Antykoncepcyjne pigułki hormonalne dla kobiet karmiących piersią
Minipigułka to preparat jednoskładnikowy (w odróżnieniu od klasycznej pigułki dwuskładnikowej), który zawiera progesteron lub jego pochodne - progestagen lub dezogestrel. Pigułkę przyjmuje się doustnie, codziennie o mniej więcej stałej porze, najwcześniej od 6 tygodnia po porodzie.
W wyniku działania minipigułki zagęszcza się śluz szyjki macicy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie, zahamowany zostaje rozwój błony śluzowej macicy (zachodzący regularnie w miesięcznym cyklu), co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.
Jeśli karmisz dziecko naturalnie, możesz stosować minipigułki. Nie możesz z kolei przyjmować hormonalnych preparatów dwuskładnikowych – pigułek, krążka czy plastrów, ponieważ zawarty w nich estrogen może szkodzić dziecku (przenika do mleka, a i niekorzystnie wpływa na laktację, zmniejszając ilość pokarmu).
Producent minipigułki zapewnia, że nie mają one adnego wpływu na ilość czy jakość mleka, jak również na samopoczucie i zdrowie dziecka – substancje zawarte w tabletce nie przedostają się bowiem z mlekiem matki do organizmu dziecka.
reklama
Zalety: wysoka skuteczność (wskaźnik Perla 0,4 – 0,5).
Wady: minipigułka ingeruje w kobiecą gospodarkę hormonalną, możliwe są działania niepożądane, takie jak plamienie, przyrost masy ciała, spadek libido czy wahania nastrojów. Nie jest aż tak skuteczna jak pigułki dwuskładnikowe. Musi one być brana codziennie o tej samej porze.