Jak uszyć efektywną maseczkę ochronną? Wykroje, filmiki, porady

Zobacz, co warto wiedzieć o maseczkach ochronnych. Jak je uszyć? Jak zakąłdać i nosić?

Ostatnie zmiany: 7 kwietnia 2020
Jak uszyć efektywną maseczkę ochronną? Wykroje, filmiki, porady

Mimo tego, że koronawirus jest stałym zagrożeniem od początku tego roku, wciąż wiemy o nim zdecydowanie za mało. To dlatego nie umiemy wyeliminować ryzyka zakażenia, a i leczyć wszystkich ze 100-procentową skutecznością. Możemy jednak próbować się przed nim chronić.

Co robić, by się ustrzec się przez zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19? Przede wszystkim unikać skupisk ludzi i zostać w domu. Kluczowe jest to, by nie dotykać twarzy i myć ręce wodą z mydłem przynajmniej 20 sekund. Jeśli macie dostęp do alkoholu, który ma przynajmniej 60%, można nim odkażać ręce i powierzchnie w domu. Pamiętajcie jednak, żeby wszystkie środki do odkażania trzymać poza zasięgiem waszych dzieci.

Ponieważ wiadomo, że wirus szybko się rozprzestrzenia, a i może utrzymywać się na powierzchniach nawet kilka dni, przestrzeganie zasad higieny jest podstawą działań prewencyjnych. Ale to nie wszystko.

Maseczki ochronne - czy chronią przed koronawirusem?

Możemy również nosić maseczki ochronne. To ważne, zwłaszcza że wiele osób może przechodzić koronawirusa bezobjawowo, jednocześnie będąc jego nosicielem i zarażając innych. Badania dowodzą, że noszenie maseczek w miejscach publicznych zdecydowanie zmniejsza stopień roznoszenia się wirusów.

To dlatego - wbrew pierwszym doniesieniom Światowej ORganizacji Zdrowia - coraz więcej lekarzy przekonuje, by poza domem korzystać z maseczek ochronnych. Swoje stanowisko zaczyna również łagodzić samo WHO. A co na ten temat sądzi polskie Ministerstwo Zdrowia, które do tej pory sceptycznie podchodziło do obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że wkrótce noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych może być obowiązkowe. Dodaje, że mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych.

- Nie wykluczmy, że pojawi się zalecenie, aby na ulice, w miejsca publiczne wychodzić ze środkami ochrony osobistej, chroniącymi nas od bezpośredniego kontaktu. - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak wyjaśnił chodzi o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw. Zalecenie to będzie dotyczyło noszenia maseczek wykonanych chałupniczo, ponieważ system nie będzie w stanie zapewnić dostępu do tego typu materiałów kupowanych w sklepach.

Jak uszyć efektywną maseczkę ochronną

Maseczki obecnie trudno dostać w sklepach i aptekach, dlatego polecamy stronę https://diymask.site, na której jest dokładnie wytłumaczone, z jakiego powodu powinniśmy nosić maseczki, a także jak zrobić je z materiałów dostępnych w domu.

Okazuje się, że to nie takie trudne. Wystarczy  trochę materiału na samą maseczkę, a filtr można wykonać nawet z ręczników papierowych. Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do pracy dokładnie wymierzyć zarówno maseczkę, jak i długość gumek. Tylko dzięki temu maska będzie efektywna w działaniu i komfortowa w noszeniu.

reklama

Efektywność w filtracji maseczek z domowymi filtrami ocenia się na:

  • Sama maseczka - 8.7%
  • Maseczka + jedna chusteczka do nosa- 45.75%
  • Maseczka + dwie chusteczki do nosa (jedna przekręcona o 45 stopni)- 69.20%
  • Maseczka + dwie chusteczki do nosa (jedna przekręcona o 90 stopni)- 70.10%
  • Maseczka + dwie chusteczki do nosa- 69.60%
  • Maseczka + trzy chusteczki do nosa- 83%
  • Maseczka + jeden ręcznik papierowy- 73.70%
  • Maseczka + dwa ręczniki papierowy (jeden przekręcony o 45 stopni)- 89.20%
  • Maseczka + dwa ręczniki papierowe (jeden przekręcony o 90 stopni)- 91.30%

Należy pamiętać, że wyłącznie prawidłowe korzystanie z maski ochronnej zwiększa ochronę przed zakażeniem koronawirusem.

Jak prawidłowo używać masek ochronnych?

Jak zakładać, nosić, zdejmować i bezpiecznie wyrzucić maskę ochroną?

  • Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce.
  • Zasłoń maską usta i nos.
  • Przymocuj maskę tak, by szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli dotkniesz maski, umyj dokładnie ręce.
  • Żeby zdjąć maskę, chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przedniej powierzchni maski) i zdejmij, a następnie wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

O czym pamiętać używając maseczek ochronnych?

Wymień maskę ochronną na nową, kiedy zrobi się wilgotna. Nigdy nie używaj ponownie maski ochronnej jednorazowego użytku. Zdjęte maski jednorazowe należy wyrzucić do szczelnie zamykanego kosza.

Aby maseczka wielorazowa była bezpieczna i skuteczna, musi być regularnie prana i dezynfekowana. Co jest ważne?

Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie (w temperaturze minimum 60 stopni). Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury i przechowywać w czystym miejscu do czasu użycia. Jeśli nie przewidujemy prania natychmiast, maskę wielorazową należy włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć, by bezpiecznie przechować do czasu prania. Maseczki wielorazowe można także dezynfekować używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu.

Należy pamiętać, że samo stosowanie maski ochronnej nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem koronawirusem.
 
Wsparcie merytoryczne

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: