9 minut, które zmienią życie twojego dziecka

9 minut, które zmienią życie twojego dziecka

Pozytywne emocje, zwłaszcza, pozytywne nastawienie dziecka do przyszłości  są podstawą jego zdrowia emocjonalnego. Jasne, że w  codziennym życiu (nawet najszczęśliwszym) dzieci mogą  doświadczać rozczarowania, frustracji, niepowodzenia, czy buntu. Wszyscy mamy momenty zniechęcenia i zwątpienia.

My dorośli powinniśmy zadbać, żeby dzieci nauczyły się szybko wracać do równowagi. Wyjaśniać, że rozczarowania się przytrafiają, ale nie jest to tragedia a złe uczucia nie trwają wiecznie. Dlatego tak ważne żeby w dzieciach zbudować poczucie, że jesteśmy obok i mogą liczyć na nasze wsparcie.

Jeśli dopada cię poczucie winy, że nie możesz dziecku poświęcić tyle czasu, ile byś chciał/a - nie martw się tylko zastosuj naszą radę i sprawdź rezultaty.

reklama

Proste sposoby, które pozwalają dziecku czuć się kochanym

Dzieci potrzebują codziennie minimum 8 interakcji z rodzicami. To mogą być bardzo proste rzeczy - pogłaskanie po głowie, przytulenie, położenie ręki na ramieniu, poklepanie po plecach, czy zapięcie guzika.

Każdego dnia ważne żeby znaleźć czas na jedną, sensowną rozmowę podczas, której będziecie mogli sobie spojrzeć w oczy. Tak żeby dziecko miało poczucie, że to jest czas dla niego. To może być krótka rozmowa, ale przeprowadzona właśnie z poszanowaniem potrzeb dziecka.

Dziewięć minut w ciągu dnia, ma największy wpływ na dziecko.

  • Pierwsze trzy minuty, zaraz po przebudzeniu
  • Trzy minuty po powrocie dzieci z przedszkola lub  szkoły do domu,
  • Ostatnie  trzy minuty w ciągu dnia, przed pójściem do łóżka.

Tak więc, zastanów się, jak sprawić, żeby dzień rozpoczął się dla was przyjemnie. Może na pobudkę włączysz jakąś miłą piosenkę, albo razem usiądziecie na chwilę do śniadania? Po powrocie do domu zadaj pytania, co dobrego się wydarzyło w ciągu dnia (skup uwagę dziecka na pozytywach), a wieczorem  znajdź czas na przytulanie, czytania, zaplanowanie kolejnego dobrego dnia.  

Te zasady są proste, prawda? Może wymagają od nas innego nastawienia, ale zmiana którą ze sobą niosą będzie dobra dla całej rodziny. Spróbuj przez miesiąc i sprawdź rezultaty. Myślisz, że uda ci się znaleźć 9 minut, żeby wspólnie spędzić czas?

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: