Co musisz wiedzieć o dojrzewaniu dziewczynek
Życie to ciągle zmiany. Najlepiej można to zaobserwować patrząc na własne dziecko. Od bezradnego niemowlęcia do sprawnego kilkulatka. To jednak nic w porównaniu ze zmianami, jakie zaskoczą Cię, gdy Twoja córka zaczyna dorastać.
Kiedy u dziewczynek rozpoczyna się dojrzewanie?
Dziewczynki dojrzewają przeważnie szybciej niż chłopcy. Zwykle dzieje się to między 10. a 16. rokiem życia. Za moment, w którym rozpocznie się dojrzewanie odpowiadają geny, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy to się stanie w przypadku Twojej córki, przypomnij sobie jak było w Twoim przypadku. Jeśli ojciec dziecka ma siostrę, wypytaj i ją. Jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie w podobnym wieku twoja córka dostanie pierwszy okres. Istnieją też pewne czynniki, które mogą przyspieszyć ten proces, na przykład stres czy zwiększona masa ciała.
Dojrzewanie to nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. To stopniowy proces, który trwa kilka lat. To trudny czas zarówno dla Ciebie jak i dla Twojej małej dziewczynki. Zmienia się w kobietę, ale droga do dorosłości wymaga pokonania wielu przeszkód. Możesz pomóc swojej córce lepiej sobie z nimi radzić. Oto główne problemy związane z dojrzewaniem i sposoby radzenia sobie z nimi:
reklama
Problemy z piersiami
Piersi w okresie dojrzewania zmieniają się radykalnie. Są również źródłem kilku poważnych problemów dla nastolatek:
- Wraz z rozwojem piersi dziewczęta często czują tkliwość, a w niektórych przypadkach nawet ból. Pomimo, że jest to normalne, to nasilony ból warto skontaktować z lekarzem.
- Kolejny problem związany z piersiami, z którym spotyka się wiele dziewcząt, to różnica w wielkości piersi. Wiele z nich wpada w panikę, gdy zauważą tę różnicę. To normalne, że piersi rozwijają się w różnym tempie, z czasem ich wielkość będzie podobna.
- Wraz z rozwojem piersi pojawiają się trudności w ubieraniu. Dziewczynom często trudno jest uprawiać sport i nosić ulubione ubrania, bo rosnące piersi zaczynają w tym przeszkadzać lub sprawiają, że jest bardzo niewygodnie.
Jak sobie z tym radzić?
Dziecku ciężko zaakceptować tak duże zmiany i pokochać swoje nowe ciało. Dlatego warto:
- Dużo rozmawiać na ten temat, przywoływać własne wspomnienia, pokazywać zdjęcia i uspokajać.
- Wybrać się do sklepu po pierwszy biustonosz. Wiele firm ma naprawdę spory wybór dla nastolatek. Na początek pooglądajcie modele w internecie i porozmawiajcie o tym, jaki powinien być, a potem poszukajcie takiego w sklepie, w którym jest możliwość przymierzenia.
- Na początek, gdy piersi są niewielkie, a biustonosz ma je przede wszystkim chronić przed podrażniającym ocieraniem, najlepiej kupić model bez fiszbin, z miękkimi, delikatnie usztywnianymi miseczkami. Zupełnie dobrze może też sprawdzić się sportowy top. Biustonosz powinien być wykonany z bawełny, z niewielkim dodatkiem lycry lub mikrofibry.
- Gdy biust stanie się większy i zacznie wymagać podparcia, trzeba kupić biustonosz z fiszbinami. Dopasowanie modelu jest dość trudne, trzeba zwracać uwagę, aby opierał się na mostku, dlatego trzeba go przymierzyć przed zakupem.
- Ponieważ biust ciągle rośnie, sprawdzaj, czy garderoby córki nie trzeba uzupełnić o większy model.
- Naucz córkę samobadania piersi – ten nawyk warto wprowadzić już teraz.
reklama
Problemy ze skórą
Dziewczynki przeważnie mocno dbają o swój wygląd, a gdy zaczynają dorastać, uwaga na tym, jak wyglądają i w co się ubiorą jest jeszcze bardziej skupiona. Dlatego tak ważny jest wygląd skóry, a ta, jak na złość, zaczyna wyglądać coraz gorzej. Wpływ na to mają hormony.
- Trądzik to najczęstszy i najbardziej znienawidzonym problem nastolatek. Nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum prowadzi do zatykania porów, stanów zapalnych, a nawet tworzenia się blizn.
- Niektóre osoby wydają się być genetycznie uwarunkowane – jeżeli rodzice mieli z tym problem, to ich dziecko także jest obciążone.
- Nadmierne pocenie się, stres, niektóre leki, hormony (ich wydzielanie zmienia się w zależności od tego, jaka to część cyklu) mogą być przyczyną zaostrzenia trądziku.
- Inny skórny problem to pocenie się i zmieniający się zapach ciała.
Jak sobie z tym radzić?
Problemy ze skórą mogą mieć wpływ na poczucie własnej wartości u nastolatków. Warto więc robić wszystko, aby były one jak najmniejsze.
- Naucz córkę jak dbać o czystość skóry: przygotowuj ziołowe napary do jej przemywania, kup delikatne mydło, przypominaj o myciu twarzy co najmniej dwa razy dziennie.
- Często zmieniaj poszewkę na poduszce.
- Kupuj sprawdzone i dobre jakościowo kosmetyki do makijażu – wyrzuć wszystkie te, które mogą być przyczyną zatykania porów.
- Jeśli trzeba, udajcie się z wizytą do dermatologa.
- Kup odpowiedni dla skóry nastolatki dezodorant i zachęcaj do jego stosowania.
reklama
Pierwszy okres
Miesiączkowanie to najbardziej oczekiwany moment w trakcie dojrzewania. Choć początkowo nastolatka czuje się dumna z tego powodu, to z czasem odkryje, że łączy się z nim sporo niedogodności:
- Wiele nastolatek doświadcza skurczów przed okresem i podczas jego trwania. Skurcze mogą być bardzo, bardzo bolesne.
- Okresowi towarzyszyć też może ból pleców, wzdęcia, mdłości, biegunka i uczucie zmęczenia.
- Konieczność zmieniania podpasek w szkole to źródło ogromnego stresu.
- Zanim pojawi się pewność siebie związana z rutynowym dbaniem o siebie w tym czasie, dziewczynka boi się, że zabrudzi ubrania, że inni się dowiedzą, że krwawi.
- Krwawienie kojarzy się z byciem brudnym – dziewczynka może zacząć postrzegać siebie w negatywnym świetle.
Jak sobie z tym radzić?
Choć ból jest naturalną częścią cyklu kobiety, to nie znaczy, że dziecko musi nauczyć się z nim żyć. Choć zbyt częste stosowanie środków przeciwbólowych nie jest dobre, to podanie tabletki pomoże przeżyć 2-3 najtrudniejsze dni. Wypróbujcie także leki o działaniu rozkurczowym.
- Jeśli ból jest tak silny, że utrudnia funkcjonowanie, trzeba skonsultować się z lekarzem.
- Na ból może też pomóc przykładanie ciepłego termoforu, lekki masaż, czy ciepły prysznic.
- Zadbaj o to, aby w czasie miesiączkowania dziewczynka nie przemęczała się (treningi nie są wskazane), bo trzeba trochę czasu, zanim jej ciało dostosuje się.
- Dużo rozmawiaj z córką, przygotuj ją wcześniej na to, że pojawi się okres – sygnałem do rozpoczęcia bardziej szczegółowych rozmów jest rośnięcie piersi.
- Wybierzcie się na zakupy, wybierzcie podpaski czy tampony. Naucz córkę, czym kierować się kupując takie produkty, co oznaczają rysunki na opakowaniu.
- Jeśli Twoja córka obsesyjnie boi się nadejścia tej chwili i widzisz, że ma z tym duży problem, poszukaj wsparcia psychologa.
Joanna Górnisiewicz