Ćwiczenie koncentracji
Rodzic, który zna przyczyny zaburzeń koncentracji i poprzez metody wychowawcze eliminuje je, może też pomóc dziecku wykonując z nim regularnie ćwiczenia. Umiejętność skupienia uwagi, podobnie jak wszystkie inne zdolności umysłu, poddaje się bowiem treningowi. Ćwiczenia te powinny być rozsądnie wplecione w codzienny rytm zajęć. Nie może ich być za wiele i powinny być jak najbardziej urozmaicone, dlatego też należy przeplatać ćwiczenia fizyczne z takimi, które wymagają wysiłku umysłowego. Pisząc "ćwiczenia fizyczne" mam tu na myśli przede wszystkim kinezjologię edukacyjną.
Wśród ćwiczeń umysłowych można wyróżnić kilka rodzajów zadań
Odnajdywanie w tekście błędów. Może to być tekst, w którym pojawia się jakiś dodatkowy znak, np. *#$%. Zadanie będzie jednak o wiele trudniejsze, jeśli pojawi się dodatkowa litera lub litery zostaną zamienione miejscami.
Kopiowanie. W jednej tabelce są umieszczone znaki, litery lub cyfry. Zadaniem dziecka jest umieszczenie ich w identyczny bądź lustrzany sposób w drugiej tabelce.
Odszyfrowywanie. Różne znaki oznaczają zaszyfrowane litery. Zadanie polega na odszyfrowaniu ich. Czasem układają się one w słowa, częściej nie, co jest trudniejsze.
Nie na swoim miejscu. W tekście pojawiają się dodatkowe, zbędne słowa. Trzeba je znaleźć i wykreślić.
Wyszukiwanie. W ciągu liter lub cyfr należy znaleźć wskazany znak lub ciąg znaków.
Porównywanie. To znana wszystkim zabawa – należy odnaleźć różnice dzielące dwa obrazki. Można też bawić się w wyszukiwanie różnic w ciągach cyfr, liter lub słów.
Labirynty. Nie tylko ich rozwiązywanie, ale także samodzielne rysowanie.
Koncentrację ćwiczą także wszelkie matematyczno-logiczne łamigłówki: sudoku, kakuro, filomino, hitori, nurikabe, które bez trudu można znaleźć w Internecie.
Przygotowane przez mnie ćwiczenia są przykładowe - przy odrobinie dobrej woli bez trudu można zrobić podobne - dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka. Wracajcie do już wykonanych ćwiczeń - jeśli skraca się czas, potrzebny na ich wykonanie i zmniejsza ilość popełnianych błędów, to znaczy że ćwiczenie przynoszą pożądany efekt.
Ćwiczenia koncentracji łatwe - pobierz (150kB, plik PDF) |
Ćwiczenia koncentracji trudniejsze - pobierz (210kB, plik PDF) |
Ćwiczenia koncentracji trudne - pobierz (190kB, plik PDF) |
---|
reklama
Rekomendowane książki dotyczące tej metody:
- "Gimnastyka Mózgu. Podręcznik dla rodziców i nauczycieli, oraz dzieci w każdym wieku." Autor: dr Paul E. Dennison i Gail E. Dennison.
- "Kreowanie rozwoju dziecka. Kinezjologia edukacyjna i inne nowoczesne metody terapeutyczne w praktyce" Autor: Izabella Mankowska
- "Wesoła Gimnastyka - Rusz się i ucz się" Autor: Erich Ballinger
- "Kinezjologia Edukacyjna dla Dzieci. Podstawowy podręcznik Kinezjologii Edukacyjnej dla rodziców i nauczycieli dzieci w każdym wieku." Autor: dr Paul E. Dennison i Gail E. Dennison
- "Zmyślne ruchy które doskonalą umysł. Podstawy kinezjologii edukacyjnej" Autor: Carla Hannaford
- Karty z ćwiczeniami "Gimnastyka Mózgu" ilość kart: 30 szt - Każda karta zawiera opis ćwiczenia oraz ilustrację ćwiczenia Książki te można kupić między innymi na stronie Międzynarodowego Instytutu NeuroKinezjologii www.neurokinesiology.pl
Joanna Górnisiewicz