Słodkie Boże Narodzenie – propozycje ciast na święta. Dla Was, od zaprzyjaźnionych blogerek

Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019
Słodkie Boże Narodzenie – propozycje ciast na święta. Dla Was, od zaprzyjaźnionych blogerek

Święta Bożego Narodzenia pachną piernikiem, pomarańczą i cynamonem. No i smakują wybornie. To nie tylko barszczyk z uszkami czy wytworne mięsiwa, ale także cudowne makowce, bajkowe serniki, bogate keksy, zacne orzechowce czy wyszukane torty.

Każdy dom ma swoje odświętne menu i ukochane, świąteczne słodkości, na które często czeka się cały rok. Tradycją chyba już bowiem jest, że każda pani domu stara się uszczęśliwić swoich bliskich jakąś niebiańską, słodką uciechą. Można postawić na sposoby sprawdzone lub zaskoczyć gości nowym smakiem. Być może do kreatywnej pracy twórczej zainspirują cię propozycje naszych zaprzyjaźnionych blogerek, mistrzyń nie tylko wirtualnej kuchni.

Ania z www.bajkorada.blogspot.com: „Bożonarodzeniowe ciasta kojarzą mi się głównie z bakaliami, orzechami i makiem, ale na naszym stole z pewnością zagości też sernik (to zdecydowanie ulubione ciasto mężczyzn w mojej rodzinie). Z pewnością upiekę też orzechowca. To niezwykłe ciasto - intensywnie orzechowe, jednocześnie złagodzone delikatnym kremem budyniowym. To taki typowy świąteczny smak. Naprawdę polecam”.

Składniki na ciasto:
·    500 g mąki pszennej
·    200 g margaryny/masła
·    200 g cukru
·    3 jajka
·    2 łyżki miodu
·    2 płaskie łyżeczki sody
·    2 łyżki mleka
·    1 łyżeczka kakao

Składniki na krem:
·    3 torebki budyniu śmietankowego lub waniliowego (bez cukru)
·    4 szklanki mleka
·    10 łyżek cukru
·    125 g masła

reklama

Składniki na polewę:
·    250 g orzechów włoskich (grubo posiekanych)
·    7 łyżek cukru
·    100 g masła
·    4 łyżki miodu

Wszystkie składniki ciasta zagnieść (sodę rozpuścić w 2 łyżkach mleka). Ciasto jest trochę klejące. Gotowe ciasto schłodzić w lodówce przez minimum jedną godzinę.

Ugotować budynie w 4 szklankach mleka z dodatkiem cukru (10 płaskich łyżek). Budyń schłodzić a następnie zmiksować z masłem tworząc gładką masę.

Wyjąć ciasto z lodówki i podzielić na 2 części.

Dużą prostokątną blachę wyłożyć papierem i wyłożyć jedną częścią ciasta (najlepiej rozwałkować i przełożyć do blaszki). Piec 10 minut w temp. 200 stopni.
Podczas pieczenia placka przygotować polewę. Masło, cukier i miód zagotować i dodać orzechy. Gotować, cały czas mieszając aż masa zacznie gęstnieć.

Na drugą część ciasta wylać gorącą polewę i również piec 10 minut w 200 stopniach.

"Złożyć ciasto" w kolejności: upieczony spód, krem budyniowy, upieczony z polewą orzechową wierzch. Ciasto lekko docisnąć. Włożyć do lodówki. Najlepsze na drugi dzień - jak wytrwa:)

Edyta z www.przystole.blox.pl: „W moim domu rodzinnym, ciasta na Święta Bożego Narodzenia zawsze zawierały mak, ser, miód, orzechy i inne bakalie. Nie wszystkie razem w jednym cieście oczywiście – moja mama zawsze piekła ich kilka. Jakie to były zapachy, jakie smaki, jakie święta! Z wielka pasją kontynuuję tę tradycję. Na naszym stole z pewnością nie zabraknie adwentowego ciasta z twarogiem i czekoladą. Nie dajmy się zmylić jego skromnej nazwie - jest przepyszne, z dużą ilością czekolady, w sam raz nie tylko na adwent, ale i dostojne święta”.


Składniki:
- 200 g czekolady (najlepiej gorzkiej)
- 200 g masła
- 250 g mielonego chudego twarogu
- 100 g cukru pudru
- 2 jajka
- 500 g mąki pszennej
- 15 g proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
- 100 g drobno zmielonych orzechów laskowych

do dekoracji:
- 3-4 łyżki płynnego masła
- 2-3 łyżki cukru pudru

Czekoladę posiekać na niezbyt małe kawałki i wstawić do lodówki.

Margarynę utrzeć mikserem z twarogiem i cukrem, dodać jajka. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przyprawą do piernika i mielonymi orzechami. Dodać do ciasta i starannie zagnieść rękoma.

Gotowe ciasto rozwałkować do rozmiaru ok. 40x40 cm i na całej jego powierzchni rozłożyć kawałki czekolady. Dwie przeciwległe krawędzie ciasta złożyć do środka, a następnie całość zwinąć w rulon. Przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec w 180 st.C przez około 50 minut.

Letnie ciasto opędzlować płynnym masłem i posypać cukrem pudrem. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

reklama

Ola z www.2smaki.pl: „Na naszym świątecznym stole z pewnością nie zabraknie kremowego sernika z białą czekoladą. Jest delikatnej konsystencji, o dość intensywnym smaku. Ma kruchy, czekoladowy spód i serowo-czekoladową górę. Najlepiej podać go ze zmiksowanymi (mrożonymi) malinami”.

Składniki na spód:
·    1 i 3/4 szklanki zmielonych herbatników czekoladowych typu Digestive – dałam 4 kostki gorzkiej czekolady i paczkę (178 g) Łakotek kakaowych
·    1/3 szklanki roztopionego masła – dałam 70 g

Nadzienie serowe:
·    100 g białej czekolady 
·    750 g serka śmietankowego (cream cheese)
·    pół szkl cukru
·    ćwierć szkl cukru z prawdziwą wanilią
·    łyżeczka ekstraktu waniliowego
·    2 łyżki mąki
·    3 jajka

Tortownicę o średnicy 20 cm wysmaruj masłem lub wyłóż papierem do wypieków. W malakserze zmiel ciastka, dodaj stopione masło i znów zmiksuj. Wyłóż na dno tortownicy, ugnieć, wyrównaj. Włóż formę do lodówki na pół godziny.

Czekoladę połam na kawałki i wrzuć do miski. Miskę postaw na garnku z wrzątkiem tak, aby jej dno nie dotykało do wody. Garnek postaw na malutkim ogniu i poczekaj aż czekolada się roztopi. Wymieszaj ją i ostudź.

Serek wymieszaj z cukrem, cukrem z wanilią, mąką i esencją waniliową, do uzyskania kremowej masy, ale niezbyt długo. Dodaj jajka i wymieszaj. Masę wymieszaj z wystudzoną czekoladą i wylej na spód z herbatników. Postaw tortownicę na blasze z wrzątkiem i wstaw do piekarnika. Piecz 55 minut w 180ºC. Wyjmij i pozostaw na 10 minut na metalowej kratce. Następnie przeciągnij nożem wzdłuż ścianek tortownicy, aby oddzielić od niej ciasto. Kiedy sernik wystygnie, zdejmij obręcz tortownicy i włóż ciasto do lodówki przynajmniej na 4 godziny.

mzb
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: