7 powodów niechęci do przedszkola
Przedszkole – miejsce kojarzone z zabawą, radością oraz pierwszymi doświadczeniami nauki. Dla dzieci nie zawsze wydaje się takie przyjazne, jak nam. Dlaczego tak się dzieje? Co może spowodować, że maluch odczuwa niechęć do przedszkola? Oto kilka powodów, na które mamy realny wpływ.
7 powodów niechęci do przedszkola – czyli na co zwrócić uwagę?
Maluch, który zaczyna swoją przygodę z przedszkolem ma wiele powodów, aby miejsca, gdzie musi rozdzielić się z ukochanymi rodzicami, zwyczajnie nie lubić.
Trudność w odnalezieniu się w nowym miejscu, brak znanych osób, rozwijający się dopiero układ kontroli sprzyjają trudnym sytuacjom i pogłębia strach dziecka. Są pewne czynniki, które taką niechęć mogą potęgować.
1. Brak poczucia bezpieczeństwa
Na początku przygody z przedszkolem każde dziecko czuje się niepewnie. Nie wie, czego się spodziewać, a nowa pani oraz inne dzieci jawią mu się negatywnie, ze względu na konieczność rozstania z rodzicami.
W późniejszym okresie przebywania w przedszkolu, poczucie braku bezpieczeństwa może wynikać z różnych powodów: przedłużonej adaptacji, niedostatecznego zaspokajania potrzeb dziecka przez opiekunów, brak skutecznej opieki oraz nie nawiązanie relacji z dzieckiem.
reklama
2. Brak autonomii
Wyręczanie dziecka w każdej aktywności, nadmierna pomoc oraz ograniczanie swobodnej eksploracji w przedszkolu może budzić bardzo dużą niechęć dziecka. Zamiast poznawać świat i kolegów, uczyć się nowych rzeczy, ciągle jest sterowane przez nauczyciela. To może budzić dużą frustrację.
3. Nadmierna kontrola
Podobnie nadmierna kontrola ze strony rodziców nie sprzyja dobremu zaaklimatyzowaniu się do przedszkola. Im częściej rodzic neguje komunikaty opiekunów, za wszelką cenę chce sterować dzieckiem, tym bardziej ono czuje się niepewnie, a swój strach i frustracje może odreagowywać w przedszkolu.
reklama
4. Nieprzyjemna atmosfera
Brak wystarczającej liczby opiekunów do dzieci rodzi ich frustrację, co może przekładać się na atmosferę w grupie przedszkolnej. Brak radosnej zabawy, ustalonych zasad oraz jasnego dla dzieci przebiegu dnia, wzbudza ich niepokój, a tym samym może generować niechęć do przedszkola.
5. Lęk rodzica
Bardzo duży lęk przed rozstaniem ze strony rodzica powoduje to, że dziecko jest napięte, nerwowe. Dlaczego? Ponieważ doskonale czuje zdenerwowanie rodzica, zaczyna kojarzyć nieprzyjemne uczucia z chwilą wejścia do przedszkola. Im rodzica bardziej panikuje, płacze, bardzo długo tłumaczy dziecku dlaczego musi wyjść, tym bardziej potęguje jego strach.
reklama
6. Nuda, brak rozwoju
Stymulująca zabawa, poznawanie świata oraz dostarczanie nowych doświadczeń to jest to czego dziecko potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijać. Brak interesujących zabaw i zajęć, te same zabawki, identycznie wyglądające dni powodują, że dziecko zaczyna się nudzić. A kiedy nie czuje, że przedszkole nie jest ciekawym, atrakcyjnym miejscem nie chce tam chodzić.
7. Zbyt intensywny program
Angielski, rytmika, chiński, zajęcia plastyczne, karate, zajęcia z programu naukowego, eksperymenty i taniec, a to wszystko w jednym dniu? Dziecko może poczuć się przeciążone.
Przedszkole o bardzo wysokim standardzie może zapomnieć, że maluch potrzebuje też swobodnej, niczym nie skrępowanej zabawy, gdzie może ćwiczyć swoją kreatywność, kontakty społeczne i niezależność. Dodatkowo dużo zajęć, gdzie trzeba się sprawdzić, może u dziecka generować lęk przed porażką, brak poczucia sukcesu, a to również może wpływać na pojawienie się niechęci do przedszkola.
Zastanawiając się nad przyczyną tego, dlaczego maluch nie chce chodzić do przedszkola, warto poszukać powodów zarówno w sobie, jak i w otoczeniu. Czasami nawet niewinne zachowania, które dla nas są oczywiste, dla dziecka mogą być bardzo znaczące. Sumienne poszukiwanie przyczyn i zareagowanie na nie, pozwoli znaleźć sposoby, aby zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola.
Paulina Gaworska