Jak wybrać przedszkole?

Jak wybrać przedszkole?

Chciałabyś, by Twoje dziecko od nowego roku szkolnego poszło do przedszkola. Zastanawiasz się tylko, do którego - jakie wybrać? Zebraliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi:

Po pierwsze - zrób listę interesujących Cię przedszkoli:

  • znajdujących się w pobliżu domu (krótka droga przedszkole-dom, szansa na spotkanie kolegów z podwórka i kontynuowanie przedszkolnych przyjaźni w szkole)
  • znajdujących się w pobliżu pracy jednego z rodziców (dogodny dojazd - jeśli samochodem, ale UWAGA - to może być męczące dla dziecka i co zrobić, gdy zmienisz pracę albo dziecko będzie musiał dowieźć partner pracujący na drugim końcu miasta ?)
  • znajdujących się w niezbyt dogodnym miejscu, ale oferujących wyjątkowy, niezwykle ważny dla Was program.

Po drugie - zbierz informacje o tych placówkach, porównaj oferty, rozważ wszystkie za i przeciw. Dokonaj wyboru.

Bywają przedszkola lepsze i gorsze. I tutaj często sprawdza się przysłowie "Jaki pan, taki kram", dlatego porozmawiaj osobiście z dyrektorem przedszkola. To on wraz z zatrudnionymi przez siebie ludźmi tworzy atmosferę przedszkola, która może decydować o zadowoleniu i samopoczuciu naszego dziecka. Ale bywa i tak, że w jednym przedszkolu pracują nauczycielki z powołaniem i te które czekają na upragnioną emeryturę, dlatego warto dowiedzieć się kto będzie prowadził grupę naszego dziecka i z tymi nauczycielkami porozmawiać (uwaga ! - w niektórych przedszkolach wychowawca zmienia się co roku).

Przedszkola różnią się:

  • wysokością opłat (opłat miesięcznych: tzw. opłaty stałej - czesne, kosztów wyżywienia oraz ewentualnie opłat za zajęcia dodatkowe;
  • opłat jednorazowych: ubezpieczenie, komitet rodzicielski, podręczniki i ewentualna wyprawka);
  • warunkami lokalowymi, wyposażeniem (meble, zabawki, media), walorami ogródka przedszkolnego;
  • kadrą pracowniczą (jej przygotowaniem, doświadczeniem i "sercem do dzieci");
  • ilością, liczebnością i strukturą wiekową grup;
  • rozkładem dnia i zwyczajami (bywają przedszkola, w których nawet maluchy nie leżakują lub nie muszą przebierać się do leżakowania; dziecko nie musi korzystać ze zbiorowego żywienia - przynosi własny prowiant; dziecko nie może przebywać krócej niż 8 godzin itp.);
  • zajęciami dodatkowymi (np. rytmika, język angielski, gimnastyka korekcyjna, pływanie);
  • programem - niektóre przedszkola stawiają sobie dodatkowe cele, stosują nowatorskie metody pracy z dziećmi 

reklama

Zbieranie informacji o przedszkolu:

  • Rozmowa z dyrektorem na temat opłat, rozkładu dnia, zwyczajów itp. Wypytaj, czy w danym przedszkolu jest zwyczaj prowadzenia grupy przez te same nauczycielki przez całą edukację przedszkolną, czy też zmieniają się co roku. Na początku może Ci się to wydać nieistotne, ale pomyśl jak będzie reagowało dziecko, jeśli się okaże, że bardzo nie lubi swojej pani i razem będą się męczyć przez 4 lata. Idealnym rozwiązaniem byłaby ukochana wychowawczyni od początku do końca.
  • Przeczytanie statutu.
  • Rozmowa z potencjalną wychowawczynią naszego dziecka. Jednym z najważniejszych kryteriów jest wrażenie jakie zrobi na Tobie osoba prowadząca grupę. Bo to w jej ręce oddasz swoje dziecko i od jej umiejętności pedagogicznych i zaangażowania w pracę zależy bardzo wiele. Jest to szczególnie ważne jeśli masz pewność, że poprowadzi ona Twoje dziecko przez kilka lat.
  • Rozmowa z rodzicami dzieci uczęszczających (teraz lub kiedyś) do tego przedszkola - rodziców tych spotkamy w przedszkolu w porze odbierania dzieci, a jeśli przedszkole jest blisko naszego domu to również wśród naszych sąsiadów - oraz z samymi dziećmi;
  • Zwiedzanie podwórka i sal. Może Ci się wydawać, że to nie wypada - ale nic bardziej mylnego. Jeśli poprosisz, na pewno zaprowadzą Cię do sali maluchów, a jeśli nie, to znaczy, że nie jest to miejsce przyjazne dziecku i rodzicom i możesz od razu skreślić je z listy. Sprawdź wielkość sal, wyposażenie w zabawki, czy na terenie jest osobne miejsce dla dzieci młodszych.
    Zwróć uwagę na prace plastyczne 3-latków - dobrze byłoby sprawdzić czy za 2 tygodnie są inne. Jeśli będą te same, to znaczy, że niewiele się robi w tej grupie.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: