Te 3 gry poprawiają pamięć, koncentrację i podzielność uwagi.
Profesor Jan L. Plass z NYU Steinhardt i jego koledzy stworzyli trzy gry cyfrowe, aby pomóc dzieciom i dorosłym poprawić ich zdolności poznawcze.
Profesorowie uniwersyteccy z Nowego Jorku i Kalifornii zaprojektowali i opracowali trzy gry - dostępne online oraz w sklepach z aplikacjami na iOS i Google Play, które mają na celu zwiększyć wydajność mózgu iosob, które z nich korzystają.
Dotychczas powstało sporo gier, których autorzy twierdzili, że poprawiają umiejętności poznawcze, jednak ich deklaracja była zazwyczaj chwytem marketingowy.
Tymczasem gry: Gwakkamolé , CrushStations i All You Can ET powstały w wyniku 4-letniego projektu badawczego finansowanego przez Steinhardt School of Culture Education and Human Development at New York University.
Celem badań było stworzenie ukierunkowanych gier komputerowych, które poprawią umiejętności poznawcze - w szczególności funkcje wykonawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Pozytywne wyniki testow niezbicie wykazały poprawę funkcji wykonawczych u graczy i to po zaledwie dwóch godzinach ćwiczenia.
Jak działają gry poprawiające pamięć, koncentrację i podzielność uwagi?
Naukowcy opracowali trzy gry online. Każda z gier trenujących mózg zajmuje się rozwojem innej funkcji wykonawczej.
W przeciwieństwie do innych gier, nasze aplikacje zostały zaprojektowane od podstaw przez zespół psychologów rozwojowych, badaczy neurobiologii, naukowców i projektantów gier.- mówi Homer, profesor psychologii edukacyjnej i jeden z badaczy.
Gra Gwakkamolé
Pierwsza gra, Gwakkamolé, została zaprojektowana w celu trenowania kontroli hamowania. Hamowanie jest jedną z naszych najczęściej używanych funkcji poznawczych. To sposób, w jaki mózg koryguje zachowanie, pozwala kontrolować uwagę, myśli i / lub emocji.
Podczas gry użytkownik musi rozbić awokado pojawiające się w różnych miejscach na ekranie. Nie może jednak zniszczyć awokado, które ma nakrycie głowy. Na kolejnych poziomach zwiększa się szybkość. Gwakkamolé zmusza graczy do skupienia uwagi i szybkiego i celowego reagowania (poprzez rozbicie awokado bez kapelusza) w celu zdobycia punktów.
Gra CrushStations
CrushStations to gra, która koncentruje się na szkoleniu pamięci roboczej. Pamięć robocza odpowiada za tymczasowe przechowywanie i przetwarzanie informacji. Używamy jej na co dzień. Pozwala nam zapamiętać adres znajomego lub numer telefonu. Wykonać szybkie obliczenia w sklepie, ile zapłacimy za zakupy. W szkole korzystamy z niej podczas robienia notatek odtwarzając w głowie co powiedział nauczyciel i zapisując własnymi słowami.
reklama
Jak gra CrushStation pomaga trenować pamięć roboczą?
Znajdujemy się w oceanie, a naszą rolą jest zapamiętania koloru i rodzaju stworzeń na ekranie, aby ocalić je przed zjedzeniem przez głodną ośmiornicę. Gracz musi dokładnie zapamiętać kolor i rodzaj skorupiaka. Na kolejnych poziomach pojawia się coraz więcej stworzeń do zapamiętania i trudniejsze sekwencje do przetworzenia.
All You Can ET
All You Can ET to trzecia gra w zestawie. Ma na celu trenowanie podzielności uwagi - zdolności przełączania się między myśleniem o dwóch różnych pojęciach i myślenia o wielu pojęciach jednocześnie. W tej grze gracze dostarczają kosmitom jedzenie i napoje, które pomogą im przetrwać.
Wyzwaniem w tej grze jest to, że kosmici często zmieniają zdanie na temat tego, czy chcieliby jeść lub pić, w zależności od liczby oczu i koloru ciała. Kolejne etapy wiążą się z coraz trudniejszymi zadaniami, bo kosmici bywają bardzo wybredni.
Oprócz opracowywania gier, Plass, Homer i Mayer opublikowali osiem artykułów badawczych raportujących o skuteczności tych gier.
Znaleźliśmy powtórzone dowody w wielu eksperymentach, że granie w nasze gry przez dwie godziny powoduje poprawę funkcji wykonawczych w porównaniu z grupą kontrolną, która gra w niepowiązaną grę - powiedział Mayer.
Chociaż niektóre dzieci mają dostęp do najlepszych szkół i zasobów, jednak dotyczy to niewielkiej grupy. Mamy nadzieję, że te gry pomogą wypełnić lukę wśród mniej zamożnych grup społecznych- dodał profesor Plass.
Gry zostały udostępnione za darmo, więc możesz samodzielnie je przetestować lub zaprosić do wspólnych ćwiczeń i zabawy swoje dziecko.