Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów ma kształt litery T,  zrobiona jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, bądź ze stali nierdzewnej lub miedzi.

Jej działanie antykoncepcyjne polega na uniemożliwieniu dostania się plemników do komórki jajowej oraz na zmniejszeniu ich ruchliwości. Wkładkę zakłada lekarz, najwcześniej od 6. tygodnia po porodzie – ważne, by macica zdążyła się obkurczyć wrócić do dawnych kształtów. Po cięciu cesarskim najwcześniej można założyć wkładkę po dwunastu tygodniach.

Zalety: skuteczna jak tabletki antykoncepcyjne wskaźnik Pearla: 0,6-0,8. Mogą być używane przez kobiety karmiące piersią. Zakłada się ją na wiele lat – od 3 do 5. Nie wpływa na aktywność seksualną.

Wady: może wywoływać obfite i długie miesiączki, wywoływać zwiększony ból miesiączkowy. Nie mogą jej stosować kobiety, u których występuję niedokrwistość, stany zapalne narządów rodnych, skłonność do poronień, wady budowy macicy (mięśniaki, deformacje szyjki na skutek ciąży), skłonność do infekcji przydatków. Możliwe działania niepożądane, takie jak obrzęki brzuszne, stany depresyjne, bóle podbrzusza. Zwiększa się ryzyko infekcji narządów rodnych.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: