Wigilijna kolacja - pomocnik
Wigilia to najbardziej nastrojowy, najpiękniejszy wieczór roku. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, Mikołaj roznosi prezenty, a my dajemy się uwieść magnetyzującej aurze radości i nostalgii.
W tym szczególnym dniu, zaraz po tym, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, zasiadamy do pięknie nakrytego stołu, by w gronie najbliższych, w ciepłej, rodzinnej atmosferze celebrować te magiczne chwile.
Ta niezwykła wieczerza to również czar dwunastu prostych potraw, które nadają wieczorowi niepowtarzalnego charakteru. Istnieją pozycje, bez których nie wyobrażamy sobie tegoż wieczoru – czym byłaby Wigilia bez barszczu z uszkami, bez postnej kapusty czy śledzika?
Przedświąteczna wieczerza to okazja do tego, by zaszaleć w kuchni i zachwycić rodzinę smakiem tradycyjnych, polskich potraw, których zazwyczaj nie serwujemy na co dzień. Jesteś tym przerażona? Sądzisz, że przygotowanie tej uroczystości przerasta twoje zdolności i kulinarne ambicje? Pamiętaj, ten dzień nie musi być kulinarnym piekłem i szalenie stresującym wydarzeniem. Jeśli czujesz, że kiszony barszcz z czerwonych buraków przerasta twoje możliwości – pójdź na skróty i podaj gościom ten szybki, z pudełka. Jeśli lepienie uszek z grzybami jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem – przyjrzyj się uważnie ofercie garmażeryjnej swego osiedlowego sklepu.
Jeśli jednak chcesz się wykazać, choć czujesz się mocno niepewnie, mamy dla ciebie złoty środek – nasze nieskomplikowane przepisy i twoje pozytywne nastawienie. Plus dobre chęci.
Barszcz z uszkami
By zrobić barszczyk z uszkami potrzebujesz:
Czerwony barszcz: pół kg buraków, 1 marchew, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, ok. 2 litrów zimnej wody (można dodać (użyć) wodę, w której gotowały się grzyby), pół łyżeczki kwasku cytrynowego, 2 liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego, kilkanaście ziarenek pieprzu, sól, pieprz.
Ciasto na uszka: ½ kg mąki pszennej, 1 jajko, 3 łyżki oliwy, 1 szklanka gorącej wody
Farsz do uszek: 10 dag suszonych grzybów, 3 cebule, 5 łyżek oleju słonecznikowego, sól, pieprz
Co dalej?
Barszcz: buraki, marchew, pietruszkę i seler obierz, umyj i pokrój na kawałki, dodaj czosnek i umytą cebulę, doprowadź do wrzenia. Warzywa gotuj około kwadransa, po czym zatrzymaj kolor zupy dodając kwasek cytrynowy, gotuj ją na małym ogniu, pod przykryciem, jeszcze przez godzinę. Przypraw do smaku solą i pieprzem.
Farsz: Suszone grzyby opłucz, zalej zimną wodą i zostaw na noc, po czym w tej samej wodzie gotuj je jeszcze około 1,5 godziny. Odcedź, ostudź. Obierz cebulę i pokrój w grubą kostkę, zeszklij ją na oleju, ostudź. Zmiel razem z grzybami w maszynce do mięsa (jeśli farsz jest za rzadki, możesz do niego dodać bułki tartej). Przypraw solą i pieprzem. Dużą ilością pieprzu
Ciasto: Do przesianej mąki dodaj jajko i oliwę, mieszając wszystko drewnianą łyżką, wlewaj gorącą wodę. Zagnieć ciasto i włóż je do lodówki na godzinę. Rozwałkuj je na grubość około 3 mm i wytnij krążki o średnicy około 5 cm. Na każdy krążek połóż łyżeczką nadzienie i sklej uszka. Wrzucaj je do wrzącej osolonej wody, gdy wypłyną, gotuj je jeszcze około 3 minut.
Zupa grzybowa z łazankami
By zrobić zupę grzybową z łaankami potrzebujesz:
Składniki:
Zupa: włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka, por), 2 cebule, 2 łyżki masła, 1 śmietana, duża garść grzybów suszonych, sól, pieprz, listek bobkowy, nać pietruszki, około 2 litrów wody
Łazanki:2 jaja, ½ kg mąki, woda, 2 łyżki oleju, sól (lub po prostu kup makaron „łazanki”)
Co dalej?
Zupa: Umyj grzyby, włóż je do dużego naczynia i zalej zimną wodą. Zostaw na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Ugotuj wywar jarzynowy z włoszczyzny, dodaj do niego wypłukane po namoczeniu grzyby. Gotuj wszystko na małym ogniu około godzinę. Wyjmij grzyby i pokrój je w drobne paseczki, wrzuć je z powrotem.
Na maśle zrumień drobno pokrojoną cebulę i wrzuć ją do garnka. Gotuj do uzyskania odpowiedniej konsystencji (odparuj ewentualny nadmiar wody, by zupa była esencjonalna). Przelej zupę przez sito do drugiego garnka. Do śmietany (ilość śmietany zależy od upodobań) dodaj trochę zupy, wymieszaj i wlej do garnka.
Łazanki: Do mąki dodaj jajka wymieszane z 1/2 szklanki, wody i 1 łyżką oleju. Wyrób ciasto, by stało się gładkie. Podziel je na 3 części, każdą z nich będziesz wałkować bardzo cienko, na podsypanej mąką stolnicy. Każdy placek ułóż na ściereczce posypanej mąką, po kwadransie przełóż je na drugą stronę (by je wysuszyć).
Następnie pokrój je na paski szerokości około 1 cm, następnie pokrój je (bierz po kilka pasków na raz) lekko skośnie na kwadraciki 1 cm x 1 cm. Ugotuj w osolonej wodzie z dodatkiem 1 łyżki oleju. Przelej zimną wodą i wymieszaj z łyżeczką masła.
Pierogi z kapustą
By zrobić pierogi z kapustą potrzebujesz:
Ciasto: ½ kg mąki, 1 łyżeczka masła, 2 żółtka, około pół szklanki gorącej wody
Farsz: 1 spora główka białej kapusty, 3 cebule, olej, sól, pieprz
Co dalej?
Farsz: Kapustę oczyść z wierzchnich liści, podziel na ćwiartki i wytnij głąba. Umyj i wsadź do dużego garnka, zalej wodą, posól i gotuj do miękkości. Odcedź, wystudź i wyciśnij nadmiar wody, pokrój. Cebulę obierz i pokrój w średnią kostkę, zrumień ją na oleju, dodaj kapustę. Wymieszaj i smaż całość do momentu, aż kapusta złapie kolor, dopraw solą i pieprzem.
Pierogi: Przesiej mąkę i wymieszaj z masłem, dodaj żółtka, wymieszaj ponownie. Do ciasta wlewaj partiami gorącą wodę, za każdym razem je zagniatając. Wody ma być tyle, by ciasto było miękkie, ale dość ścisłe. Zagniataj je przez kilka minut, po czym uformuj kulę i zostaw pod przykryciem na pół godziny. Podziej ciasto na 2 części – rozwałkuj je cienko na oprószonej mąką stolnicy, po czym wycinaj szklanką krążki i nadziewaj przygotowanym farszem. Pamiętaj, by mocno ściskać brzegi. Wrzuć do osolonego wrzątku i gotuj 2 minuty.
reklama
Łosoś w galarecie
By zrobić łososia w galarecie potrzebujesz:
50 dag filetów z łososia, marchew, pietruszka, cebula, pół selera, ok. 2 litrów wody, 3 białka, 3 łyżki żelatyny, 2 łyżki octu, kilka ziarenek ziela angielskiego, 2 listki laurowe, sól i pieprz; i wg uznania: groszek konserwowy, kukurydza z puszki, mini kolby kukurydzy, ugotowane jajko, paprykę, oliwki, plastry pomidora, ogórka czy cytryny
Co dalej?
Rybę oczyść, umyj, zalej wodą, posól i gotuj na małym ogniu. Włoszczyznę oczyść i wrzuć do ryby, przypraw. Ugotowaną rybę wyjmij, ostudź i pokrój na porcje, ułóż na półmisku. Udekoruj ją – ugotowanym na twardo jajkiem (pokrojonym w plastry), kukurydzą, groszkiem, oliwkami, plastrami pomidora, ogórka, mini kukurydzą – czym lubisz.
Przecedź wywar, wyjmując włoszczyznę i ponownie go zagotuj. Żelatynę namocz w 1/2 szklanki zimnej wody, rozprowadź gorącym wywarem i połącz z resztą. Ubij białka, razem z octem dodaj do wywaru. Mieszając gotuj na małym ogniu około 3 minut. Galaretę przecedź przez gęste sito, dopraw do smaku. Zalej łososia tężejącą galaretą.
Karp duszony w majonezie i śmietanie
Składniki: 1 karp pokrojony w dzwonka, 2-3 kubki śmietany 18%, 1/3 – 1/2 słoika majonezu, 2 cytryny, sól, pieprz, mąka, olej, masło
Co dalej?
Kawałki ryby umyj, osusz, lekko przypraw i odstaw na godzinę. Oprósz je mąka, usmaż na złoto, ułóż w żaroodpornym naczyniu. Skrop połową cytryny, niedbale, acz hojnie posmaruj majonezem (rzuć na nią po prostu kilka łyżek) i zalej śmietaną tak, by dzwonka były przykryte. Wstaw do lodówki na kilka godzin. Następnie znów potraktuj rybę cytryną, wlej pozostałą część śmietany, na wierzchu połóż kilka piórek masła, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 45 min w 180°.
Dorsz smażony
By przyrządzić dorsza potrzebujesz:
kilka płatów dorsza, cytryna, jajo, mąka, bułka tarta, olej do smażenia, sól, pieprz
Co dalej?
Rybę pokrój na mniejsze kawałki, skrop sokiem z cytryny, odstaw na 2 godziny. Przypraw solą i pieprzem, panieruj w mące, jajku i bułce tartej, usmaż na rozgrzanym oleju. Połóż na talerzu udekorowanym sałatą, cytryną i gałązkami pietruszki.
Ryba po grecku
By przyrządzić rybę po grecku potrzebujesz:
kilka filetów mrożonej ryby, 4 marchewki, 2 pietruszki, mały seler, 4 cebule, sporo koncentratu pomidorowego (większy słoiczek), liść laurowy, pieprz w ziarnach, sól, cukier, ziele angielskie, olej do smażenia
Co dalej?
Warzywa obierz, umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Rozgrzej 3 łyżki oliwy, wszystko podsmaż, posól i przykryj patelnię. Podlewaj wodą i duś. W tym czasie na drugiej patelni rozgrzej oliwę i usmaż osoloną, zamrożona rybę. Pokrojoną w pół-talarki cebulę podsmaż na złoty kolor, przełóż do garnka.
Dołóż warzywa z patelni, dodaj listek, pieprz, ziele angielskie, wlej ¼ szklanki wody, dodaj koncentrat (wg uznania) i trochę cukru. Duś na wolnym ogniu do miękkości, od czasu do czasu mieszając; podlewaj wodą, gdy potrawa jest zbyt gęsta. Dopraw solą i pieprzem. Potem na półmisku ułóż na zmianę warzywa i rybę, kończąc warstwą warzyw. Udekoruj gałązkami pietruszki.
reklama
Kapusta postna
By zrobić postną kapustę potrzebujesz:
głowa słodkiej kapusty, kapusta kiszona (ok. 1 kg), suszone grzyby, cebula, olej, woda, sól, pieprz, liść laurowy, angielskie ziele
Co dalej?
Kapustę drobno posiekaj, gotuj w małej ilości osolonej wody, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Kapustę kiszoną opłucz, posiekaj i gotuj w drugim garnku. Obydwie kapusty gotuj 1 godzinę.
Pokrój cebulę i podsmaż ją na oleju, wcześniej namoczone suszone grzyby obgotuj i posiekaj. Wszystko połącz w jednym garnku, wymieszaj, dopraw solą, pieprzem i gotuj razem 3 godziny.
Słodka wigilijna kapusta z kapusty kiszonej
By zrobić słodką wigilijną kapustę z kapusty kiszonej potrzebujesz:
1 kg kapusty kiszonej, 3 cebule, kilkanaście śliwek suszonych, 2 garście suszonych grzybów, 2 łyżki powideł śliwkowych, liść laurowy, kilka ziaren pieprzu, sól, pieprz mielony, olej
Co dalej?
Kapustę odciśnij, pokrój i zalej wodą – gotuj na małym ogniu. Grzyby namocz w wodzie, po pół godziny gotuj do miękkości (w tej samej wodzie). Śliwki pokrój w kostkę, dodaj do kapusty. Dorzuć liść laurowy i pieprz. Cebulę pokrój i zeszklij na oliwie, dołóż do kapusty.
Grzyby pokrój, wrzuć do garnka z kapustą. Dodaj kilka łyżek oliwy, popieprz, posól i gotuj na małym ogniu. Pod koniec dodaj powidła śliwkowe i kilka łyżek wywaru z grzybów (którego przecież nie wylałaś). Kapustę dopraw do smaku dopiero wtedy, kiedy ostygnie! Najlepsza będzie po 2 dniach
Śledź wigilijny
By przyrządzić śledzia wigilijnego potrzebujesz:
1 kg śledzi, ząbek czosnku, 2 jaja na twardo, 4 cebule (najlepiej biała i czerwona), kilka ogórków kiszonych, sól, pieprz, olej
Co dalej?
Śledzie wymocz, wypłucz, odsącz, pokrój w niezbyt duże kawałki i ułóż na półmisku. Skrop oliwą. Pomiędzy i na śledzie ułóż pokrojoną w kostkę cebulę, pomiędzy nie - ćwiartki jajek, zaś naokoło – górka kiszonego pokrojonego w kostkę. Całość posyp pieprzem, cebulę posól.
Kutia
By zrobić kutię potrzebujesz:
specjalnie łuskana pszenica (na kutię), woda, mak, miód, rodzynki, orzechy laskowe, migdały, daktyle, figi, śmietana lub jogurt naturalny
Co dalej?
Pszenicę zalej wodą i gotuj około godziny - aż będzie miękka. Odcedź na sitku, pozostaw do ostygnięcia. Mak zalej wrzącą wodą, chwilę gotuj, odcedź i przepuść przez maszynkę do mięsa z gęstym sitkiem. Dodaj miód, sparzone rodzynki, orzechy laskowe, sparzone i drobno posiekane migdały, pokrojone daktyle i figi. Wymieszaj, dorzuć ugotowaną pszenicę. Gotową kutię włóż do salaterki i wstaw na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem dodaj trochę śmietany lub jogurtu naturalnego.
reklama
Surówka z czerwonej kapusty z chrzanem
By zrobić surówkę z cerwonej kapusty z chrzanem potrzebujesz:
pół główki kapusty czerwonej
sos: 1 jabłko, 3 łyżki oleju, 2 łyżki soku z cytryny, łyżka startego chrzanu, łyżeczka musztardy (najlepiej chrzanowej), kilka łyżek kwaśnej śmietany, 1 cebula
Co dalej?
Do bardzo drobno posiekanej kapusty dodaj sos: ze startych jabłek, oleju, soku z cytryny, chrzanu, musztardy, startej cebuli i śmietany. Wymieszaj i ładnie udekoruj.
Sałatka z porów
By zrobić sałatkę z porów potrzebujesz:
3 pory, 2 jabłka, 3 łyżki zielonego groszku konserwowego, 2 jajka, 3 łyżki majonezu, 15 dag żółtego sera, sól, cukier, sok z cytryny
Co dalej?
Pory oczyść, umyj, pokrój w małe kawałki, włóż na chwilę do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem cukru. Odcedź, ostudź, dodaj starte jabłka, groszek, sok z cytryny, dopraw cukrem. Sałatkę wymieszaj z majonezem, po wierzchu posyp startymi jajkami i również startym żółtym serem.