Latanie samolotem z dzieckiem – porady i wskazówki
Podróżowanie samolotem z dzieckiem, zwłaszcza małym, może być prawdziwym wyzwaniem. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednie przygotowanie może wszystko znacznie ułatwić. Co zrobić, by lot przebiegł przyjemnie i bezstresowo? Mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc.
Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?
Lot samolotem z dzieckiem 2-letnim, tak jak i nieco młodszym czy starszym, może być wymagający. Co robić, by uniknąć niepotrzebnego napięcia i stresu? Przede wszystkim dobrze się przygotować. Co warto wiedzieć? O czym pamiętać? Co robić, a czego unikać?
Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem – co robić?
Zgodnie z zasadami, które są respektowane przez większość linii lotniczych, w podróż samolotem zabrać można dziecko, które skończyło pierwszy tydzień życia (zweryfikuj informację w wybranych liniach lotniczych). Zaleca się jednak, aby z tym poczekać i w pierwszy lot zabrać nieco starszego niemowlaka (po ukończeniu 2, 3 miesięcy).
Jeżeli dziecko leci po raz pierwszy samolotem, dobrze wcześniej pojeździć wspólnie środkami komunikacji publicznej (autobusami, tramwajami, pociągami, szczególnie bez przedziałów). Może się to wydawać śmieszne, ale zachowanie małego dziecka w nowym środowisku może być nieprzewidywalne. Doświadczenie może pomóc.
Jeśli dziecko boi się latania samolotem, co nie jest niczym dziwnym, a wynika z lęku przed nieznanym, najważniejsze jest, by zadbać o komfort psychiczny. Co robić? Przede wszystkim wyjaśnić, jak porusza się samolot i zapewnić, że jest to najbezpieczniejszy środek transportu.
Podróż samolotem z noworodkiem czy niemowlakiem dobrze jest skonsultować z pediatrą, by wykluczyć przeciwwskazania do lotu.
reklama
Samolotem z dzieckiem – jak zorganizować lot?
Latanie z dzieckiem na długim dystansie, ale i krótszym, wymaga nie tylko działania, ale i dobrego planu. Jak zorganizować podróż? Co wziąć pod uwagę? Wiele zależy od wieku dziecka, ale i czasu oraz pory trwania lotu, ale i tego, czy lot jest bezpośredni czy z przesiadkami.
Aby latanie samolotem z dzieckiem było możliwie najbardziej spokojne i przyjemne, wybierz odpowiednie godziny lotu. Najlepiej unikać lotów bardzo wczesnych lub bardzo późnych, aby dziecko mogło się wyspać. A jeśli czeka cię długi lot z dzieckiem, dobrze jest decydować się na godziny nocne, gdyż jest duża szansa, że młody człowiek prześpi większość podróży.
Jeśli to możliwe, zarezerwuj bezpośredni lot, aby uniknąć przesiadek. Dzięki temu podróż nie tylko będzie krótsza, ale ograniczona będzie także liczba startów i lądowań, które są najbardziej wymagającymi momentami w podróżowaniu z dziećmi. W przypadku najmniejszych dzieci latanie samolotem warto rozpoczynać od podróży trwających dwie lub maksymalnie trzy godziny.
Jak wybrać miejsce w samolocie?
W samolotach obsługujących trasy europejskie dominują takie, które mają po około 20-30 rzędów, w każdym po 6 krzeseł przedzielonych po środku przejściem. Oznaczenie miejsca składa się z: numeru rzędu, licząc od przodu samolotu i litery. I tak miejsce A znajduje się przy oknie z lewej strony, B w środku lewego rzędu, C przy przejściu z lewej strony, D przy przejściu z prawej strony, E w środku prawego rzędu i F przy oknie z prawej strony.
Niezależnie od tego, ilu opiekunów leci z dzieckiem, optymalnie jest wziąć - o ile to możliwe - miejsca w jednym z pierwszych czy ostatnich rzędów w samolocie, ponieważ niedaleko nich mieści się toaleta, jak również przedział stewardess, których pomoc może się okazać niezbędna. Miejsca tę mają tę zaletę, że na potencjalne wybryki malucha będzie narażonych mniej pasażerów, niż gdybyśmy siedzieli gdzieś w środku samolotu.
Co do wyboru siedzenia przy oknie (miejsca A lub F) lub przy przejściu (miejsca C lub D), to sprawa nie jest jednoznaczna. Siedząc przy przejściu łatwiej w razie potrzeby wstać, ale z drugiej strony wciąż przechodzi obok mnóstwo osób: stewardessy roznoszące jedzenie i pasażerowie stojący w niedającej się uniknąć kolejce do WC. Miejsca przy oknie są spokojniejsze, ale trudniej wydostać się do przejścia.
Co więcej, na przykład w liniach Ryanair osoby dorosłe podróżujące z niemowlętami muszą siedzieć przy oknie, ponieważ nad tymi miejscami znajdują się po 2 maski tlenowe.
Jeśli to możliwe, zarezerwuj miejsca z większą przestrzenią (np. przy wyjściu awaryjnym, jeśli to dozwolone z dzieckiem).
Ile kosztuje bilet lotniczy dla dziecka?
Na cenę biletu lotniczego składają się, oprócz opłaty za sam przelot, również opłaty lotniskowe i różnego rodzaju podatki.
Jeśli chodzi o ceny biletów, te są bardzo różne, także jeśli chodzi o dzieci.. Linie lotnicze stosują trzy kategorie wiekowe dla nieletnich pasażerów:
- 0-2 lata (niemowlęta),
- 2. a 12. rok życia (dzieci),
- 12-18 lat (młodzież).
Podział ten jest ważny z punktu widzenia cen biletów, ale i wymiarów bagażu.
Niemowlęta są najbardziej uprzywilejowaną grupą pasażerów linii lotniczych. Jeśli podróżują na kolanach dorosłego, bilety lotnicze mogą być bezpłatne (rzadziej) lub kosztują niewielką część standardowej ceny biletu (częściej).
Linie lotnicze stosują zwykle zniżki za przelot dla dzieci w wieku 0 - 2 lata, na przykład 10% czy 15 % ceny biletu „dorosłego", wprowadzają także stałe opłaty (około 120-140 zł). Zdarza się jednak, że bilet dla niemowlaka kosztuje tyle samo, ile przelot osoby dorosłej. To dlatego przed planowanym lotem, rozważając różne opcje i przewoźników, warto dowiedzieć się, jakie w przypadku dzieci obowiązują zarówno ceny biletów, jak i limity bagażu oraz jakie przewidziano udogodnienia dla rodzin z dziećmi.
Jeśli dziecko jest przewożone w specjalnej kołysce lub foteliku samochodowym, konieczne jest wykupienie dodatkowego miejsca.
Podróż z dziećmi oznacza wiele wyzwań, ale i udogodnień. To, na przykład możliwość rezerwacji lotów rodzinnych. Wówczas miejsca obok rodzica przyznawane są bez dodatkowych opłat (dzieci 2-12). Istnieje także możliwość zabrania dodatkowej torby (dzieci 0-2), a na lotach długodystansowych często dostępne są kołyski i pościel dla najmłodszych pasażerów. Ponadto linie lotnicze często oferują pierwszeństwo wejścia do samolotu opiekunom z niemowlętami.
Co zabrać na lot z dzieckiem?
Należy mieć na uwadze, że w samolocie jest dość sucho (jest to raczej regułą), a może być bardzo ciepło lub dość chłodno. Do tego dochodzą klimatyzowane hale na lotniskach, przejazdy autokarem do samolotu stojącego na płycie lotniska, różne temperatury w różnych częściach świata. Z tego powodu ubierz dziecko w możliwie uniwersalny sposób, najlepiej na cebulkę, by szybko móc zdjąć i założyć ubranko, dostosowując się do okoliczności. Warto wybrać wygodne, przewiewne ubrania, których zdejmowanie i zakładanie nie będzie problemem.
Do samolotu weź ze sobą coś do picia i do jedzenia dla dziecka (sprawdzi się kanapka czy przekąska). Na pokład samolotu możesz zabrać jedzenie dla dziecka, które zmieści się w bagażu podręcznym.
Jeśli karmisz piersią, możesz robić to na fotelu podczas lotu. Często w samolocie znajduje się także wydzielone miejsce, które zapewnia prywatność. W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym można zabrać gotowe mleko lub przygotować je na pokładzie (podgrzaną wodę dostarcza personel pokładowy). Starsze dzieci mogą zjeść posiłki oferowane przez linie lotnicze.
Na pokład samolotu zabierz także:
- kocyk, poduszkę turystyczną,
- pieluszki w przypadku maluchów, chusteczki nawilżane czy niezbędne akcesoria oraz ubranka na zmianę,
- zabawki dla dziecka (odradzam ulubionego półtorametrowego misia:)) i inne przedmioty, które umilą podróż.
Sprawdzi się książeczka, kolorowanka czy gra podróżna, karty z wielorazowymi naklejkami, czasopisma, zeszyty z krzyżówkami, rebusami i różnymi zadaniami. Fantastycznym pomysłem są audiobooki i bajki, filmy oraz gra na tablecie, laptopie czy w smartfonie (koniecznie ze słuchawkami), które mogą zająć dziecko podczas lotu. (pamiętaj, że urządzenia mogą działać wyłącznie w trybie samolotowym),
- wózek (chyba, że nie będziesz go używać w miejscu przeznaczenia).
Sprawdź zasady przewoźnika odnośnie fotelików samochodowych. Na około 2 dni przed wyjazdem radzę zadzwonić do linii lotniczych, w których kupowaliśmy bilety i podając swoją sytuację (podać nazwisko na jakie wystawione są bilety, datę i trasę lotu) poprosić o informację, czy możliwe jest zabranie krzesełka samochodowego.
Lot samolotem z dzieckiem - dokumenty
Przed udaniem się na lotnisko sprawdź wymagane dokumenty podróżne dla dziecka, takie jak dowód osobisty, paszport czy wiza. Nie zapomnij o odprawie i kartach pokładowych.
Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina Warszawa przed odlotem? Tak, w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa otrzymasz paszport tymczasowy. Termin ważności dokumentu zostanie dostosowany przez urzędnika do okoliczności uzasadniających posiadanie paszportu tymczasowego.
reklama
Na lotnisku z dzieckiem - zasady
Na lotnisko należy przybyć na co najmniej godzinę, a najlepiej dwie, przed planowym odlotem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na odprawę i kontrolę bezpieczeństwa. Przygotuj się na dodatkowe kontrole, zwłaszcza jeśli przewozisz mleko, leki, kosmetyki i inne płyny oraz sprzęt elektroniczny.
Jeśli przewozisz leki, zabierz je w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką oraz receptę. W bagażu podręcznym można przewozić także sól fizjologiczną do inhalacji, leki ogólnodostępne (np. syrop przeciwbólowy, maść rozgrzewająca, żelki na gardło), jak i płyn antybakteryjny o stężeniu do 70% alkoholu.
Jeśli chodzi o płyny (np. kosmetyki), do bagażu podręcznego przed kontrolą nie można mieć żadnych płynów w opakowaniach o objętości powyżej 100 ml, a ich łączna pojemność nie może przekraczać jednego litra.
W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym nie obowiązują standardowe limity płynów w bagażu podręcznym. Oznacza to, że można zabrać większą ilość gotowego mleka lub przygotować je w samolocie.
Dla małego dziecka można mieć wodę, mleko lub sok w butelce o pojemności większej niż 100 ml. Napoje dla starszaka można kupić po kontroli, w strefie bezcłowej na lotnisku.
Przewóz wózka w samolocie
Jeżeli macie ze sobą wózek, trzeba zdecydować, czy nadać jako "klasyczny" bagaż (wtedy nie ma go do dyspozycji już od momentu nadania bagażu), czy też mieć go do momentu wejścia do samolotu. Drugi przypadek jest bardziej praktyczny.
Większość lotnisk i linii lotniczych pozwala na korzystanie z wózka aż do wejścia na pokład samolotu. Podczas nadawania bagażu otrzymuje się nalepkę, którą trzeba przymocować do wózka. Wózek pozostaje do dyspozycji aż do wejścia do samolotu, gdzie zostanie przejęty przez personel pokładowy. Oddawany jest z powrotem wraz z bagażem "klasycznym".
Jeżeli nie masz do dyspozycji wózka dziecięcego na lotnisku (np. przesiadkowym), radzę rozejrzeć się za takim wózkiem na lotnisku. Niektóre porty lotnicze (szczególnie te duże) mają na swoim wyposażeniu nie tylko wózki bagażowe.
Po zdaniu bagażu i otrzymaniu kart pokładowych wskazane jest - szczególnie w przypadku dzieci bardzo małych - zaaplikować im przed podróżą lekki środek przeciwbólowy lub uspokajający, najlepiej zawierający paracetamol (jest to wskazówka otrzymana od lekarza pediatry, ale koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem.) Dzięki temu będzie mniej kłopotów w samolocie. Można to zrobić także po dokonaniu odprawy paszportowej i celnej.
I tu mała dygresja. Lotniska, szczególnie międzynarodowe, wyposażone są w specjalne łazienki dla matek z dzieckiem, gdzie poza bieżącą wodą jest także miejsce do przebrania dziecka. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu normalnych łazienek i są charakterystycznie oznakowane. W razie braku takiej łazienki sugeruję skorzystać z łazienki przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.
reklama
Latanie z dzieckiem samolotem - wyzwania
Po zajęciu miejsc w samolocie osoba mająca dziecko na kolanach powinna otrzymać specjalne wyposażenie, na które składają się pas i kamizelka ratunkowa dla dziecka.
Pas jest pętlą zrobioną z takiego samego materiału, z jakiego wykonane są pasy w samolocie, posiada też takie same zapięcia, tylko nie jest przymocowany do siedzenia. Doszyto do niego małą pętelkę, którą osoba opiekująca się dzieckiem powinna przewlec przez własny pas.
Taki sposób zamocowania zapewnia bezpieczeństwo podczas startowania, lądowania czy turbulencji samolotu, a jednocześnie pozwala na przykład na karmienie piersią lub utrzymywanie śpiącego dziecka w pozycji leżącej. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko nie siedzi (leży) na sprzączce od pasa opiekuna. Trzeba też upewnić się, że dziecko ma wystarczająco dużo przestrzeni na nogi.
W czasie lotu zaproponuj dziecku rozrywkę: czytanie, kolorowanie, oglądanie bajek. Rób regularne przerwy na spacery po kabinie, aby dziecko mogło się trochę poruszać. Gdy młody pasażer robi się niespokojny, warto przejść się na przykład do toalety, policzyć kroki w jedną i w drugą stronę (jeśli nie trzeba w tym momencie zapiąć pasów).
Sam lot samolotem nie jest zazwyczaj dla dzieci szczególnie nieprzyjemny, choć niestety dzieci zwykle źle znoszą start, a jeszcze gorzej lądowanie. Dlaczego? Podczas zmiany ciśnienia często zatykają się, a i bolą uszy (zdecydowanie odradzam loty z dziećmi z katarem). Nie mam zamiaru straszyć, ale są to dwa momenty, kiedy dziecko może się zdecydowanie źle czuć. Najlepiej byłoby, gdyby w tym momencie spało.
A jak uspokoić dziecko w samolocie? Pomysłem na latanie z niemowlakiem - w czasie startu i lądownia – jest karmienie lub pojenie (młodsze dziecko może dostać mleko lub być przystawione do piersi).
Jeżeli dziecko potrafi ssać cukierki, warto je nimi poczęstować. Starszak może rzuć gumę, a maluszek – smoczek. Niektórym pomaga szerokie otwieranie buzi bądź energiczne przełykanie śliny.
Podsumowanie
Podróżowanie z dzieckiem wymaga cierpliwości i elastyczności, ale odpowiednie przygotowanie i nastawienie mogą sprawić, że będzie to mniej stresujące doświadczenie. Mam nadzieję, że nieco pomogliśmy.
Autor dołożył wszelkich starań, aby tekst ten był pomocny i zgodny z rzeczywistością, a ewentualne nieścisłości są niezamierzone. Uwagi i uzupełnienia - szczególnie dotyczące tras nieeuropejskich i przelotów w klasie bussines - są mile widziane.
Radek Marcinkowski