się być drobiazgami, ale mają ogromne znaczenie.
Odpowiednia ilość czasu
to kolejny ważny czynnik – zadbaj o to, by twoje dziecko nie brało się zbyt późno za przygotowanie do lekcji.
Wkuwanie na pamięć nie jest najlepszą metodą nauki. Jeżeli w trakcie wypowiedzi uczeń zapomni jednego zdania, zacina się i wpada w panikę. Naucz je jak opanować zdenerwowanie.
Wytłumacz, że krótkie przerwy w przemawianiu są potrzebne - na oddech, na przyciągnięcie uwagi słuchaczy. Wystarczy zatrzymać się na chwilkę i pomyśleć, nie rezygnować.
Dobry sposób, to mapa myśli – czyli plan, nawet bardzo ogólny, który jest podstawą, bo określa co i jak, dobrze się kojarzy, również jeśli chodzi o kolejność, jest przejrzysty i nieskomplikowany. Dzięki niemu lepiej rozumiemy to, o czym czytamy, bowiem to naturalny sposób w jaki pracuje mózg (asocjacje).
Inny sposób, to przekształcanie informacji, których uczeń musi się nauczyć. Jeśli najlepiej zapamiętuje słuchając – nagrywać i odtwarzać; jeśli patrząc - rysować obrazki, schematy, korzystać ze skojarzeń; jeśli zapisując - pisać.
Wypisywanie ważnych informacji na kartce, kolorami będzie bardzo pomocne. Podobnie zapamiętywanie „słów kluczy”. Spisujemy je na kartce, a potem, w kolejności układamy z nich historyjkę. Dzięki temu, nawet jak się zgubi wątek, szybko można sobie przypomnieć co powinno być dalej. Potrenujcie: podczas gdy mówisz do dziecka, ono próbuje robić kolorowe notatki w postaci punktów, chmurek i odchodzących od nich strzałek.
Uczyć się ze zrozumieniem? Oczywiście, ale jak sprawdzić, czy dziecko rzeczywiście wie o czym czyta. Na przykład prosząc, by tłumaczyło na głos samo sobie albo opowiadało o tym, co przeczytało.
Bardzo ważnym czynnikiem sprawnego zapamiętywania, nawet bez znajomości specjalnych technik, jest w pełni rozluźnione ciało oraz spokojny umysł. Nie lekceważcie tego!
reklama
Koncentracja
Koncentracja to zjawisko polegające na skupieniu uwagi i skierowaniu jej na określony przedmiot, zagadnienie, jedno zadanie oraz wykonywanie go, aż do ukończenia. Jest to kluczowy czynnik, który umożliwia efektywne wykonanie jakiejś pracy – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Im wyższy poziom koncentracji, tym większa efektywność!
Jak poprawić koncentrację?
Usuń z otoczenia wszelkie przedmioty, plakaty i urządzenia które mogą odwracać uwagę dziecka od wykonywanej pracy czy nauki. Wprowadźcie zasadę, że na czas pracy nie przyjmuje gości, nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile i SMS-y.
Co zrobić, aby utrzymać koncentrację na jak najwyższym poziomie?
Po pierwsze jedzenie i picie. Ważne są świeże, zdrowe posiłki, zawierające dużo witamin, minerałów i energii oraz odpowiednia ilość czystej wody. Można popijać zieloną herbatę, soki owocowe i owocowo-warzywne. Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych, odpowiada za wydajność całego systemu. Ma to bezpośredni związek z koncentracją. Jeśli dziecko jest odwodnione (pijąc np. napoje słodzone, herbaty zamiast wody), automatycznie obniża się u niego zdolność koncentracji. Gdy odwodnienie jest duże, czuje bóle głowy, zmęczenie, dekoncentrację, niechęć do działania, irytację.
Sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu. Osoba, która niedosypia, ma jednocześnie problemy z koncentracją. Regularnie chodzenie spać, o określonej porze, przesypianie odpowiedniej liczby godzin, niewątpliwie poprawi ją.
Regularne ćwiczenia wpływają na kondycję ciała. Jak wiadomo, ciało i umysł to jeden, nierozdzielny system. Jeśli o jedno nie zadbamy, drugie również nie będzie dobrze pracowało. Codzienny spacer, jazda na rowerze, rolkach, bieg, ćwiczenia aerobowe, pływanie i inne. Dobra kondycja i ćwiczenia fizyczne to również więcej endorfin, ułatwiających naukę. Właściwą ilość tlenu zapewnisz dziecku wietrząc pokój oraz dbając o odpowiednią pozycję ciała w trakcie nauki - głowa wyprostowana, aby nie uciskać tętnic szyjnych, podpórki pod książki, by były nachylone pod pewnym kątem.
reklama
Powtórki są konieczne
Materiał należy powtarzać w optymalnych przedziałach czasowych i kojarzyć nowe informacje z jak największą ilością zmysłów. Dzięki temu łatwiej wydobywamy potrzebne informacje. Paul McKenn stwierdził, że optymalny pojedynczy czas nauki to 18 minut, potem powinna nastąpić przerwa (najlepiej 4 minuty). Twoje dziecko najefektywniej przyswaja wiedzę planując czas, rozkładaj naukę na okresy. Jego umysł nudzi się, gdy przez dłuższy czas skupia się na jakiejś czynności. Czy to nauka, praca, czy jakiekolwiek zadanie. Dlatego nie wolno zapominać o przerwach, aby w tym czasie rozerwać się, odprężyć, zrobić kilka ćwiczeń, zjeść lub wypić coś zdrowego. Używajcie wizualizacji. Niech dziecko wyobrazi sobie siebie doskonale skupionego na zadaniu i osiągającego sukces. Zobaczy zarówno proces, jak i efekty.
Jedną z przyczyn, które powodują brak koncentracji jest niepewność. Czy twoje dziecko wierzy w siebie? Naucz je postawy pewności i wiary we własne możliwości. Spróbujcie usunąć najważniejsze przyczyny zmartwień i wprowadźcie samokontrolę. Niech zawsze kończy rozpoczęte sprawy, a te mało ważne – eliminuje.
Tam, gdzie spędzamy największą część dnia dopada nas największy stres. W przypadku twojego dziecka będzie to zapewne szkoła. Jak go pokonać? Przerwa między lekcjami to moment, by się z nim choć trochę uporać. Zamiast wkuwać przed sprawdzianem wzory, lepiej pośmiać się ze znajomymi, odprężyć, porozmawiać na „nieszkolne tematy”. Dzięki temu uczeń odreaguje napięcie i być może sprawdzian pójdzie mu lepiej.
Regularny trening:
1. Krzyżówki, puzzle i inne. Są to ćwiczenia, które świetnie poprawiają koncentrację oraz zapewniają dobrą aktywność, zdolność kierowania uwagi na konkretne zagadnienie i opóźniają proces starzenia.
2. Nauka nowych umiejętności, obcych języków, gry na instrumentach. To kolejne sposoby, aby poprawiać swoją koncentrację.
3. Proponuję zabawę – dziecko skupia się na czymś bardzo nudnym, takim jak biała kartka papieru, wyłączony komputer, czysta ściana. Wytrzymuje tak przez 5, 10 minut wydłużając czas kolejnych ćwiczeń. Im obiekt jest mniej interesujący, tym lepiej!
4. Wpatrywanie się w kolory. Naukowcy już dawno stwierdzili, że kolory wpływają na nasz umysł i samopoczucie. Zielony uspakaja, żółty poprawia pamięć i nastrój, a czerwony i niebieski poprawiają zdolność do aktywności kognitywnych. Zgodnie z naukowymi wynikami badań, kolor czerwony okazał się tym, który wzmacnia zdolność koncentracji na zadaniach.
5. Aromaterapia - zapach mięty pieprzowej może poprawiać zdolność do koncentracji i wpływa na pamięć.
Jeśli to wszystko zawiedzie, warto skonsultować się z psychologiem albo pedagogiem. Być może twoje dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy.