Jak skutecznie porozumiewać się w związku

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak skutecznie porozumiewać się w związku

Kobiety i mężczyźni to dwa różne światy i… dwa style komunikowania się. Według naukowców, o ile mężczyzn interesuje działanie, konkrety i fakty, o tyle kobiety skupiają się na emocjach, barwach, niuansach, odcieniach, kontekstach, perspektywie... To – podobno - kwestia konstrukcji mózgu i wychowania, przekładającego się na wzorce kulturowe (a może odwrotnie). Czy to znaczy, że efektywna komunikacja i porozumienie między kobietą a mężczyzną są niemożliwe? Absolutnie nie! Wystarczy dostrzec, zrozumieć i zaakceptować te odmienności, a potem pamiętać o nich na co dzień.

Rozmowa nie spełnia wyłącznie funkcji informacyjnej czy organizacyjnej. To okazja do zaprezentowania swego stanowiska i szansa na wyrażenie siebie. Efektywna komunikacja ma jeszcze inny cel - okazanie i otrzymanie zrozumienia, zainteresowania i wsparcia. To także - co może jest najważniejsze - budowanie bliskości i intymnych relacji.

Zasady efektywnej komunikacji:

  • Szanuj rozmówcę – jego odczucia, kąt widzenia i sposób przeżywania świata. Każdy niesie swój bagaż doświadczeń, przekonań i wzorców.

  • Pamiętaj, że partnerstwo to kompromisy. Zaakceptuj różnice, inne zdanie – inne nie znaczy gorsze. Nie forsuj na siłę swojego stanowiska. Nie jesteś wyrocznią, a twoje zdanie nie jest wykładnią - możesz się mylić. Bądź zatem gotowa na zrewidowanie, a nawet zrewolucjonizowanie swojego stanowiska.

  • Bądź otwarta i na partnera, i na dialog. Nie obrażaj się, nie zacinaj – dąż do porozumienia. Czasem nieznany sobie punkt widzenia potrafi być inspirujący.

  • Jeśli czujesz, że krew zaczyna ci niebezpiecznie wrzeć – ochłoń. Emocje zazwyczaj nie są twoim sprzymierzeńcem w dialogu.

  • Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie jesteś pewna, bądź coś jest dla ciebie niejasne - pytaj. Wszelkie niejasności należy od razu wyjaśniać - lepiej wiedzieć, niż skusić się na autorską (nad)interpretację i popaść w pułapkę „kręcenia sobie scenariuszy”. Pamiętaj, że patrzysz na wszystko przez pryzmat siebie.

  • Wyrażaj siebie, bądź szczera, ale nie przesadzaj. Nie mów garbatemu, że jest garbaty. Nie pal za sobą mostów i nie daj się ponieść słowom, których możesz żałować. Korzystaj z „narzędzi” właściwym dorosłym: inteligencji, dyplomacji, empatii. Warto.

  • Mów o uczuciach, ale odróżniaj oceny (własne spostrzeżenia) od faktów. Nie staraj się wiedzieć wszystkiego o wszystkim i wszystkich, nie bądź „Ciocią Dobra Rada”. Miej dystans do własnej niewiedzy.

  • Wyrażaj ciekawość tego, co rozmówca chce ci powiedzieć. Nie rozglądaj się na boki, nie manipuluj przy skórkach od paznokci. Bądź zainteresowana – naprawdę słuchaj, czasem pokiwaj głową, no i utrzymuj kontakt wzrokowy.

  • Czasem wystarczy, że wysłuchasz, co rozmówca chce ci powiedzieć. Jeśli czujesz, że partner dialogu chce się po prostu wygadać, zrezygnuj z własnych hipotez i osądów.

  • Pamiętaj, że komunikacja odbywa się na dwóch poziomach: werbalnym i niewerbalnym. Owe obszary są ze sobą ściśle powiązane, a ich spójność wpływa na skuteczną komunikację i atmosferę rozmowy. Poziom werbalny tworzą słowa. Poziom niewerbalny to ton głosu, gesty, mimika. Możesz kontrolować zarówno to, co mówisz, jak i to, jak się wtedy zachowujesz. Jeśli jednak o irytującej cię rzeczy będziesz prawić lekko i z uśmiechem, nie zawsze to będzie oznaczało (a i wręcz przeciwnie), że masz do tegoż dystans. Częściej (zawsze, gdy owe dwa poziomy nie będą ze sobą spójne).. staniesz się niewiarygodna.

  • Psychika kobiety i mężczyzny różnią się od siebie, więc nie mierz partnera swoją miarą. Nie licz na to, że twój inteligentny i zakochany po uczy towarzysz życia domyśli się, o co ci chodzi w życiu. Mężczyźni są tak skonstruowani, że rzadko domyślają się, co chcesz im przekazać pod zgrabną aluzją. Mów więc także rzeczy oczywiste – nie każ się domyślać i nie żyj nadzieją, że on sam się domyśli. Rozmawiajcie o tym, co cię/was boli, czego oczekujesz. Mów prosto, nie owijaj bez sensu w bawełnę. Jasno i precyzyjnie formułuj myśli. Triki oratorskie może i są efektowne, ale często nie sprzyjają konstruktywnej, rzeczowej rozmowie. Zobaczysz, o ile prostsze i przyjemniejsze bedzie wasze życie. 

reklama

Monika Zalewska-Biełło

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: