Koronawirus - gdzie na wakacje w Polsce oraz lista krajów i obostrzeń. Sprawdź

Gdzie jechać na urlop w kraju? Czego można się spodziewać, wyjeżdżając za granicę?

Koronawirus - gdzie na wakacje w Polsce oraz lista krajów i obostrzeń. Sprawdź

Gdzie jechać na wakacje w kraju? Czego można się spodziewać, wyjeżdżając za granicę? Epidemia koronawirusa wielu z nas zmusiła do zmiany wakacyjnych planów. Co warto wiedzieć o wypoczynku w dobie koronawirusa? Jak wybrać bezpieczne miejsce do wypoczynku? Zobacz, co musisz wiedzieć o wakacjach 2020.

Koronawirus - gdzie na wakacje w Polsce

Wizja wakacji z koronawirusem w tle studzi zapędy wielu urlopowiczów i nie nastraja najlepiej. Wiele osób rezygnuje z zagranicznych wojaży i planuje spędzenie wolnego czasu w kraju.

Jak wynika z szacunków Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego do końca kwietnia było zarezerwowanych tylko 20 tysięcy wycieczek zagranicznych, a pod koniec maja – 80 tysięcy. Dla porównania w ubiegłym roku o tej porze było już wykupionych 797 tysięcy wyjazdów. W całym letnim sezonie biura sprzedały 3,5 mln wyjazdów. Biura po cichu liczą, że jeśli uda się w te wakacje sprzedać chociaż 40 procent tego, co w zeszłym roku, to będzie sukces.

Z kolei z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że pomimo dyskomfortu i obaw, jakie budzi Covid-19, ponad połowa Polaków planuje wyjazd na wakacje. Aż 82 procent spędzi urlop w kraju. Ze względów bezpieczeństwa wiele osób zrezygnowało z zagranicznych wyjazdów i postawiło na Polskę.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce?

Zdecydowanie należy wybierać miejsca, gdzie nie będzie tłumu i tłoku, złej jakości powietrza, a także będzie można zachować dystans. W popularnych miejscowościach turystycznych może być to wyjątkowo trudne.

W najbardziej znanych i obleganych regionach wakacyjnych zapowiada się prawdziwe oblężenie. Dlatego warto rozejrzeć się za nie mniej atrakcyjną, a bezpieczniejszą alternatywą. Może to dobry czas na wakacje w agroturystyce, spędzenie czasu na łonie natury w leśnym domku czy kameralnym pensjonacie?

Polska baza noclegowa i turystyczna jest imponująca, a Polska ma naprawdę wiele do zaoferowania. Tylko od nas zależy, czy wakacje spędzimy w górach, nad morzem czy nad jeziorem. Warto pamiętać, że w związku z pandemią koronawirusa część atrakcji turystycznych ograniczyła lub zmodyfikowała swoją działalność, wdrażając procedury mające na celu minimalizowanie ryzyka zarażenia koronawirusem. Może się to wiązać z różnymi niedogodnościami.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że wybrany hotel, pensjonat czy ośrodek wczasowy działa zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, warto sprawdzić, czy przeszedł wizytę sprawdzającą i czy znajduje się na POT mapiezawierającej obiekty bezpieczne higienicznie.

Można na niej wyszukać obiekty posługujące się znakiem graficznym „Obiekt Bezpieczny Higienicznie”. To miejsca, które deklarują, że swoje usługi świadczą zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Koronawirus - gdzie na wakacje za granicę

W całej Europie, po tygodniach zamkniętych granic na czas pandemii koronawirusa, rządy otwierają je ponownie. Gdzie można pojechać na wakacje? Jakie należy zachować środki ostrożności? Sytuacja na granicach państw jest zróżnicowana. Wprawdzie UE zaleciła blokowi otwarcie granic zewnętrznych od 1 do 15 lipca, jednak państwa członkowskie nie są prawnie zobowiązane do przestrzegania zalecenia.

Kraje europejskie otwierają nie tylko granice, ale również wznawiają ruch turystyczny, czyli uruchamiają plaże, kawiarnie i restauracje oraz bazę noclegową. Trzeba pamiętać, że większość kurortów narzuciła surowe zasady dystansu społecznego. Warto mieć na uwadze, że zarówno urlop, jak i wypad na plażę czy wyjście do restauracji mogą być mniej przyjemne i komfortowe niż dotychczas. Obowiązują maski na twarz, środki dezynfekujące i dystans społeczny.

Czego można spodziewać się, przebywając na urlopie w najpopularniejszych krajach oraz państwach tranzytowych?

Grecja

Od lipca Polacy przylatujący do Grecji mogą podróżować bez konieczności odbywania kwarantanny, choć po przyjeździe zostaną losowo poddani testom przesiewowym.

Turyści wybierający się na wakacje do Grecji są zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres w Grecji. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed przyjazdem na stronie travel.gov.gr.

W Grecji otwarto ponad 500 plaż. Co się zmieniło? Może na nie wejść zdecydowanie mniejsza liczna turystów (nie więcej niż 40 osób na 1000 metrów kwadratowych). Odległość pomiędzy parasolami powinna wynosić nie mniej niż 4 metry. Po zakończeniu korzystania z leżaków są one dezynfekowanee. W wielu miejscach ustawiono osłony ochronne wokół leżaków, które chronią plażowiczów. Na plażach w pobliżu Aten drony ostrzegają plażowiczów, jeśli naruszają zasady dystansu społecznego.

„Zachowujemy dystans, szanujemy zdrowie publiczne”, powtarzają zdalnie kontrolowane patrole, rozpraszając wszelkie grupy gromadzące się na piaskach.

Czego jeszcze można się spodziewać? We wszystkich środkach transportu publicznego obowiązkowe jest noszenie masek zakrywających usta i nos. Przestrzegane są limity pasażerów w pojazdach: zapełniona może być tylko połowa dostępnych miejsc. Przed wejściem na pokład statków wycieczkowych pasażerom będzie mierzona temperatura.

Greckie lokale gastronomiczne mogą przyjąć jednego klienta na każde 2 metry kwadratowe powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu odległość między stolikami (od 0,70 cm do 1,70 cm) w zależności od wielkości pomieszczenia.

Włochy

Włochy należą do narodów europejskich najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Kraj jednak otwiera swoje granice dla turystów. Nadal obowiązują najważniejsze środki ochrony przed zakażeniem, takie jak wymóg noszenia maseczki, mycia i dezynfekcji rąk czy zachowania odległości co najmniej 1 metra od innych.

Zasady dystansu społecznego obowiązują również na plażach. To między innymi wymóg zapewnienia 10 metrów kwadratowych wokół jednego parasola. Leżaki i łózka do opalania są obowiązkowo dezynfekowane, zaś odległość między nimi musi wynosić 1,5 metra.

Turyści noszący maski na twarzy nie są niczym niezwykłym. Na wielu plażach liny tworzą kordon bezpieczeństwa między wczasowiczami. Przy wejściu może być dokonywany pomiar temperatury ciała. W przypadku przekroczenia 37,5 st. C obowiązuje zakazanie wstępu. Rejsy na włoskich statkach są obecnie zawieszone.

Pomimo wprowadzonych obostrzeń mających dbać o bezpieczeństwo gości, zarówno ostrożność, jak i ograniczenia w podróżach międzynarodowych zminimalizowały napływ zagranicznych turystów do włoskich kurortów nadmorskich.

reklama

Hiszpania

Hiszpania, podobnie jak Włochy jest jednym z tych europejskich państw, które najbardziej odczuły skutki pandemii koronawirusa. Liczba zachorowań na Covid-19 wyniosła w ty kraju ponad 240 tysięcy osób.

Hiszpania ponownie otworzyła swoje granice do państw członkowskich UE, krajów strefy Schengen i Wielkiej Brytanii 21 czerwca. Żaden z podróżnych nie musi się izolować.

Czego można się spodziewać na wakacjach w Hiszpanii? Na plażach i kąpieliskach specjalnie wyznaczone osoby będą egzekwowały zasadę zachowania bezpiecznego. Obowiązuje nakaz utrzymania minimum metrowej odległości między wypoczywającymi. Basenowe brodziki do opłukiwania stóp będą nieczynne.

Obiekty gastronomiczne mogą obsługiwać klientów z zastrzeżeniem maksymalnego wykorzystania dotychczasowej liczby miejsc na poziomie 30 procent, zarówno wewnątrz lokali, jak i w ogródkach. Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem do kawiarni czy restauracji będą znajdować się płyny do dezynfekcji rąk. Restauratorzy powinni w miarę możliwości stosować jednorazowe menu lub laminowane. Preferowane są płatności bezgotówkowe, czyli przy użyciu kart płatniczych lub zbliżeniowo.

Wejścia do obiektów hotelowych muszą zostać wyposażone w maty dezynfekcyjne, a pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk znajdą się przy recepcjach i w miejscach wspólnych.

Chorwacja

Chorwacja jako jeden z krajów europejskich najmniej dotkniętych pandemią. Na jej teren można wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Podróżni są zobowiązani do wypełnienia kwestionariusza oraz pozostawienia swoich danych kontaktowych. Można to zrobić przed wyjazdem, za pośrednictwem strony internetowej entercroatia.mup.hr lub na granicy.

Turyści otrzymują instrukcję epidemiologiczną. Zalecenia dotyczą między innymi częstego mycia i dezynfekcji rąk, unikania podawania ręki i dotykania twarzy, zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego oraz noszenia maseczek w miejscach, gdzie utrzymanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe.

Obowiązują limity miejsc na plażach. Na 100 m kwadratowych powierzchni może przebywać jednocześnie 15 osób. Leżaki zostaną rozmieszczone w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra.

Chorwacja 25 czerwca, po nowej epidemii koronawirusa w regionie, ponownie wprowadziła kwarantannę dla podróżnych z Macedonii Północnej, Serbii, Kosowa i Bośni. Granice pozostają otwarte dla obywateli UE i Wielkiej Brytanii, bez obowiązku kwarantanny. Kraj zaczął otwierać swoje granice w połowie maja bez ograniczeń dla obywateli z Czech, Węgier, Austrii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowenii, Niemiec i Słowacji.

Albania

Loty komercyjne do Albanii wznowiono 15 czerwca. Do wjazdu uprawnieni są wszyscy obywatele UE. Do kraju można dotrzeć lotami z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Serbii, Austrii, Grecji i Turcji.

Pasażerowie na wszystkich terminalach powinni przejść przez „tunel dezynfekcyjny” i przejść „pomiar temperatury ciała”. Każdy, kto ma temperaturę ciała wyższą niż 37,5 ° C „zostaje przebadany”.

Austria

Austria 4 czerwca otworzyła swoje granice lądowe z Niemcami, Szwajcarią, Liechtensteinem, Słowacją, Słowenią, Węgrami i Czechami i 16 czerwca z Włochami.

W przypadku większości krajów Unii Europejskiej nie ma żadnych ograniczeń, z wyjątkiem podróżnych z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii, którzy muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie.

Bośnia i Hercegowina

Granica jest obecnie dostępna tylko dla obywateli Chorwacji, Czarnogóry i Serbii - inne zagraniczne przyjazdy są niedozwolone. Istnieją pewne wyjątki (kierowcy ładunków, rezydenci i dyplomaci).

Bułgaria

Bułgaria otworzyła swoje granice 1 czerwca dla krajów UE, Wielkiej Brytanii, San Marino, Andory, Monako, Watykanu, Serbii i Macedonii Północnej, a także dla pracowników medycznych i członków rodzin obywateli Bułgarii, wymienionych na rządowej stronie internetowej. Ale pozostają pewne wyjątki.

Turyści z Belgii, Portugalii, Szwecji i Wielkiej Brytanii muszą się izolować przez 14 dni. Turyści z innych krajów muszą złożyć inspektorowi ochrony zdrowia na granicy oświadczenie, że zostali poinformowani o środkach przeciw epidemiologii tego kraju oraz o ryzyku związanym z COVID-19.

Bułgarskie plaże są stopniowo otwierane. Można korzystać z leżaków, które muszą być rozstawione przy zachowaniu bezpiecznych odstępów. W restauracjach pomiędzy stolikami powinna zostać zachowana odległość minimum 1,5 m. Przy jednym mogą usiąść maksymalnie cztery osoby lub jedna rodzina.

reklama

Republika Czeska

Granice z Austrią i Niemcami ponownie otwarto 5 czerwca, a ze Słowacją i Węgrami 27 maja, ale z ograniczeniami. Pozostałe kraje UE zostały podzielone na kolorowe grupy zależne od ryzyka: zielony, pomarańczowy i czerwony.

Od 15 czerwca mieszkańcy Czech i obywatele UE z krajów zielonych - wschodnich i bałtyckich państw członkowskich, Finlandii i Norwegii - mogli podróżować do i z tego kraju bez żadnych wymagań. Osoby z żółtej grupy, która obejmuje Francję, Włochy i Hiszpanię, muszą mieć ważne świadectwo zdrowia. Test i warunki kwarantanny będą miały zastosowanie do osób przybywających z Wielkiej Brytanii i Szwecji - dwóch czerwonych narodów w Europie.

Niemcy

15 czerwca Niemcy zniosły ograniczenia graniczne dla podróżnych przybywających z UE, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Wielkiej Brytanii. Niemcy postanowiły przedłużyć do 31 sierpnia swoje ostrzeżenia o podróżach poza UE.

Węgry

Węgry 21 czerwca otworzyły swoje granice bez ograniczeń dla obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii) i Szwajcarii. 12 czerwca otworzyły granicę z Austrią, Słowacją, Chorwacją, Czechami, Słowenią i Serbią bez potrzeby poddawania się kwarantannie.

Litwa

Litwa otworzyła swoje granice dla obywateli z UE, EOG, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że częstość występowania COVID-19 w kraju, w którym mieszkają, nie przekracza 25 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni kalendarzowych. Zniesiono wymagania dotyczące izolacji w przypadku przyjazdu z tych krajów.

Czarnogóra

Wjazd do Czarnogóry jest dozwolony bez kwarantanny, pod warunkiem, że turysta pochodzi z kraju o częstotliwości transmisji mniejszej niż 25 na 100 000 mieszkańców.

Rząd Czarnogóry prowadzi aktualną listę krajów, z których ludzie mogą wjeżdżać bez kwarantanny. Podróżni z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Turcji, Izraela, Polski, Rumunii, Włoch i Ukrainy muszą jednak przedstawić negatywny test COVID-19 po przylocie.

Polscy turyści mogą przekraczać granicę z Czarnogórą wyłącznie w ramach zorganizowanych grup wysyłanych przez biura podróży. Nadal obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium kraju prywatnymi samochodami.

Portugalia

W kraju mogą przebywać obywatele krajów UE, strefy Schengen i pasażerowie lotów z Wielkiej Brytanii, Brazylii, USA, Kanady, Wenezueli i Południowej Afryki.

Na plażach należy zachowywać odstęp minimum 1,5 metra między plażowiczami i minimum 3 metry między parasolami. Na wielu plażach funkcjonują także punkty dezynfekcji całego ciała.

Przy wejściach na plaże w okolicach Lizbony wprowadzono system kontroli, które mają na celu ograniczenie liczby osób przebywających na plaży. Panele przypominają sygnalizację świetlną (gdy na plaży jest zbyt dużo osób, pojawia się światło czerwone).

Rząd Portugalii uruchomił aplikację InfoPraia (www.apambiente.pt), która pokazuje poziom zatłoczenia na poszczególnych plażach.

Restauracje i bary na plaży funkcjonują z zachowaniem dystansu, limitami osób i regularną dezynfekcją pomieszczeń. W przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nakaz stosowania masek ochronnych.
Od 1 lipca miał zostać zniesiony zakaz lotów do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugalii. Rząd w ostatniej chwili zdecydował o utrzymaniu zakazu lotów do Szwecji i Portugalii.

reklama

Słowenia

15 maja Słowenia ponownie otworzyła granice dla obywateli przybywających z 18 krajów, w tym z krajów sąsiednich, takich jak Austria, Chorwacja i Węgry. Czarnogóra i Włochy zostały dodane do tej listy od 15 czerwca. Każdy przybywający z kraju o wysokim poziomie COVID-19 będzie musiał poddać się kwarantannie przez 14 dni.

Wielka Brytania

Granice są obecnie otwarte. Od 8 czerwca odwiedzający z zagranicy muszą poddać się kwarantannie przez 14 dni.

Jak zastrzega polski MSZ, warto pamiętać, że sytuacja może się zmienić, stąd przed planowaniem podróży zagranicznej należy zasięgnąć porady w polskich placówkach dyplomatycznych w danym kraju.

O czym pamiętać, jadąc na wakacje?

  • Jadąc na wakacje zabierz ze sobą środek dezynfekujący. Noś go ze sobą do sklepu czy restauracji.
  • Wciąż należy często i dokładnie myć ręce.
  • Unikajcie tłumów.
  • W restauracji czy kawiari wycieraj fotelik dziecięcy chusteczką dezynfekującą.
  • Zachowuj dystans. Jeśli to niemożliwe, noście maseczki.
  • Bądźcie ostrożni.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: