Zastrzyk hormonalny (Depo-Provera)

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Zastrzyk hormonalny (Depo-Provera)

Zastrzyk hormonalny (Depo-Provera) zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków Graffa, hamuje jajeczkowanie i rozrost błony śluzowej macicy, zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając przenikanie plemników do jajowodów. Uniemożliwia zajście w ciążę.

Ponieważ zawiera progestagen, można go podać także kobietom, które karmią dzieci piersią (najwcześniej w szóstym tygodniu po porodzie).

Zalety: duża skuteczność (wskaźnik Perla 0,3), która trwa 3 miesiące. Nie trzeba pamiętać o codziennym zażywaniu pigułki. Mogą je stosować kobiety źle tolerujące estrageny lub zapominające o systematycznym zażywaniu pigułek, a także te, którym dolega wątroba czy choroby krążenia. Działa z pominięciem przewodu pokarmowego.

reklama

Wady: mogą wystąpić nieregularne krwawienia, plamienia, które niekiedy utrzymują się przez dłuższy czas. Możliwe działania niepożądane: mdłości, przygnębienie, spadek libido, wzrost masy ciała. Co gorsze, jeśli skutki uboczne się pojawią, mogą się utrzymywać przez cały okres działania zastrzyku. Nie zaleca się go kobietom, które w niedługim czasie planują ciążę, bowiem pomimo tego, że skuteczność zastrzyku wynosi 3 m-ce, zastrzyk ma przedłużone działanie (nawet do 9 m-cy po zastosowaniu), trudno ustalić okres niepłodności.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: