Świąteczny obiad
Bożonarodzeniowy obiad, choć swoim menu, na które składa się zupa i drugie danie z mięsem w roli głównej, może przypominać zwykły niedzielny posiłek, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych swym niepowtarzalnym klimatem i symboliczną wymową.
Oto po wyrzeczeniach adwentu, po postnej kolacji wigilijnej, zasiadamy do suto zastawionego stołu, by nie tylko celebrować piękne chwile, ale i oddawać się kulinarnym uniesieniom. Wśród nastrojowych dekoracji – stroików, świec, barwnych serwetek – tłumnie gromadzi się świąteczna, stołowa zastawa, na której wszystko wydaje się być jakieś inne, nawet ziemniaki wyglądają odświętnie w swoich brązowych mundurkach.
Rosół, schab, kapusta? Nudny świąteczny obiad? Nic takiego! Czy wiesz, że bożonarodzeniowe menu, by być oszałamiające, wcale nie musi być pracochłonne? Wystarczy zaopatrzyć się w prosty, ale niebanalny przepis na zupę i danie główne – mięso czy rybę, zwykłe pyry zastąpić barwionym ryżem (gotowanym ze szpinakiem czy buraczkami) lub ziemniakami w bardziej wyszukanej formie – zapiekane w ćwiartkach, plastrach, z koprem, z majerankiem, szalej dusza! i zadbać o to, by dodatki obiadowe – surówki, sałatki i jarzynki cieszyły oko. Sukces murowany.
Co powiesz na nasze propozycje?
Aksamitna zupa z marchwi i migdałów
Składniki: ½ kg marchwi, 200 g migdałów, 1,5 litra wody, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1 cebula, 1 por, spora kromka świeżego chleba (50 g), 1 łyżka soku z cytryny, sól, pieprz, szczypior
Co dalej?
Marchew i pora pokrój w cienkie plasterki, cebulę drobno posiekaj. W garnku przez 3 minuty smaż cebulę na oliwie, nie dopuść do tego, by się przypaliła. Dodaj wodę, marchew, sól i pieprz, gotuj przez 45 minut, nie przykrywając szczelnie garnka. Na 3 minuty namocz w wodzie okruchy z kromki chleba, odciśnij, wrzuć do malaksera, dodaj migdały (kilka zostaw do dekoracji) i łyżkę zupy, zmiksuj. Dodaj papkę do zupy, potraktuj wszystko blenderem. Gotuj na małym ogniu jeszcze 5 minut, dodaj sól, pieprz i sok z cytryny. Podaj ze szczypiorkiem i kilkoma migdałami.
Zupa minestrone
Składniki: 2 marchewki, 250 g fasolki szparagowej (może być mrożona), 300 g cukinii, 2 pomidory (mogą być z puszki) 1,5 l bulionu warzywnego (może być z kostki), puszka groszku konserwowego, 50 g drobnego makaronu, sól, pieprz, bazylia, tymianek, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki startego parmezanu
Co dalej?
Warzywa umyj, oczyść. Marchew pokrój w słupki, cukinię - w cienkie plasterki. Pomidory sparz, obierz ze skórki, grubo pokrój. Czosnek przeciśnij przez praskę. Na rozgrzany olej w garnku wrzuć czosnek, po chwili dodaj marchew i fasolkę, smaż 3 minuty. Dodaj bulion, gotuj 5 minut. Wrzuć cukinię i pomidory, zioła, makaron i groszek. Gotuj do miękkości, dopraw do smaku solą i pieprzem. Podaj posypaną parmezanem..
Bigos świąteczny
Składniki: 1,5 kg kiszonej kapusty, 1 kg słodkiej kapusty, ok. 1 kg wołowiny lub innego mięsa – kaczki, woła, indyka; 20 dag kiełbasy, 30 dag wędzonego boczku, ok. 1 litra bulionu lub wody, kilka-naście suszonych śliwek, kilka suszonych grzybów, 4 cebule, ½ szklanki czerwonego wytrawnego wina, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 2 liście laurowe, kilka ziarenek jałowca, pieprz, sól, olej/smalec do smażenia
Co dalej?
Kapustę kiszona opłucz wodą, pokrój ją, zalej wodą/bulionem, dodaj liście laurowe, jałowiec i gotuj na małym ogniu godzinę. W drugim garnku tak samo długo gotuj słodką kapustę z mała ilością wody, często mieszaj. Na patelni, na dużym ogniu, podsmaż pokrojone na małe kawałki: mięso, boczek, kiełbasę i cebulę. Wszystko wrzuć do dużego garnka, chwilę gotuj. Dodaj śliwki, koncentrat, namoczone grzyby (z wodą, w której się gotowały) wlej wino, wsyp sól i pieprz. Przykryj i gotuj na bardzo małym ogniu kilka godzin, często mieszając, w razie potrzeby podlewając wodą. Najlepszy jest po dwóch dniach.
reklama
Kaczka pieczona z jabłkami
Składniki: kaczka, ok. 5 dag tłuszczu, 1 kg kwaśnych jabłek, sól, cukier, majeranek
I co dalej?
Kaczkę oczyść, umyj, odetnij szyję, natrzyj przyprawami i pozostaw w chłodnym miejscu na godzinę. Jabłka umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój w cząstki i napełnij nimi kaczkę (część jabłek pozostaw). Kaczkę zaszyj lub zepnij, polej tłuszczem i piecz do 1,5 godziny w 190 stopniach, obracaj ją, podlewaj tłuszczem (chyba, że pieczesz ją w rękawie). Po upieczeniu wyjmij, pokrój na porcje i polej sosem: z pozostałych jabłek, uduszonych w sosie z pieczonej kaczki, z dodatkiem cukru i majeranku.
Kurczak faszerowany pieczarkami
Składniki: kurczak, 25 dag pieczarek, 2 łyżki masła, sól, pieprz, inne przyprawy np. suszona czubryca zielona
Co dalej?
Umyte pieczarki smaż na rozgrzanej patelni na łyżce masła dotąd, aż odparuje z nich woda. Posól, popieprz, posyp czubrycą. Kurczaka umyj, natrzyj go solą, włóż do środka pieczarki i zwiąż nogi. Ułóż w brytfannie, posmaruj resztą masła, skrop/lekko podlej wodą, przykryj (lub włóż do rękawa do pieczenia) i piecz w piekarniku co najmniej godzinę w temp. 180-190 stopni (jeśli ptak nie siedzi w rękawie – podlewaj go sosem). Pod koniec zrumień go (przełącz na chwilę na max temp. piekarnika).
Schab ze śliwkami
Składniki: 1 kg schabu bez kości, 20 dag suszonych śliwek, 4 ząbki czosnku, majeranek, sól, pieprz
Co dalej?
W umytym, osuszonym schabie zrób nacięcie, natrzyj mięso czosnkiem, pieprzem i solą. Do środka mięsa włóż uprzednio namoczone śliwki, zwiąż schab nicią (alternatywnie możesz na wierzchu mięsa zrobić 2 dość głębokie nacięcia i powtykać w nie śliwki). Obsmaż na maśle, aż zbieleje, dorzuć śliwek, duś 45 minut, podlewając wodą lub włóż do rękawa do pieczenia, umieść w wąskiej blaszce i piecz co najmniej godzinę w 190-200 stopniach.
reklama
Musztardowa pieczeń wołowa
Składniki: 1 kg wołowego mięsa na pieczeń, 3 łyżki musztardy francuskiej, 1 szklanka wywaru mięsnego/bulionu z kostki, sól, pieprz, olej, łyżka mąki, łyżka masła
Co dalej?
Mięso przypraw solą i pieprzem, natrzyj olejem i musztardą, odstaw do lodówki na kilka godzin (najlepiej na noc). Na rozgrzanym oleju obsmaż mięso z każdej strony i przełóż do naczynia żaroodpornego. Podlej wywarem/bulionem i piecz pod przykryciem (lub w rękawie) w piekarniku - 180 st. C około 1 h. Często podlewaj sosem. Po upieczeniu wyjmij pieczeń, a sos zagęść zasmażką z mąki i masła.
Surówka cebulowa
Składniki: 200 g cebuli, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego, szczypiorek lub natka pietruszki. sól
Co dalej?
Cebulę pokrój w cienkie talarki, polej oliwą z sokiem z cytryny i solą. Marynuj pod przykryciem pół godziny. Przed podaniem wymieszaj cebulę z jogurtem i posyp drobno posiekanymi ziołami.
Sałatka grecka
Składniki: świeży ogórek, 3 pomidory, cebula, zielona papryka, 6 łyżek oliwy, 2 łyżki octu winnego, 1/2 łyżeczki soli, pieprz, czarne oliwki, ser feta Co dalej?
Warzywa umyj i osusz. Ogórka, pomidory, cebulę, paprykę i ser pokrój w kostkę. Ocet wymieszaj z solą i pieprzem, dodaj oliwę. Znów wymieszaj. Warzywa ułóż w salaterce, posyp oliwkami i serem. Zalej sosem i wymieszaj przed podaniem.
Sałatka paprykowa:
Składniki: 3 różnokolorowe papryki, 2 pomidory, świeży ogórek, koperek, 4 plasterki żółtego sera, sól, pieprz
Co dalej?
Wszystkie składniki pokrój w drobną kosteczkę, wymieszaj i dopraw solą i pieprzem. Dodaj 2 łyżki majonezu, wstaw na 1, 5 godziny do lodówki.
Surówka z selera
reklama
Składniki: seler, duże jabłko, sok z cytryny, 10 włoskich orzechów, 200 ml naturalnego jogurtu
Co dalej?
seler obierz i zetrzyj na tarce, skrop sokiem z cytryny. Zetrzyj jabłko i wymieszaj z posiekanymi orzechami i jogurtem. Wszystko wymieszaj i dopraw do smaku.