Pierwszy biustonosz – jak kupić?

Pierwszy biustonosz – jak kupić?

Pierwszy biustonosz? To jeszcze nieprędko – myśli niejedna mama dziewczynki. I tu, miłe panie, możecie się zdziwić - biustonosza może potrzebować nawet dziesięciolatka.

Co warto wiedzieć o piersiach?

Piersi rozwijają się już w życiu płodowym – dziewczynka rodzi się z gruczołami sutkowymi. Około 9 roku życia pojawia się charakterystyczne powiększenie piersi, choć jest to cecha osobnicza i może pojawiać się później – w 10, a nawet 13 roku życia. Wiele wskazuje jednak na to, że dzieci zaczynają dojrzewać szybciej, co może mieć związek z hormonami, które znajdują się w zjadanej przez nie żywności. W czasie dojrzewania ogromne zmiany dokonują się właśnie w tkance piersi: rozrasta się tkanka łączna i tłuszczowa, formują gruczoły wydzielnicze – ostateczny rozwój piersi kończy się, gdy kobieta rodzi dziecko i pojawia się pokarm. Przez cały okres, kiedy kobieta jest płodna, piersi podlegają wpływom hormonów – gdy zaczyna się owulacja, piersi nabrzmiewają (zatrzymanie wody), są tkliwe, bolące.

Szczególnie mocno odczuwają to właśnie dziewczynki, których piersi rosną. Ruch w czasie ćwiczeń fizycznych czy zabawy staje się bolesnym problemem. Właśnie dlatego z kupnem pierwszego biustonosza nie należy zwlekać, bo dobrze dobrana bielizna odciąży rosnące piersi i osłoni je (co w pewnym stopniu chroni też przed niewybrednymi komentarzami kolegów). Nie mniej ważna jest presja, jaką wywierają koleżanki, które są już takie „dorosłe”, że noszą biustonosze i tę potrzebę nastoletniej dziewczynki też należy zaspokoić. Czasem poprosi ona o to sama, ale mama musi też uważnie obserwować swoje dziecko oraz zaproponować wyprawę na babskie zakupy wówczas, gdy zauważa, że jest to potrzebne. Sprawę należy traktować serio i z dużą delikatnością, bo dla wielu dziewczynek fakt, że ich ciało się zmienia, jest sprawą niezwykle intymną i to trzeba uszanować.

Poważny zakup

To ważny moment dla Was obu. Córka pewnie będzie mniej lub bardziej zakłopotana, a Ty musisz się pogodzić z faktem, że Twoja córeczka dorośleje. Jak przejść przez to wszystko i w ogóle od czego zacząć?

Mądrze wybierz sklep

reklama

Najlepiej taki, w którym sprzedawczynie zajmują się bra-fittingiem, czyli fachowym doradzaniem w dobieraniu biustonosza. Niestety, wśród Polek zbyt często pokutuje przekonanie, że biustonosze mają 3 obwody, a rozmiar miseczki kończy się na D. O tym, że jest inaczej, przekonały się te kobiety, które kupiły biustonosz naprawdę dobrany: odpowiednio przylegający do klatki piersiowej, nie podjeżdżający na plecach i z obejmującymi całe piersi miseczkami. Dobrze iść do sklepu, którego obsługę się zna i lubi, ale też takiego, który ma w swojej ofercie biustonosze dla nastolatek i sportowe – trzeba to sprawdzić wcześniej.

Mierzenie

Wydaje się przesadą kupowanie biustonosza dla dziewczynki, której piersi jedynie troszeczkę się powiększyły, ale tak jak dbamy o zęby jeszcze zanim się pojawią, tak należy dbać o piersi. Warto wytłumaczyć córce jeszcze w domu jak wygląda mierzenie i dokonać pomiarów samej – poddawanie się temu w sklepie może być krępujące. Mierzymy obwód klatki piersiowej pod biustem (centymetr przylega ściśle) oraz na wysokości sutków (luźniej). Idąc na zakupy weźcie ze sobą rozpinaną kamizelkę – ona pozwoli szybko i wygodnie okryć się w czasie przymierzania.

Pozwól wybrać

To trudne, ale stery trzeba oddać dziecku. Ty prezentujesz to, co jest odpowiednie, to znaczy wykonane z bawełny, bez usztywnień, fiszbinów, koronek (tak, są urocze, ale drapiące, a to jednak nadal jest delikatna skóra dziecka), a dziecko wybiera kolor, wzór, styl. To ważna część nabywania doświadczenia, które jest niezbędne w życiu kobiety.

reklama

Biustonosz sportowy

Oprócz stanika do noszenia na co dzień, kupcie też drugi – sportowy, który będzie dobrze podtrzymywał piersi w czasie biegania i skakania.

Wyjaśniaj

Takie zakupy to dobra okazja do przekazania córce informacji o tym, że kobiece piersi są bardzo różne, zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości. Wyjaśnij, że piersi mogą różnić się wielkością między sobą (szczególnie w czasie, gdy rosną, ale i później nie są idealnie symetryczne), że w czasie gdy rosną, mogą boleć, że zmieniają się w trakcie miesiąca zgodnie z cyklem oraz że każda kobieta rozwija się w swoim własnym tempie i nie ma się co porównywać z innymi. Opowiedz też o tym, że chłopcy mogą jej z powodu pojawienia się biustu dokuczać i wspólnie wymyślcie cięte riposty. Poproś, żeby sama zwróciła uwagę, czy biustonosz nie robi się za ciasny i zasygnalizowała konieczność kolejnego zakupu.

Bądź dyskretna

reklama

Udane zakupy za Wami, a Ciebie rozpiera macierzyńska duma, że tak świetnie sobie poradziłaś i masz ochotę obwieścić to wszystkim wokół? Wróć do zdania o intymności. Ona z pewnością nie chce, żebyś opowiadała o tych zakupach tacie, bratu czy znajomym. Jeśli zechce się komuś pochwalić, będzie to jej decyzja, nie Twoja.

Joanna Górnisiewicz

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: