reklama

Zawroty głowy w ciąży, kiedy mogą cię niepokoić? Lekarze podpowiadają

 

Ciąża to czas wielu zmian i wyzwań, a jednym z często lekceważonych objawów, które mogą pojawić się u przyszłych mam, są zawroty głowy. Dr Silvana Ribaudo, ekspertka z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku podkreśla, że chociaż zawroty głowy są typowe, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, nie powinny być ignorowane.

Zawroty głowy mogą wynikać ze zmian hormonalnych, które przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia krwi. Powodem może być również niższy poziomu cukru we krwi. Jednak zawroty głowy, czasem mogą być sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na poważniejsze problemy, takie jak niedobory żelaza czy arytmia serca.

Dlatego każdy nowy lub nietypowy objaw warto omówić z lekarzem prowadzącym ciążę. Przykładowo, omdlenia mogą być znakiem pojawiających się problemów z sercem, które nie musiały występować wcześniej.

Co lekarze mówią o przyczynach zawrotów głowy w kolejnych trymestrach ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży częste są nudności i wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia i zawrotów głowy. Dlatego koniecznie pamiętaj o tym, żeby odpowiednio nawadniać organizm i jeśli zauważasz, że raz na jakiś czas kręci ci się w głowie - powoli wstawaj, żeby uniknąć omdlenia.

W drugim trymestrze, gdy zmniejsza się nudności, a apetyt i energia wracają, pojawienie się zawrotów głowy może wymagać diagnozy i stwierdzenia, czy nie jest to zapalenie nerwu przedsionkowego, znajdującego się w uchu wewnętrznym, który koordynuje naszą równowagę. Pojawienie się objawów może mieć podłoże organiczne, czynnościowe lub psychogenne. Czasami zawroty głowy mogą być odpowiedzią zbyt silny nacisk na naczynia krwionośne przez rosnącą macicę.

Trzeci trymestr ciąży niesie ze sobą ryzyko stanu przedrzucawkowego, związanego z wysokim ciśnieniem krwi, który może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Innymi przyczynami zawrotów głowy mogą być niedobory żelaza. Żelazo odgrywa kluczową rolę w produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen we krwi. W miarę rozwoju płodu, rośnie również zapotrzebowanie na tlen dla matki i dziecka, co wymaga wyższego poziomu żelaza i hemoglobiny w organizmie matki. Niedobór żelaza prowadzi do anemii, którą zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu czy niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Dlatego lekarze podkreślają znaczenie świadomości u kobiet w ciąży. I namawiają je, że jeśli zauważą objawy, które je niepokoją powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

 

źródło: medicalxpress.com

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: