Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej

Mało kto o święcie, które obchodzimy 14 października myśli, że to Dzień Edukacji Narodowej. Dla większości z nas to po prostu Dzień Nauczyciela. Świętujemy je co roku, ale czy wiemy, skąd się wzięło i po co je ustanowiono? No i co dać na prezent?

Historia Dnia Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w wielu krajach, we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach, ale także w przedszkolach i żłobkach.

Jego historia w Polsce sięga 1957 roku, kiedy to ustalono, że 20 listopada będzie świętem nauczycieli i Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela.

W 1972 roku (ustawą zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela) obchody Dnia Nauczyciela przeniesiono na 14 października, by upamiętnić powołanie Komisji Edukacji Narodowej (KEN powstała 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego).

Kolejną zmianę wprowadzono w 1982 roku – wówczas Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, a Dzień Nauczyciela stał się Dniem Edukacji Narodowej. Odtąd świętują je nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.

reklama

Dzień Edukacji Narodowej - dzień wolny od lekcji

W 1982 roku wprowadzono przepis, który mówi, że „Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…)”. To dlatego Dzień Edukacji Narodowej – ku uciesze dzieci - jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że nie odbywają się lekcje, a apele i okolicznościowe uroczystości, podczas których dyrektorzy, kuratorzy i Minister Edukacji Narodowej wyróżniającym się pedagogom i pracownikom oświaty przyznają medale i nagrody, a dzieci i rodzice wręczają im prezenty.

Ale Dzień Edukacji Narodowej to także okazja, by dostrzec i docenić trud włożony w edukowanie dzieci, a także okazać sympatię i wdzięczność ulubionym nauczycielom i pracownikom szkoły czy przedszkola. To dlatego w Dniu Edukacji Narodowej prezenty wręczają także dzieci i rodzice.

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela?

Prezenty na dzień nauczyciela to kontrowersyjny temat. Dawać czy nie dawać? Indywidualnie czy klasowo?

Zazwyczaj prezenty dla wszystkich pracowników placówki organizuje szkolna rada rodziców. Zdarza się, zwłaszcza w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych, że za uhonorowanie wychowawczy i nauczycieli odpowiada „trójka klasowa”.

Ale to nie wszystko. Zdarza się (i to jest super!), że za prezentem stoją dzieciaki. To one wymyślają, co podarować, a i organizują dla wychowawcy, nauczycieli czy pozostałych pracowników szkoły dodatkowe atrakcje, takie jak poczęstunek (własnoręcznie upieczone ciasta), okolicznościowe występy kabaretowe czy wspólne wyjście do kina, teatru czy galerii.

reklama

Co podarować w Dniu Edukacji Narodowej?

Co roku 14 października tonie w kwiatach i ugina się pod słodyczą bombonierek. To nieśmiertelny i szalenie uniwersalny zestaw. Ale pamiętajmy, że pomysłów i możliwości jest wiele. Co podarować w Dniu Edukacji Narodowej?

  • kosze podarunkowe lub piknikowe wypełnione słodkościami,
  • książki i albumy,
  • prezenty personalizowane: kubki, koszulki, torby, puszki na herbatę czy kawę, notesy,
  • bilety do teatru, kina czy filharmonii,
  • pióra, eleganckie długopisy,
  • bon na zakupy w księgarni,
  • karnet na masaż,
  • ale także własnoręcznie przygotowane prezenty, np. foto-książki, ramki z kolażem zdjęć lub np. drzewko, na którym dzieci zawieszają ozdobione przez siebie serduszka.

O czym warto pamiętać?

O tym, że nie liczy się kwota wydana na prezent czy jego rozmiar, a pamięć, szczere życzenia i podziękowania. One zawsze sprawią przyjemność.

Warto zawczasu ustalić, czy prezent zostanie kupiony grupowo, czy też każdy wręcza go indywidualnie, od siebie.

Warto też pamiętać, że Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale i innych pracowników oświaty. Nie zapominajmy zatem o psychologach, logopedach czy paniach pracujących w świetlicy.

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest na całym świecie 5 października.

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: