Wiekowa przepaść, czyli duża różnica wieku w związku
Najczęściej wiążemy się z równolatkami: kolegą z klasy, koleżanką ze studiów, znajomą z piaskownicy bądź bratem przyjaciółki. Jeśli w obrębie par pojawia się jakaś różnica wieku, to zazwyczaj jest ona niewielka i obejmuje najwyżej kilka lat. Związki, w których partnerów dzieli kilkanaście, a bywa, że i kilkadziesiąt lat, budzą nasze żywe zainteresowanie. Chwila… To ojciec z córką czy para? Babcia i wnuczek czy kochankowie? Nad związkiem starszego mężczyzny z młodsza kobietą potrafimy jeszcze przejść do porządku dziennego, ale dojrzała kobieta w ramionach młodszego partnera - to dopiero sensacja!
Związki, w których zaangażowane strony znacznie różnią się od siebie wiekiem, wywołują cały wachlarz emocji, od niesmaku, przez niezdrowe zainteresowanie, po kontrowersje i wzburzenie. Najczęściej uczucia kochanków interpretujemy dość szczególnie i jednoznacznie, motoru związku upatrując w seksie, pieniądzach bądź interesowności. Tak, dla nie może być miłość, a układ: szansa na przyjemne życie bądź efektywną karierę zawodową. Co interesujące, zazwyczaj już na starcie odbieramy im prawo do szczęścia i skazujemy na miłosny zawód.
Przyjrzyjmy się sprawie bliżej. Dlaczego ludzie decydują się na związek z, że się tak wyrażę, przedstawicielem młodszego bądź starszego pokolenia? Czy to sprawka ślepej strzały Amora czy wręcz przeciwnie, efekt przemyślanych poszukiwań, będących konsekwencją otwartości na konkretne cechy, których nie sposób znaleźć pośród równolatków?
Gdy jesteś młodsza, atrakcyjne w starszym partnerze może Ci się wydawać:
-
Mądrość życiowa, doświadczenie, świadomość i pewność siebie. Starzy partner jest bardziej dojrzały, stabilny psychicznie i emocjonalnie niż równolatek. Spodziewasz się, ze będzie bardziej wyrozumiały, stonowany, mniej konfliktowy, za to bardziej otwarty na Ciebie Twoje potrzeby.
-
Doświadczenie życiowe i obecny status społeczny. Starszy partner wie, czego chce od życia i zna już swoje w nim miejsce. Ma za sobą długą drogę, która zapewniła mu stabilną sytuację materialną i pozycję społeczną. Dla Ciebie z kolei oznacza to prawdopodobnie spotęgowane poczucie bezpieczeństwa i duży komfort, nie tylko psychiczny.
-
Czułość, dojrzałość, spolegliwość czyli cudowna bliskość, która spełni marzenia o idealnym opiekunie i zaspokoi … głód i tęsknotę za ojcem, którego nie było wtedy, gdy go potrzebowałaś lub był, ale kochał Cię w niezrozumiały dla Ciebie sposób.
- Doświadczenie w sferze seksu. Starszy partner w roli namiętnego, cierpliwego, wyrafinowanego, bo doświadczonego (i wyhasanego) kochanka, który wie (i co najważniejsze - chce), jak zadbać o potrzeby swej partnerki.
reklama
Gdy jesteś starsza, atrakcyjne w młodszym partnerze może Ci się wydawać:
-
Blask, którego Ci dodaje. Bycie z nim ujmuje Ci lat (często jest antidotum na kryzys, nie tylko wieku średniego). Patrzysz w zakochane oczy i czujesz się bardziej atrakcyjnie, a bliskie towarzystwo młodego partnera podnosi Twe „notowania”. Twe ego jest nasycone, kobiecość kwitnie, samopoczucie ma się wspaniałe, a inni … inni (choć z zazdrością) myślą o Tobie, jak o spełnionej, nietuzinkowej kobiecie.
-
Wiatr w żagle, czyli pasja życia odkryta na nowo. Dla wielu kobiet dojrzali równolatkowie nie są apetycznym kąskiem - wydają się nudni, pozbawieni ikry i nie wymagają już niczego, poza wiktem i opierunkiem. Dla wielu dojrzałych mężczyzn z kolei kobiety w ich wieku są mało atrakcyjnymi i cóż, trudnymi partnerkami (wymagają zbyt wiele), a to … to zniechęca.
- Partner na miarę swoich potrzeb. Masz spore pole do popisu - niedojrzałość partnera, to Twoja szansa na życiowe towarzystwo partnera idealnego. Twoja broń to doświadczenie, wiedza o świecie (i swoich oczekiwaniach) i mądrość życiowa (i czar, rzecz jasna), ale i brak doświadczenia, plastyczność postaw, luki światopoglądowe, jaką zazwyczaj (i jeszcze) z punktu widzenia starszych partnerów charakteryzują się młodzi ludzie.
Różnica wieku między partnerami to także wiele minusów i niepewności:
-
Różnice w sposobach spędzania wolnego czasu. Upraszczając: o ile młodzi ludzie zazwyczaj wybierają spotkania ze znajomymi w rytmach gorącej, głośnej muzyki w klubie, o tyle starsi częściej skłaniają się ku przyjacielskiej kolacji, przy dajmy na to, brydżu. Dziś Ci to nie przeszkadza, ale z biegiem czasu może męczyć (chyba, że wyrośniesz z disco, dorośniesz do brydża).
-
Różnice w sposobach widzenia i smakowania świata. Różne temperamenty, oczekiwania, priorytety, cele, tempo i intensywność doświadczania życia, chcąc nie chcąc determinowane wiekiem, choć na początku wspólnej drogi mogą wydawać się ujmujące, urocze bądź nic nie znaczące, z czasem mogą stać się solą w oku i irytującym, spalającym problemem (styl życia jest różny w jego poszczególnych etapach życia). Naturalnie związek z równolatkiem nie daje gwarancji powodzenia, ale może warto na dobry początek poznać swoje plany, priorytety i życiowe cele?
-
Towarzyskie różnice pokoleniowe. Wasze wzajemne spotkania towarzyskie mogą wyglądać niecodziennie, coś jak spotkanie rodzinne (znów upraszczając), siostrzenic i ich starszych wujków i ciotek. Często wzajemne porozumienie pomiędzy partnerem a Twoimi przyjaciółmi (i wzajemnie), bywa nie tyle niemożliwe, co utrudnione - odmienne style życia i bycia, wynikające z różnic pokoleniowych, na dłuższą metę mogą być nie do zaakceptowania.
-
Nieprzychylne komentarze. Wasz związek, oprócz tego, że walczy z wewnętrznymi przeciwnościami (jak każdy inny zresztą), musi stawić czoła reakcjom otoczenia – i to nie tylko dalszego, ale i najbliższym (co nie musi być szczególnie przyjemne i budujące). Często kochankowie, zamiast cieszyć się okolicznościami przyrody, muszą walczyć z niechęcią, nieżyczliwością i brakiem zrozumienia ze strony swoich rodziców, dzieci bądź przyjaciół.
-
Nie swoje życie. Dla ludzi młodych (zwłaszcza tych rozpoczynających samodzielne życie bądź dopiero raczkujących w dorosłości), związek ze starszym partnerem jest w pełnym sensie skokiem w dal - oznacza ominięcie pewnego etapu życia i bezpieczne, całkiem miłe lądowanie w funkcjonującym już schemacie, w gotowym szablonie. Mieszkanie, zasobne konto, stabilizacja i określony ton związku - na starcie masz wszystko to, do czego z młodszym partnerem dochodziłabyś latami, dorabiając się powoli i z wysiłkiem, tylko czasem ta dorosłość jest … jakby mało Twoja.
-
Starość nie radość. Starszy mężczyzna, choć na początku o tym nie myślisz, może w niedługim czasie mieć problemy zdrowotne, od nadciśnienia, przez niedyspozycje kondycyjne, po kłopot z aktywnością seksualną. Jednym słowem prawdopodobnie jest w gorszej formie niż równolatek. Czy będziesz go kochać tak samo, gdy zachoruje bądź straci sprawność (tak, w przypadku równolatka też może się tak stać, niemiej to jest ryzyko, w przypadku partnerów starszych – niemal pewność)? Myślałaś o tym, jak będzie wyglądał Wasz związek za kilka, kilkanaście lat, gdy Twój partner się zestarzeje, a Ty będziesz wciąż młoda, w kwiecie wieku?
- Jego przeszłość, a w niej prawdopodobnie żona, dorosłe dzieci, może wnuki? Umiesz się w tym odnaleźć? A jak mają się Twoje/Wasze plany założenia rodziny i posiadania dzieci? Niekiedy starszy partner nie chce jeszcze raz przechodzić tej samej drogi (cóz z tego, ze z inną kobietą przy boku).
reklama
Jednak...
nie dajmy się jednak zwariować - miłość ludzi różniących się wiekiem obciążona jest takim samym ryzykiem, jak każdy inny związek i rządzi się takimi samymi prawami. To szczególny układ: kompilacja szacunku, przyjaźni i namiętności, który wymaga przyjęcia określonych postaw, wypracowania kompromisu, złożenia deklaracji – i wprowadzenia ich w życie. Warto jednak zdać sobie sprawę ze wszystkich ograniczeń i wyzwań, jakie wiążą się z tworzeniem głębokiej relacji, w której partnerów dzieli spora różnica wieku i, choć może się to wydać bezduszne i cyniczne, zadać kilka pytań … samemu sobie.
Monika Zalewska-Biełło