Szczepienia na Covid dla dzieci 5-11 lat. Co musisz wiedzieć?

Ostatnie zmiany: 3 listopada 2021
Szczepienia na Covid dla dzieci 5-11 lat. Co musisz wiedzieć?

Szczepienia dzieci między 5 a 11 rokiem życia przeciwko COVID-19 mogą w Polsce ruszyć jeszcze w listopadzie zaraz po tym, jak Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zatwierdzi dane kliniczne z USA.

Szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat formalnie zatwierdziło Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) już. Decyzję tę poprzedziło jednomyślne głosowanie zespołu 14 ekspertów, którzy uznali, że szczepionka dla dzieci jest skuteczna i bezpieczna. To otwiera drogę do rozpoczęcia szczepień 28 milionów dzieci w wieku od 5 do 11 lat w Stanach Zjednoczonych.

Dystrybucja szczepionek pediatrycznych w Ameryce rozpoczęła się w tym tygodniu. Ma przyspieszyć po 8 listopada. Zgodnie z zapowiedzią władz szczepionki będą dostępne w tysiącach gabinetów pediatrycznych, placówkach opieki zdrowotnej, aptekach, zatwierdzonych przez rząd federalny, ośrodkach zdrowia. Według sondaży gotowość zaszczepienia dzieci w momencie, gdy będzie taka możliwość, deklaruje jedna trzecia amerykańskich rodziców. Jedna trzecia rodziców mówi, że nie zgodzi się na to.

Dzieci w tej grupie wiekowej 5 a 11 lat powinny otrzymać dwie dawki szczepionki po 10 mikrogramów każda (powszechnie stosowana dawka to 30 mikrogramów) w odstępie 21 dni. Według Pfizera ochrona przed chorobą COVID-19 dzięki szczepionce u młodszych dzieci wynosi 90,7 procent.

reklama

Ocenę wniosku o rozszerzenie wskazań do stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 Comirnaty na grupę wiekową 5–11 lat rozpoczęła już Europejska Agencja Leków (EMA). Rada Medyczna, organ pomocniczy premiera Morawieckiego, nie chce jednak czekać z decyzją o szczepieniu dzieci.

- Będziemy dążyć do tego, aby nie czekać na decyzję Unii Europejskiej, tylko wprowadzić szczepienia w Polsce jak najszybciej, korzystając z danych klinicznych, które już są dostępne, bo one są przekonujące - powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Szczepionka Pfizer/BioNTech przeciwko Covid jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, w którym informuje, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych.

reklama

Badanie dotyczące działania szczepionki mRNA firmy Pfizer u dzieci objęło 2 268 uczestników w wieku 5-11 lat. Preparat był dobrze tolerowany, a skutki uboczne były porównywalne z obserwowanymi u starszych uczestników biorących udział w poprzednich badaniach. Nie stwierdzono poważnych efektów niepożądanych.

Eksperci są zdania, że korzyści ze szczepień w tej grupie wiekowej znacznie przewyższają ewentualne ryzyka. Dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Rochelle P. Walensky powiedziała, że ryzyko skutków ubocznych u dzieci jest mniejsze niż u dorosłych i zachęciła rodziców, aby porozmawiali z pediatrami, szkolnymi pielęgniarkami i farmaceutami na temat potrzeby zaszczepienia dzieci.

Komisja ekspercka FDA podkreśliła, że koronawirus jest niebezpieczny także dla młodszych dzieci. W grupie wiekowej 5-11 lat USA odnotowano 1,9 mln zakażeń, ponad 8300 hospitalizacji – z leczeniem na oddziale intensywnej terapii w jednej trzeciej przypadków. Około stu dzieci zmarło.  

COVID-19 u dzieci w zdecydowanej większości przypadków przebiega bezobjawowo lub ma łagodny przebieg, jednak u niektórych z czasem rozwija się MIS-C, czyli zespół pocovidowy znany także jako PIMS.

reklama

MIS-C to skrót od „Multisystem Inflammatory Syndrome in Children", który oznacza wieloukładowy zespół zapalny u dzieci. Jest to nowa jednostka chorobowa diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych, którzy przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2. MIS-C nie jest chorobą zakaźną, o reakcją organizmu na przebyte zakażenie.

Choroba znana jest także jako PIMS-TS (z ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome - Temporally Associated with COVID-19), czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19. Brytyjscy naukowcy zaproponowali tę nazwę na początku pandemii. Traktowano ją jako wstępną definicję choroby.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: