Wyprawka dla przedszkolaka
Nowy rok szkolny zbliża się nieubłaganie – i to wielkimi krokami. Nadszedł więc czas, by pomyśleć o wyprawce dla przedszkolaka. Co musi się w niej znaleźć? Odpowiednie ubrania, buty oraz różne akcesoria plastyczne i przybory higieniczne. Jeśli czujesz się zagubiona, to spokojnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Kompletowanie wyprawki dla przedszkolaka - od czego zacząć?
Zanim ruszysz z naszą listą na zakupy do sklepu internetowego czy stacjonarnego, koniecznie dowiedz się, jakie wymagania i zwyczaje ma placówka, do której zapisane jest dziecko. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zakupów i zbędnych wydatków.
Po pierwsze, co przedszkole, to obyczaj. Lista wyprawkowa nie w każdym musi być taka sama. Po drugie pamiętaj, że wyprawka dla maluszka z pierwszej grupy przedszkolnej zdecydowanie różni się od wyprawki zerówkowicza.
W wielu przedszkolach kupowanie wyprawki nie jest konieczne (zapewnia je przedszkole). W innych rodzice wpłacają do wychowawczyni grupy ustaloną kwotę, za którą nabywane są potrzebne artykuły plastyczne i higieniczne. Bardzo często jest też tak, że niektóre elementy wyprawki są finansowane z funduszu rady rodziców.
Aby nie kupować rzeczy, które nie będą konieczne, warto nabyć "pewniaki", takie jak ubrania czy buty. Resztę przedmiotów i akcesoriów można dokupić po rozpoczęciu roku przedszkolnego. Kompletowanie całej wyprawki dobrze jest rozłożyć na kilka etapów.
Organizując wyprawkę do przedszkola warto udać się do sklepu razem z dzieckiem (a jeśli nie, to skonsultować zakup, zapytać o opinię czy preferencje). Kupowanie piżamki, śpiworka czy artykułów papierniczych z ulubionymi motywami czy bohaterami bajek sprawi mu wiele przyjemności, a i i umili start w nowy rok przedszkolny. Dzięki temu będzie czuł się pewniej, co w pierwszych dniach przedszkola jest szczególnie ważne.
Skąd wiedzieć, co dziecku będzie potrzebne w przedszkolu?
Większość placówek organizuje spotkania informacyjne jeszcze przed wakacjami. Inni rodzice listy niezbędnych rzeczy do kupienia otrzymują na początku roku szkolnego.
O listę przedmiotów można także zapytać dyrekcję placówki lub wychowawcę grupy. Niekiedy spis znajduje się na stronie internetowej przedszkola.
Wyprawka dla przedszkolaka: ubrania
Ubrania, w których dziecko spędza cały dzień, powinny być nie tylko ładne i schludne, ale i uszyte z przewiewnych, dobrych gatunkowo materiałów. Nie mogą uciskać czy krępować ruchów. Nie mniej istotne jest, by dziecku nie było w nich za gorąco.
Ważne jest także, by maluch potrafił sam się ubrać. Oznacza to, że nie powinien musieć się szarpać ze skomplikowanymi paskami przy spodniach czy rzędem guzików przy koszuli.
Co się przyda i sprawdzi? Bawełniane koszulki i bluzeczki, spodnie, a także spódniczki i rajstopki (wszystko, co tylko się da – podpisz). Egzamin zdadzą dresowe spodnie na gumce, bluzki wciągane przez głowę czy lekkie bluzy zapinane na zamek błyskawiczny.
Warto także zostawić w przedszkolu komplet ubranek, tak na wszelki wypadek (majteczki, bluzeczka, dodatkowa para spodni, skarpetki, rajstopki, spódniczka).
Oprócz tego niezbędny będzie strój sportowy, zwykle to biała koszulka i krótkie spodenki lub legginsy, najlepiej czarne lub granatowe. Wszystko zapakuj do worka „gimnastycznego”.
Ubierając dziecko do przedszkola, zawsze trzeba brać pod uwagę prognozy pogody i ubierać dziecko stosownie do niej, także na cebulkę. W deszczowe dni trzeba wyposażyć malucha w parasol, nieprzemakalną kurtkę czy kalosze (zwłaszcza, jeśli na ten dzień zaplanowana jest wycieczka bądź wyjście – do kina, biblioteki czy na basen). Jeśli jest upał – niezbędna okaże się czapka bądź inne nakrycie głowy.
Piżamka i pościel
Piżamka. Jeśli w grupie dziecka przewidziane jest poobiednie leżakowanie, konieczna będzie piżama (nie kupuj takiej, która ma dużą ilość guzików). Może nią też być T-shirt i spodenki lub legginsy.
Warto dać dziecku poduszkę, a jeśli przedszkole tego wymaga – kocyk, śpiworek bądź powłoczkę na kołdrę (niektóre państwowe przedszkola zapewniają dzieciom koce).). Być może maluszek będzie czuł się raźniej, zabierając z domu przytulankę.
reklama
Wyprawka dla przedszkolaka: buty dla przedszkolaka
Najlepiej, by buty dla przedszkolaka, w których dziecko będzie chodziło w swojej sali (tzw. buty na zmianę) były zapinane na rzepy bądź wsuwane. Zrezygnuj z butów wiązanych, to ułatwi życie i dziecku, i wychowawcy. Kapcie przedszkolne muszą być wygodne i łatwe w obsłudze.
Ważne, by obuwie miało antypoślizgową podeszwę, było przyjazne dla stóp, a materiał, z którego je zrobiono, pozwalał stopom oddychać. Nie zapomnij o podpisanym worku na buty.
Pamiętaj, by regularnie zwracać uwagę na to, czy buty nie wymagają wymiany - stopy dziecka bardzo szybko rosną.
Wyprawka dla przedszkolaka: artykuły higieniczne
Z artykułów higienicznych maluchowi z pewnością przyda się zestaw do czyszczenia ząbków: szczoteczka, pasta i kubek.
Zdarza się, że wychowawczynie proszą o dodatkowe chusteczki higieniczne, mydło do rąk, papier toaletowy czy inne artykuły higieniczne. Sprawa ręczniczka też nie jest oczywista – niektóre przedszkola go wymagają, inne nie, ze względu na częstą wymianę (pranie indywidualne jest w sumie bardziej kłopotliwe niż wymiana i pranie wszystkich naraz).
reklama
Wyprawka dla przedszkolaka: artykuły papiernicze i plastyczne
W wyprawce przedszkolaka nie może zabraknąć artykułów plastycznych. Ich lista jest zmienna i zależy od poszczególnych placówek. Zanim je wszystkie kupisz, zorientuj się, co się przyda. Szczegółową listę najpewniej otrzymasz na początku roku szkolnego.
Zwykle, by dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach plastycznych i technicznych, wyprawka przedszkolaka powinna zawierać takie artykuły papiernicze jak:
- kredki ołówkowe, o miękkim graficie odpornym na nacisk i ciągłe upadki na podłogę, które lekko i płynnie rysują. Doskonale sprawdzą się kredki grube, łatwe do trzymania w małych rączkach,
- kredki świecowe,
- ryza papieru A4,
- farby akwarelowe z pędzelkiem i kubeczkiem do wody,
- ołówki i gumki do ścierania,
- bloki: rysunkowe i techniczne, białe i kolorowe,
- zeszyty,
- bibuła,
- papier kolorowy, papier kolorowy samoprzylepny,
- plastelina,
- nożyczki,
- tekturowa teczka A4 na gumkę lub segregator,
- klej,
- farby plakatowe.
Jak oznaczyć elementy wyprawki?
Ubranka czy pościel warto zaznaczyć w charakterystyczny sposób. Mogą to być inicjały lub imię i pierwsza litera nazwiska na metce.
Do oznaczania rzeczy dziecka najlepiej nadają się specjalne niezmywalne markery do tkanin oraz marker permanentny do pisania po śliskiej powierzchni.
Świetnym pomysłem są stemple do znakowania ubrań, specjalne taśmy, ale i kolorowe naklejki lub naprasowanki z imieniem i nazwiskiem dziecka. Istnieją sklepy internetowe, w których można zamówić gotowe, spersonalizowane produkty. Są doskonałe do estetycznego oznaczania wszystkich niezbędnych przedmiotów i ubrań przedszkolaka.
Inicjały dziecka na ubrankach czy worku można też wyhaftować, jest to niestety dość czasochłonne i wymaga pewnych umiejętności.
Gdzie podpisywać ubranka do przedszkola? Miejsce powinno być widoczne lub zawsze tak samo zlokalizowane, by nie trzeba go było długo szukać.
reklama
Finansowanie wyprawki przedszkolaka
Finansowanie wyprawki przedszkolaka pozostaje w gestii rodziców. Nie mogą oni liczyć na 300 plus, czyli jednorazowe wsparcie na zakup wyprawki szkolnej. Świadczenie nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola oraz tych, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w tak zwanej „zerówce” (w przedszkolu lub szkole).
Pieniądze przysługują raz w roku na dziecko uczące się w szkole (od 1. klasy), aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, bez względu na osiągany dochód.
Czy wyprawka do przedszkola jest obowiązkowa?
Rodzice przedszkolaków tak z placówek publicznych, jak i prywatnych, na okoliczność rozpoczęcia roku szkolnego, kompletują wyprawki dla dzieci i ruszają do sklepów.
Tymczasem według aktów prawnych, czyli teoretycznie, publiczne przedszkola mają obowiązek zapewnienia swoim wychowankom pomocy dydaktycznych i sprzętu do realizacji programu nauczania. Oznacza to, że do publicznego przedszkola rodzice muszą zapewnić dziecku tylko kapcie i artykuły higieniczne (np. chusteczki).
- Prawo oświatowe zakłada, że w publicznych placówkach artykuły papiernicze zapewnia przedszkole, bo na ten cel dostaje środki od miasta lub gminy. Oczekiwanie, że rodzice dostarczą np. nożyczki, kredki, plastelinę itd., nie znajduje podstawy prawnej – powiedziała Adrianna Całus, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Nauka w publicznych szkołach i przedszkolach jest bezpłatna. Zasada ta została wyrażona na poziomie ustawy zasadniczej i jako taka nie podlega interpretacji. To oznacza, że przedszkole i szkoła publiczna nie ma upoważnienia do ustanawiania jakichkolwiek obowiązkowych opłat, ani wymagania dokonywania dodatkowych zakupów dla potrzeb realizacji zadań oświatowo-wychowawczych [źródło]
Publiczne przedszkola nie mogą więc wymagać od rodziców skompletowania wyprawki lub pobierać opłat na ten cel. Niektóre placówki, z uwagi na skromne zasoby finansowe, decydują się na taki krok, jednak nie jest to zgodne z prawem. Wyprawka dla przedszkolaka nie jest więc obowiązkiem, a dobrą wolą rodzica.