Twoje dziecko boi się wizyty u lekarza? Te 7 pomysłów pomoże ci rozwiązać problem
Twoje dziecko nie chce iść do lekarza? Protestuje kiedy tylko znajdzie się w poczekalni i zobaczy biały fartuch? A może już słowo „lekarz” działa na niego jak przysłowiowa płachta na byka? Strach przed wizytą u lekarza dotyka wiele dzieci. Warto poznać przyczyny skąd się bierze i sposoby na to, aby oswoić chodzenie na badania i wizyty kontrolne.
Straszny lekarz – czyli dlaczego dziecko się boi?
W dzieciństwie wszystkie dzieci przeżywają większe lub mniejsze lęki związane z różnymi sytuacjami, osobami lub przedmiotami. Lęk jest naturalną reakcją na postrzegane niebezpieczeństwo, organizm aktywizuje się do walki, ucieczki lub stuporu (zamrożenia) w obliczu nieznanego, błyskawicznie ocenionego jako groźne.
Jednym z wydarzeń, które może generować lęk u przedszkolaków lub dzieci młodszych jest spotkanie z lekarzem, wizyta kontrolna lub pobranie krwi. Lek dotyczący lekarza, zabiegów i badań mógł się pojawić w wyniku skojarzenia bodźca, czyli białego fartucha, określonego budynku czy strzykawki – z nieprzyjemnymi doznaniami. Uwarunkowany strach, czyli skojarzenie neutralnego obiektu z konkretnymi emocjami, często nieprzyjemnymi, spowodowało wytworzenie połączenia, które uruchamia się, kiedy maluch widzi panią doktor, czy mama lub tata wspomina o wizycie w gabinecie lekarskim.
Pierwsza wizyta u lekarza może zostawić po sobie nieprzyjemne wrażenia, to powoduje, że dziecko nie chce przeżywać kolejnych przykrych doświadczeń. Broni się przed bólem, cierpieniem i tym czego nie zna.
Straszenie dzieci zastrzykami, wyolbrzymianie lub zbytnie skupianie się na wizycie u lekarza, również może wytworzyć w umyśle dziecka obrazy, które przerażają. Już samo nadmierne opowiadanie o lekarzu może być impulsem do wywołania wielkiego lęku przed wejściem do gabinetu.
reklama
Jak oswoić strach - 7 pomysłów jak pomóc maluchom, które boją się pójść do lekarza
1.Mów prawdę o wizycie u lekarza
Nawet bardzo małe dzieci to bardzo rozumne istoty. Kiedy ze spokojem, rozwagą i językiem dostosowanym do ich wieku, wytłumaczysz im, czego mogą się spodziewać w gabinecie, ich strach się zmniejszy. To, czego nie znamy, przeraża najbardziej.
Wytłumacz dziecku po kolei, co będzie się działo u lekarza. Powiedz, że pani doktor posłucha serduszka, zajrzy do buzi, może obejrzy rączki i nóżki. Opowiedz jak wygląda przychodnia, co tam można znaleźć, kto odwiedza gabinety. Dzięki temu oswoisz lęki dziecka, będzie wiedziało czego się spodziewać.
2.Nie obiecuj
Kiedy idziesz razem z dzieckiem na pobranie krwi lub innym bolesny zabieg nie obiecuj, że nie będzie bolało. Opowiedz, co będzie się działo, w czym pomoże to dziecku. Dziewczynka czy chłopiec, którzy wiedzą, że mogą poczuć krótki ból i wiedzą, że on się skończy boją się mniej, niż dzieci, które są oszukiwane. Dzięki temu budujesz zaufanie dziecka do Twoich słów oraz uczysz go, że prawda jest lepsza niż kłamstwa.
3.Przygotuj dziecko na wizytę
Jeśli dziecko bardzo się boi, panikuje przed wyjściem, spróbuj wraz z córką lub synem ułożyć plan całej podróży do doktora. Krok po kroku opiszcie, co będzie się działo. Możesz wraz z dzieckiem przeczytać bajkę, która opowiada o wizytach u lekarza lub pobieraniu krwi, dzięki temu syn lub córka będzie mogła przygotować się do wizyty. Pomóc może również zabawa w lekarza ulubionymi lalkami lub misiami.
4.Bądź spokojna/spokojny
Twoje nastawienie ma znaczenie. Jeśli jako mama lub tata denerwujesz się przed gabinetem. Mówisz podniesionym, zdenerwowanym głosem, chaotycznie pakujesz rzeczy i pokrzykujesz na dziecko, ono również będzie czuło niepokój. Opanowany głos, spokojne ciało, swobodny styl bycia oraz brak nadmiernego skupiania się na dziecku, pokazuje mu, że badanie to kolejne doświadczenie w jego życiu i wcale nie ma się czego bać.
5. Nie strasz lekarzem
6.Wybierz lekarza z podejściem do dzieci
Lekarz, który rozumie dzieci, lubi je, jest cierpliwy, ciepły i umie postawić się w sytuacji dziecka, na pewno zyska aprobatę Twojej córki lub syna. Odpowiednie podejście doktora może pomóc złagodzić nawet duży lęk. Otwartość, przyjazny gabinet i sympatyczny wyraz twarzy może spowodować, że wizyta będzie łatwiejsza niż ci się wydaje.
7. Zrozum perspektywę dziecka
Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka, nie neguj ich, nie mów, że „nie ma czego się bać” – takie słowa są trudne dla córki lub syna, który w danym momencie bardzo przeżywa wydarzenie jakim jest udanie się do lekarza. Postaw się na miejscu małej dziewczynki lub chłopca, spróbuj zobaczyć poczekalnie, gabinet i panią lub pana w białym fartuchu jego oczami i bądź z dzieckiem, aby wiedziało, że zawsze może na ciebie liczyć.
Bibliografia:
Kendall, P.C. (2004), Zaburzenia okresu dzieciństwa i adolescencji, GWP, Gdańsk.
I. Derezińska, M. Gajdzik (2010) One są wśród nas – dziecko z zaburzeniami lękowymi w szkole i przedszkolu, Informacje dla pedagogów i opiekunów, I. Derezińska, M. Gajdzik, Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE, Warszawa