Nauka przez zabawę z grami planszowymi

Wartościowe gry, które uzupełnią edukację wczesnoszkolną i przedszkolną

Materiał sponsorowany 
Ostatnie zmiany: 1 grudnia 2021
Nauka przez zabawę z grami planszowymi

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pozytywnych efektach płynących z czasu spędzanego przy planszy. Gry, które do tej pory uważaliśmy wyłącznie za rozrywkę i sposób na odstresowanie, okazują się być niezwykle cenne dla rozwoju dzieci. Dzięki temu, że zapewniają świetną zabawę, pozwalają nam łagodnie przemycić ważne lekcje dotyczące przestrzegania zasad, umiejętności społecznych, skutecznej komunikacji i tego, że nie zawsze możemy wygrywać. Do tego pozytywnie wpływają na nasze relacje z dziećmi, umożliwiając jeszcze lepsze poznanie i zrozumienie między pokoleniami.

W rękach odpowiedzialnego rodzica gra planszowa może też być wartościowym narzędziem, stanowiącym wstęp do nauki szkolnej lub jej uzupełnienie. Tak jak nauczyciele i wychowawcy korzystają z gier podczas zajęć (planszówki są oficjalną częścią podstawy programowej), tak i my możemy używać ich w domowym zaciszu, by w atmosferze doskonałej zabawy ćwiczyć z maluchami różne praktyczne umiejętności.

Moje pierwsze opowieści

Jedną z pierwszych umiejętności, jakie opanowuje nasze dziecko jest komunikacja: poznawanie nowych słów i tworzenie bardziej złożonych form. I choć wszelkie gry kojarzą nam się raczej ze strategicznym myśleniem i planowaniem, są też takie, które wspierają rozwój mowy i kompetencję narracyjną naszych pociech! Na ich czele stoją oczywiście Story Cubes, czyli kości opowieści, stworzone, by inspirować do tworzenia własnych historii.

Uczestnicy rzucają 9 kostkami i zaczynając od słów “Dawno, dawno temu…” snują opowieść luźno nawiązującą do wylosowanych w ten sposób obrazków. Zabawa ze Story Cubes nie ma jasnych reguł – każdy z nas może stworzyć własną opowieść, możemy też zdanie po zdaniu, skojarzenie po skojarzeniu dokładać cegiełki do jednej, wspólnej historii. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia!

Kości opowieści tak naprawdę nie mają granicy wieku, od której możemy zacząć ich używać. Jeśli jednak nasze maluchy nie są jeszcze na tyle ośmielone, by tworzyć własne, choćby najprostsze historie, możemy skorzystać z tych gotowych, by stymulować ich wyobraźnię.

W grze Opowiadanki czeka na nas kilka bajek, które będziemy wspólnie modyfikować, dodając do nich coraz to nowe postacie o indywidualnych cechach. To, kto zostanie bohaterem opowieści, wpłynie na jej ostateczny kształt, dzięki czemu będziemy odkrywać nowe strony znanych historii. W ten sposób mamy też okazję kształtować w naszych dzieciach poczucie sprawczości, które zaowocuje skuteczniejszym radzeniem sobie z wyzwaniami w późniejszych latach.

Pamięć i spostrzegawczość

Wśród kompetencji, które niezwykle łatwo możemy rozwijać podczas zabawy, zdecydowanie królują refleks i spostrzegawczość. To wyjątkowo wdzięczne obszary pracy, doskonale łączą się bowiem z dynamicznymi mechanizmami rodzinnych gier karcianych. Za przykład mogą posłużyć Dobble: prosta zabawa, w której poszukujemy par identycznych symboli. Dowolne dwie karty ze specjalnej talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek.

Naszym celem jest jak najszybciej go wypatrzeć i nazwać – zanim zrobią to przeciwnicy. Co ważne, w sprzedaży znajdziemy wiele różnych wersji Dobble, dzięki czemu możemy dobrać najbardziej odpowiednią nie tylko do wieku, ale też zainteresowań naszego dziecka. Gra z bohaterami Psiego Patrolu, Kicią Kocią czy Minionkami z pewnością będzie bardziej angażująca!

Na rynku znajdziemy też gry pozwalające ćwiczyć inną przydatną w szkole umiejętność: zapamiętywanie. To kompetencja kluczowa nie tylko dla osiągania sukcesów na lekcjach, ale dla całego naszego życia, pozwala bowiem szybciej przyswajać informacje i lepiej adaptować się do zmieniającej się sytuacji.

Na szczęście tytułów opartych na treningu pamięci jest całe mnóstwo, a wśród nich prym wiedzie Cortex: prawdziwa siłownia dla naszego mózgu! W każdej rundzie na stole będzie pojawiało się zadanie, a uczestnicy będą musieli jak najszybciej znaleźć na nie odpowiedź. Wśród wyzwań znajdą się labirynty, puzzle, zapamiętywanki, a także specjalne karty z fakturą, które należy rozpoznać z zamkniętymi oczami wyłącznie za pomocą dotyku.

Przyczyny i skutki

Gry planszowe to również doskonałe narzędzie rozwijające naszą zdolność logicznego myślenia: przewidywania skutków działań oraz budowania strategii, która ma przybliżyć nas do zwycięstwa. W tym celu najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju łamigłówki, w których musimy sami wymyślić, w jaki sposób osiągnąć określone efekty. Tak właśnie działa Logiquest: Shadow Glyphs, który w 2021 roku został uhonorowany tytułem Zabawki Roku.

To przygodowa gra logiczna, w której układamy specjalne bloki w taki sposób, by tworzyły cienie pasujące do wzorów na kartach zadań. Aby tego dokonać, musimy umiejętnie przewidywać, w jaki sposób nałożą się na siebie warstwy konkretnych cieni, co stanowi nie lada wyzwanie dla naszej wyobraźni przestrzennej!

Zabawy typu Logiquest są co prawda przeznaczone dla dzieci od 8. roku życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować je młodszym, pomagając im, zachęcając do własnych prób i tłumacząc mechanizmy rządzące grą.

W przypadku maluchów możemy też zdecydować się na uproszczone wersje znanych planszówek, które ułatwią im start w świecie gier. Z myślą o najmłodszych powstało chociażby Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż, czyli dziecięca wersja gry o wielkiej, kolejowej przygodzie. Podczas zabawy budujemy trasy kolejowe na mapie Europy, krok po kroku zajmując kolejne połączenia.

W tym celu musimy zbierać karty wagonów w kolorach odpowiadających odcinkom na planszy. W ten sposób dzieci nie tylko konstruują pierwsze proste strategie, ale też poznają geografię Starego Kontynentu!

Poszerzanie wiedzy

A jeśli oprócz ćwiczenia kluczowych umiejętności chcemy wesprzeć nasze dziecko także w zdobywaniu konkretnych informacji, warto zwrócić uwagę na gry z serii BrainBox. To oparte na schemacie memo karciane zabawy, wśród których znajdziemy pełen przekrój edukacyjnych narzędzi do poszerzania wiedzy z zakresu słownictwa, matematyki, geografii czy wiedzy o świecie.

Każde pudełko to 55 kart, które z jednej strony mają obrazek (należy przyjrzeć mu się przez określony czas), a z drugiej zestaw pytań, sprawdzających naszą pamięć i spostrzegawczość. Zapamiętując detale na grafice, mimochodem przyswajamy również najważniejsze pojęcia z zakresu wybranego przedmiotu, dzięki czemu powtórki materiału nie są już żmudnym koszmarem!

Co ważne, seria BrainBox została zaprojektowana tak, by towarzyszyć dzieciom na każdym etapie edukacji. Pierwsze pudełka są odpowiednie już dla czterolatków – wersje Obrazki oraz ABC pomagają odkrywać świat, poznawać litery oraz nazywać przedmioty z otoczenia. W miarę jak nasz maluch będzie rósł, możemy wprowadzać coraz to nowe tematy, jak chociażby przyrodę czy matematykę dla najmłodszych.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: