Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Ostatnie zmiany: 21 października 2019
Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne to idealny sposób na to, aby dziecko mogło rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się rzeczy, na które w szkole nie ma czasu czy możliwości, albo po prostu spędzać czas na świetnej zabawie.

Zajęcia pozalekcyjne? Tak, ale jakie?

Idealne zajęcia dodatkowe są prowadzone przez dobrych fachowców, którzy traktują je nie tylko jako sposób zarobku, ale także swoją pasję, a praca z dzieckiem daje im radość. Nie od dziś bowiem wiadomo, że aby czymś się naprawdę zainteresować, najlepiej spotkać pasjonata, który nas swoim hobby zarazi.

Podczas takich zajęć dziecko ma też możliwość przebywania wśród innych dzieci o podobnych zainteresowaniach, pracować w zespole, czerpać od innych inspiracje, ale też uczyć się przyjmowania pochwał czy krytyki.

Zajęcia powinny być prowadzone w taki sposób (i tak dobrane do potrzeb dziecka), aby sprawiały mu przyjemność, radość.

Oczywiście mogą (i nawet powinny) uczyć systematyczności i staranności, wymagać pracowitości oraz wysiłku, ale muszą też dawać satysfakcję z osiągnięć i dokonań. Czasem dziecko chce chodzić na te same zajęcia, co kolega. Nic w tym złego, spróbować zawsze można, nawet jeśli po jakimś czasie zapał minie i trzeba będzie zrezygnować. Próbując nowych rzeczy dziecko uczy się lepiej poznawać samo siebie i swoje możliwości, a nigdy nie wiadomo, jaka umiejętność może mu się w przyszłości przydać.

reklama

Jakie zajęcia pozalekcyjne spodobają się twojemu dziecku?

Wybór zajęć dodatkowych powinien zależeć przede wszystkim od dziecka: jego predyspozycji, talentów, ale też potrzeb. W większych ośrodkach gama zajęć jest bardzo szeroka. Począwszy od zajęć w szkole – różnorodnych kółek zainteresowań, przez zajęcia prowadzone w młodzieżowych lub miejskich domach kultury, aż po zajęcia w pełni odpłatne, których organizatorem są prywatne firmy.  

Zajęcia plastyczne
Lekcje rysunku, malarstwa, ceramiki i wszelkie inne zajęcia uczące kreatywności są idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które lubią tego rodzaju twórczość. Czasem jednak dziecko, które niechętnie rysuje, z powodzeniem odnajdzie się na zajęciach z modelarstwa czy grafiki.

Zajęcia muzyczne
To przede wszystkim szkoła muzyczna, która jednak wymaga dużej systematyczności i dość poważnego stosunku do nauki. Można jednak na początku zapisać dziecko na zajęcia o nieco swobodniejszej konwencji, aby zobaczyć, czy to mu odpowiada.

Zajęcia taneczne
Świetne dla tych, którzy uważają, że taniec to ich pasja. Taniec pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny. Dzięki udziale w zajęciach dzieci mają lepszą koordynację ciała i poczucie rytmu oraz rozwijają zarówno motorykę dużą, jak i małą. Ruch pozwala rozładować emocje i l poprawia samopoczucie.

Zajęcia językowe
Można znaleźć nawet takie, gdzie mile są widziane już roczne dzieci. Język jest tam wprowadzony poprzez zabawę, towarzyszy jej wiele ruchu i śpiewu. Na takie zajęcia dzieci uczęszczają razem z rodzicami, co także dla nich może być interesujące.

W przypadku starszych dzieci coraz ważniejsze stają się umiejętności językowe i przypisanie do zajęć musi zależeć od nich. Istnieją różne szkoły nauki języka, zanim więc zapiszemy dziecko, trzeba się z nimi zapoznać i zastanowić, która z nich najbardziej będzie odpowiadała dziecku. Nie jest bowiem tak, że jedna metoda jest skuteczniejsza od innych, po prostu lepiej trafia do danej osoby. Niestety, zajęcia językowe są najczęściej odpłatne.

Zajęcia sportowe
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka i utrzymania go w dobrej kondycji. Jest to też świetna metoda na to, aby dać ujście nadmiarowi energii. Mogą to być zajęcia w szkolnych klubach sportowych, szkółki pływackie, drużyna piłkarska.

Zajęcia z robotyki
Nauki ścisłe są zwykle postrzegane jako trudne i skomplikowane. Tymczasem podczas zajęć z robotyki dzieci bawiąc się zdobywają wiedzę i nowe umiejętności z dziedziny fizyki, jak i matematyki. I nie tylko chodzi tu o budowanie konstrukcji , ale też uczą sie podstaw programowania.

Jak często dziecko powinno chodzin na zajęcia pozalekcyjne?

Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, trzeba wziąć pod uwagę także to, że nie może być ono przeciążone. Przeciętny uczeń ma liczne obowiązki: odrabianie lekcji, prace domowe, ale też  musi mieć czas na odpoczynek.

Zamiast kilku zajęć, lepiej wybrać jedne, ale za to chodzić na nie systematycznie. Dziecko w młodszym wieku szkolnym powinno mieć zajęte maksymalnie 2 popołudnia w tygodniu, w starszym wieku szkolnym może uczęszczać na zajęcia częściej, ale też powinno mieć co najmniej 2 popołudnia wolne od zajęć. Nastolatek może sam decydować o ilości zajęć i jeśli tylko udaje mu się pogodzić szkołę i naukę z nimi, nie jest przemęczony, może mieć w tym zakresie wolną rękę.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: