Bajki na dobranoc, które uczą i bawią - co obejrzeć z dzieckiem?

Bajki na dobranoc, które uczą i bawią - co obejrzeć z dzieckiem?

Bajki na dobranoc, jakie dziecko ogląda na ekranie telewizora, tabletu czy komputera, nie mogą być przypadkowe. Fantastycznie sprawdzają się te, które są miłe dla oka odbiorcy i budzą pozytywne emocje, bawią i uczą, ale i pozwalają się wyciszyć oraz zrelaksować. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci ważne jest, by nie były zbyt długie. Co obejrzeć z dzieckiem?

Jakie bajki obejrzeć na dobranoc?

Bajki na dobranoc powinny być nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale i dostosowane do wieku - i to pod wieloma względami. To, co podoba się maluchom, może być nudne dla starszych widzów. To zaś, co podoba się dzieciom w wieku przedszkolnym czy szkolnym, dla młodszych może być zbyt trudne, a czasem nawet... przerażające.

Animacje, które oglądają dzieci przed pójściem spać, muszą budzić pozytywne emocje, a i sprawiać, że młody odbiorca w ich towarzystwie zrelaksuje się i wyciszy po dniu pełnym aktywności i wrażeń (to szczególnie ważne w przypadku wysoko wrażliwych dzieci).

Dobrze, jeśli bajki na dobranoc nie tylko bawią, ale i uczą. Czego? Zarówno rozpoznawania i nazywania emocji, jak i zasad, które regulują życie i świat. Świetnie, jeśli oswajają dzieci z sytuacjami, które mogą je spotkać na co dzień, a i uświadamiają różne ważne kwestie, które mają i będą miały wpływ na ich życie. Jakie? Bardzo różne.

Na przykład, że strach ma wielkie oczy, każdy z nas czuje i przeżywa różne emocje, ale i popełnia błędy, które warto naprawiać. Że prawdziwi przyjaciele to skarb, butelki zostawione w lesie mogą wzniecić pożar, a życzliwość i uśmiech potrafią zdziałać cuda.

Wartościowe bajki dla dzieci na dobranoc - co obejrzeć z dzieckiem?

Bajki dla dzieci na dobranoc mogą być zarówno krótkie, jak i dłuższe, tak nowe, jak i wiekowe. W przypadku starszych dzieci mogą to być na przykład filmy animowane - bajki Disneya dla przedszkolaków, jak i bajki z dawnych lat – wieczorynki na dobranoc. To często propozycje dla całej rodziny.

Fantastycznym pomysłem jest klasyka i bajki retro, zarówno polskie animacje dla dzieci, jak i zagraniczne produkcje: „Miś Uszatek” czy „Bolek i Lolek” (który doczekali się także pełnometrażowych filmów), „Krecik”, „Przygody Rozbójnika Rumcajsa” bądź „Przygody Misia Colargola”, "Dziwny świat kota Filemona", "Zaczarowany ołówek", "Porwanie Baltazara Gąbki", "Reksio", "Pomysłowy Dobromir", "Pszczółka Maja" (emisja Wieczorynki w telewizyjnej Jedynce zakończyła się w 2013 roku).

Dzieciakom spodobają się także nieco świeższe animacje, takie jak „Król lew”, „Dawno temu w trawie”, „Dumbo”, „Auta” czy „Toy Story”, różne przygody Kubusia Puchatka, (także np. „Kubuś i Hefalumpy”) czy „Gdzie jest Nemo?”, ale i stosunkowo świeże kinowe hity: „Kraina lodu”, "Epoka lodowcowa", "Madagaskar", "Shrek", „Sekretne życie zwierzaków domowych” czy „W głowie się nie mieści”.

Jakie jeszcze inne bajki polecamy?

Zakładając, że bajka na dobranoc powinna nie tylko bawić i uczyć, ale i nie trwać zbyt długo, w przypadku najmłodszych widzów warte uwagi są takie tytuły jak:

„Dzielny lew Eryk”

Polski serial animowany emitowany na kanale MiniMini+. Jego głównym bohaterem jest Eryk. To lew, który choć jest dzielny, czasem czegoś się boi: burzy, pierwszego dnia w przedszkolu czy mycia głowy.

 

„Witaj, Franklin”

Żółw Franklin ma wielu przyjaciół, z którymi bawi się, ale i poznaje świat. Ma różne mniej i bardziej zwykłe przygody.

Przygody Franklina w wersji książkowej ukazują się w Polsce nakładem bielskiego wydawnictwa Debit. Kreskówka nadawana była na antenie kanału dla dzieci MiniMini.

reklama

„Strażak Sam”

Sam wraz ze swoimi bratankami i przyjaciółmi mieszka w fikcyjnym mieście Pontypandy w Walii. Panuje tam cisza i spokój, ale czasem zdarzają się zarówno kłopoty, jak i niezwykłe przygody.

Dzięki temu odważny i sympatyczny strażak uczy dzieci, jak zachować bezpieczeństwo w wielu różnych sytuacjach, nie tylko w kontakcie z ogniem. To nie tylko ciekawa, ale i pouczająca bajka.

„Klinika dla pluszaków”

Główną bohaterką bajki jest 6-letnia Dosia, która w swojej ogrodowej klinice leczy zabawki. Skleja je, przyszywa im łapki, zszywa. Jak można się dodmyślać, przezywa rózne perypetie i przygody.

Światowa premiera serialu miała miejsce 23 marca 2012 roku na amerykańskim Disney Channel i Disney Junior. 

„Świat małego Ludwika”

Minimalistyczna grafika, ciekawe wątki edukacyjne, bardzo spokojna muzyka i żywe kolory sprawiają, że tę bajkę na dobranoc docenią nie tylko dzieci, ale i rodzice. Dlaczego? Animacja bawi, ale i uczy. Ludwik  przedstawia widzom pierwsze słowa, nazywając rzeczy z różnych kategorii, takich jak: zwierzęta, zabawki czy instrumenty muzyczne.

„Charlie i Lola”

Bohaterowie bajki to Charlie i Lola, którzy mają nie tylko ciekawe przygody, ale i przemyślenia. Intrygujące są nie tylko ich perypetie, ale i oprawa graficzna. Animacja jest poprowadzona bardzo ciekawą, oryginalną kreską.

Charlie i Lola to brytyjski serial animowany bazujący na książkach autorstwa Lauren Child. Światowa premiera odbyła się 7 listopada 2005 roku w stacji CBeebies w Wielkiej Brytanii. 

reklama

„Bing”

Bajka o empatycznym króliku i jego przyjaciołach. Bing jest maluchem, który wiele rzeczy robi po raz pierwszy w życiu, ale codzienna nauka sprawia mu wiele radości. Ten bardzo ciekawy świata pluszak wszystko robi pod czujnym okiem swojego opiekuna Flopa. 

„Marta mówi”

Bajka jest tak zabawna i mądra jak jej tytułowa bohaterka – Marta, która jest psem. Dzięki zupie literkowej, która trafia do jej głowy, nawija jak szalona. Przydarzają się jej różne przygody.

W każdym odcinku prezentowane jest przewodnie słowo-klucz oraz 20 innych słów. Serial koncentruje się na zagadnieniach mowy. Dzieci, poznając nowe słowa oraz ich znaczenia, przygotowują się do nauki czytania.

„Tomek i przyjaciele”

Tomek jest pociągiem, który ma wielu przyjaciół. To inne pociągi, statki powietrzne, podnośniki oraz inne pojazdy. Sporo się u nich dzieje.

Akcja serialu toczy się w latach 50. i 60. XX wieku na fikcyjnej wyspie Sodor, która znajduje się w pobliżu wybrzeża Wielkiej Brytanii. Na całej wyspie funkcjonuje kolej kierowana przez Pana Szyneczkę nazywanego przez lokomotywy Grubym Zawiadowcą.

 Głównymi bohaterami serialu są Tomek (ang. Thomas), Edek (ang. Edward), Henio (ang. Henry), Gabryś (ang. Gordon), Kuba (ang. James), Piotruś (Piotrek; ang. Percy), Tobik (ang. Toby), Emilka (ang. Emily), dwie bliźniacze lokomotywy Donald i Darek (ang. Donald and Douglas) oraz Wielkie Zachodnie Lokomotywy Kaczor (Kaczorek; ang. Duck) i Olek (ang. Oliver). L

reklama

„Clifford. Wielki czerwony pies”

Co można powiedzieć o tej bajce oprócz tego, że jest to opowieść o prawdziwej przyjaźni? Wszystko mówi piosenka tytułowa. Jej tekst zna każdy wielbiciel Clifforda i Emily:

Clifford lubił Emily

Więc do siebie wzięła go

Z jej miłości urósł wielki pies

Howardowie opuścili dom

Clifford to druh, jakiego nie miał nikt

Jest największy na świecie

To wiem na pewno!

Gdy go zawołam, to już przy mnie jest

Wielki, kochany, czerwony pies!

Spakowali samochód po dach

Wkrótce z miasta wyjechali

Na wyspie wśród przyjaciół

Nowych znaleźli się

Cała rodzina i wielki pies!

Clifford tak zabawny i cudowny jest

Nasz kochany wielki pies!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: