Diafragma - mechaniczna metoda antykoncepcji dla kobiet

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Diafragma - mechaniczna metoda antykoncepcji dla kobiet

Diafragma to gumowa (silikon, kauczuk) błona dopochwowa o średnicy od 6 do 9,5 cm, która jest rozciągnięta na sprężystym pierścieniu.

Umieszcza się ją pomiędzy spojeniem łonowym i tylną częścią pochwy, wsuwając ją - stanowi osłonę błony dopochwowej, zatrzymuje plemniki w szyjce macicy. Nieco większa niż kapturek naszyjkowy. Używa się jej wraz ze środkami plemnikobójczymi. Może (a nawet trzeba, by środek plemnikobójczy zadziałał) pozostać w pochwie do 8 godzin po stosunku.

Wady: nie sprawdzi się u kobiet po 30. roku życia – ze względu na zwiotczenie pochwy (utrzymuje się dzięki mięśniom pochwy). Wymaga używania środka plemnikobójczego (smaruje się błonę przed włożeniem do pochwy). Rozmiar ustala lekarz podczas wizyty, po uprzednim badaniu. Mogą wystąpić trudności z właściwym założeniem, od którego zależy skuteczność (wskaźnik Pearla wynosi 3-15!). Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba o nich pamiętać przed i po stosunku. Obniża doznania seksualne. Możliwość odczuwania dyskomfortu – od podrażnień mechanicznych po reakcje uczuleniowe (tak u kobiet, jak i mężczyzn).

Zalety: alternatywa dla innych metod antykoncepcji, nie ingeruje w gospodarkę hormonalną, cykl miesięczny - jakkolwiek w zdrowie kobiety. Mogą być używane przez kobiety karmiące piersią. Możliwość wielokrotnego użytku. Niski koszt.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: