Nowe dane pokazują, że kobiety w ciąży mogą być szczepione przeciw Covid -19
Nie ma jeszcze oficjalnych danych pochodzących z badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży, jednak analiza obszernego raportu szczepień wskazuje, że jest to bezpieczne. Tak czy inaczej decyzja o szczepieniu to kwestia indywidualna każdej przyszłej mamy.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do szczepień
Ciąża nie jest wymieniona na liście przeciwwskazaniach, które zawarte są w charakterystykach produktów leczniczych zarejestrowanych szczepionek mRNA przeciw COVID-19.
Ponieważ jednak nie ma wiążących danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek u kobiet w ciąży i karmiących piersią przeciwko COVID-19 (takie badania dopiero są prowadzone), międzynarodowi ekspeci z:
- Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie,
- Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG),
- Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii,
- zespołu ekspertów ds. Szczepień (ACIP).
pozostawiają decyzję o szczepieniu pozostawiają kobiecie.
Tym samym uznaje się, że szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży są decyzją i kwestią indywidualną. Powinna ona zostać podjęta przez przyszłą mamę po konsultacji z lekarzem i rozważeniu wszystkich korzyści oraz ewentualnych zagrożeń. Należy również wziąć pod uwagę stopień narażenia na zakażenie SARS-COV-2.
Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu szczepionki przeciwko COVID-19 na ciążę, rozwój płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy. Dodatkowo mechanizm działania szczepionek mRNA pokazuje, że jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów szczepionek. Nie zaobserwowano niczego niepokojącego.
- Nie dysponujemy jeszcze danymi z badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży, ale nie ma też danych, że powinno być ono u nich przeciwskazane. Szczepień tych nie należy zatem im odmawiać. – uważa ginekolog-położnik dr n. med. Jacek Tulimowski. [1]
reklama
Nowe dane pokazują, że kobiety w ciąży mogą być szczepione przeciw Covid -19
Jeden z największych raportów na temat szczepień COVID-19 u kobiet w ciąży potwierdza dowody na to, że jest to bezpieczne. Wstępne wyniki opierają się na danych pochodzących od ponad 35 000 kobiet z USA, które w czasie ciąży otrzymały zastrzyki Moderna lub Pfizer.
W rejestrze szczepionek około 13% ciężarnych kobiet zgłosiło poronienia, mniej niż 1% martwych urodzeń, 9% przedwczesnych porodów i 2% wady wrodzone. Wszystkie wskaźniki mieszczą się w tym samym zakresie obserwowanym w raportach kobiet w ciąży przed pandemią.
Nowe dowody od naukowców zostały opublikowane w New England Journal of Medicine.
Dlaczego warto szczepić się w ciąży?
Za szczepieniem przeciwko COVID-19 kobiet w ciąży przemawia fakt, że te kobiety, które zachorują, mogą być bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia. Częściej wymagają hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii, są poddawane mechanicznemu wspomaganiu oddychania, w tym zastosowaniu ECMO (pozaustrojowego utleniania krwi). Poza tym są narażone na ryzyko powikłań, w tym przedwczesnego porodu i śmierci.
Według Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (American College of Obstetricians and Gynecologists) szczególnie nie należy odmawiać możliwości szczepienia przeciwko COVID-19 kobietom w ciąży należącym do grup objętych priorytetem szczepień. Podobna jest opinia Joint Committee on Vaccination and Immunisation (Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji - JCVI).
Mowa o ciężarnych, które:
- pracują w ochronie zdrowia i opiece społecznej,
- są mamami wcześniaków przebywających w szpitalu,
- ierpią na choroby współistniejące, które powodują, że COVID-19 może mieć cięższy przebieg. Są to głównie przewlekle choroby układu oddechowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc), mukowiscydoza, ciążka astma, przewlekłe choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby wątroby i padaczka.
Aby ułatwić kobiecie decyzję o szczepieniu należy również na bieżąco informować opinię publiczną o najnowszych danych dotyczących bezpieczeństwa oraz skuteczności szczepionek.
Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii prowadzone są prace nad rejestrem, w którym gromadzone będą dane o szczepieniach przeciwko COVID-19 wśród kobiet w ciąży. Z niedawno opublikowanych wstępnych obserwacji w Izraelu i USA wynika, że przeciwciała powstające w organizmie zaszczepionych kobiet preparatem mRNA Pfizera lub Moderny przenikają przez łożysko do ciała płodu. Matka karmiąca piersią przekazuje je dziecku także po porodzie.
reklama
Co warto wiedzieć o szczepieniu?
Nie ma preferencji co do wyboru szczepionki u kobiet w ciąży. Jedynie ze względu na wymogi rejestracji w przypadku kobiet w wieku 16-17 lat należy wybrać preparat Pfizera/BioNTech. Może to mieć znaczenie w przypadku preparatu firmy AstraZeneca, którego druga dawka powinna być podana po 12 tygodniach. Obydwie dawki muszą być podawane tą samą szczepionką.
Warto pamiętać, że u kobiet w ciąży, podobnie jak u innych osób, mogę wystąpić takie skutki uboczne jak:
- reakcja poszczepienna w miejscu wstrzyknięcia,
- bóle mięśniowe, bóle stawów,
- dreszcze,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- gorączka.
W razie wystąpienia gorączki zalecane jest przyjmowanie paracetamolu.
Czy przed szczepieniem trzeba wykonać test ciążowy?
U kobiet w wieku rozrodczym przed podaniem szczepionki przeciwko COVID-19 nie jest konieczne wykonywanie testu ciążowego.
- Jeśli kobieta zajdzie w ciążę po podaniu pierwszej dawki szczepionki, wtedy drugą dawkę należy podać zgodnie z wymaganiami producenta.” – twierdzi dr n. med. Jacek Tulimowski. [2]