Gry łączące pokolenia
Gdy opadną już świąteczne emocje, kolacja zostanie zjedzona, a prezenty rozpakowane, większość z nas spędzi resztę wieczoru (i kolejne dni) w gronie najbliższych. Przy wspólnym stole zasiądą osoby w różnym wieku; idealnie byłoby znaleźć zajęcie, przy którym będą mogły razem spędzić czas. I choć gry planszowe mogą kojarzyć się z zabawą wyłącznie dla dzieci, te nowoczesne doskonale sprawdzą się tam, gdzie chcemy połączyć przedstawicieli różnych pokoleń przy wspólnej aktywności.
Poniżej opisujemy 5 gier familijnych, które łączą proste zasady z satysfakcjonującą rozgrywką. Przedstawienie ich pozostałym uczestnikom zajmie kilka minut, a doskonała zabawa zajmie nas na kolejne godziny. Dzięki planszówce czas spędzimy wspólnie, integrując się i lepiej poznając, co wpłynie pozytywnie na rozwój więzi. Prezentowane gry mogą również posłużyć jako inspiracje prezentowe – wszak nie ma lepszego upominku niż taki, który może zostać użyty od razu po rozpakowaniu!
Obraz wart tysiąca słów
Zaproś najbliższych do krainy wyobraźni i spróbuj odgadnąć, co im chodzi po głowie! Dixit to wesoła gra skojarzeń, w której głównym narzędziem są przepięknie ilustrowane, cieszące oko karty. Podczas rozgrywki jeden z graczy wciela się w Bajarza, który spośród ilustracji na ręce wybiera jedną, a następnie głośno podaje do niej skojarzenie. To może być cokolwiek: słowo, cytat, tytuł filmu lub piosenki… co tylko podpowie nam wyobraźnia. Następnie pozostali uczestnicy wybierają ze swoich kart po jednej, najlepiej pasującej do skojarzenia. Karty są tasowane, a gracze odgadują, która z nich była tym pierwszym skojarzeniem wybranym przez Bajarza.
Gdy do Dixita zasiadają młodsi i starsi, skojarzenia obu grup naprawdę mogą nas zaskoczyć! To doskonała zabawa, która pozwala lepiej się poznać i zbliżyć poprzez próby odgadnięcia toku myślenia pozostałych.
Pociągiem przez Europę
Jedną z najpopularniejszych gier familijnych na całym świecie pozostaje Wsiąść do Pociągu – prawdziwy klasyk, który od lat bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. To wyjątkowo przyjemna gra o umiarkowanym poziomie interakcji, która pozwala satysfakcjonująco spędzić od 1 do 2 godzin. Podczas zabawy zadaniem graczy jest realizowanie celów poprzez łączenie wylosowanych miast na mapie nieprzerwaną trasą kolejową.
W tym celu dobieramy kolorowe karty wagonów, a gdy zbierzemy odpowiedni zestaw, odcinek po odcinku budujemy swoją trasę. Przyda się dobrze opracowana strategia działania, jak również pewna elastyczność, na wypadek gdyby pozostali pokrzyżowali nam szyki.
Neutralny temat gry sprawia, że nietrudno zachęcić do niej nawet osoby, które na co dzień nie grają w planszówki, a dzięki prostym zasadom poziom doświadczenia i wiek graczy nie mają większego znaczenia – szanse są względnie wyrównane.
Starożytna cywilizacja
Proste zasady i niepowtarzalne rozgrywki cechują również 7 Cudów Świata, czyli najczęściej nagradzaną grę w historii. To karciana wariacja na temat strategicznych zabaw o rozwoju cywilizacji. Podczas gry między uczestnikami krążą karty z rozmaitymi budynkami, spośród których wybieramy te, które chcemy dołączyć do naszego miasta.
Każda z nich pozwoli nam rozwijać się w ramach jednego z obszarów takich jak kultura, nauka, finanse czy sfera militarna. Kluczem do zwycięstwa jest mądre zarządzanie zasobami, umiejętne wykorzystanie nadarzających się okazji oraz zrównoważony rozwój, który przyniesie nam jak najwięcej punktów zwycięstwa.
Słowa, które mają moc
Gdy chcemy zaprosić do wspólnej zabawy osoby w różnym wieku, doskonale sprawdzają się również wszelkie gry słowne, pozwalające pokazać innym naszą kreatywną stronę. Zestawienie pokolenia miłośników Scrabble i krzyżówek z młodzieżą, która tak kreatywnie podchodzi do języka, daje zwykle bardzo ciekawe rezultaty. Zwłaszcza w zabawach, w których oprócz sprawnego umysłu liczy się również skuteczna współpraca.
Świetnym przykładem będzie tutaj gra Jednym słowem, w której będziemy tworzyli kreatywne podpowiedzi do zadanego hasła. Jedna z osób wciela się w rolę odgadującego, podczas gdy pozostali będą szykowali dla niej wskazówki. Gdy zostanie wylosowane hasło, każdy z uczestników zabawy będzie musiał zapisać do niego jak najlepszą podpowiedź, składającą się wyłącznie z jednego słowa. Co ważne, warto zastanowić się, co mogą wymyślić pozostali gracze, bo wszystkie powtarzające się podpowiedzi zostaną skasowane zanim zobaczy je odgadujący. To nie lada gimnastyka dla umysłu, ale też świetna zabawa!
Odrobina aktywności
Na sam koniec propozycja nieco inna niż wszystkie, ale bądźmy szczerzy – w okresie świątecznym, kiedy pyszności kuszą nas z każdej strony, a czas upływa na błogim lenistwie, każdemu przyda się rozruszanie zarówno kości, jak i umysłu. W tym celu również możemy wykorzystać grę! Na przykład Jungle Speeda – dynamiczną karciankę, która doskonale trenuje naszą spostrzegawczość, zręczność i szybkość reakcji. Każdy z graczy będzie kolejno wykładał przed siebie kartę z symbolem, a gdy na stole pojawią się 2 jednakowe obrazki, ich właścicieli czeka pojedynek o to, kto jako pierwszy chwyci stojący na środku totem. Wbrew pozorom taka zabawa wymaga sporo skupienia, zwłaszcza że ilustracje są siebie bardzo podobne, a pomyłka może słono kosztować!