Duża różnica wieku między dziećmi
Planując kolejną ciążę rodzice często zastanawiają się, jak różnica wieku między dziećmi byłaby najbardziej korzystna. Wydaje się, że najwięcej zwolenników ma wariant niewielkich odstępów czasowych. Tymczasem duża różnica wieku też ma swoje plusy. Zobacz jakie:
Starszy rozumie więcej
Jeśli dziecko jest starsze, dużo lepiej rozumie, co się dzieje. Pojawienie się nowego dziecka nie jest dla niego zaskoczeniem – wie, że mama była w ciąży, że urodzi dziecko Oczekuje wraz z rodzicami na jego pojawienie się, pomaga przygotować wszystko na jego przybycie. Jest mniej prawdopodobne, że będzie się czuło odrzucone czy zazdrosne. Starsze dziecko też lepiej rozumie potrzeby maleństwa, gdy już pojawi się ono na świecie.
Młodszy dostanie więcej
Niestety mama ma tylko 24 godziny na dobę do dyspozycji. Kiedy pojawia się pierwsze dziecko, poświęca mu cały swój czas i nawet kiedy już wróci do pracy, czy maluch pójdzie do przedszkola, to niemal cała uwaga rodziców nadal skupia się na dziecku: jest czas na przytulanie się, niespieszne posiłki, gry i zabawy. Kiedy od razu pojawi się drugie dziecko, to wszystko zostaje podzielone na dwoje, a mama czy chce czy nie, zaczyna się spieszyć, żeby zdążyć ze wszystkim. Przy większej różnicy wieku fakt, że starsze dziecko jest w przedszkolu lub szkole, ma swoich przyjaciół i swoje ważne sprawy, sprawia, że mama może poświęcić więcej czasu i uwagi młodszemu dziecku.
reklama
Starszy może pomagać
Przeważnie rodzicom bardzo zależy na tym, żeby między dziećmi była silna więź. Starają się zadbać o warunki sprzyjające temu, ale czasem bywa ciężko, szczególnie jeśli dzieci próbują rywalizować między sobą. Jednak jeśli różnica jest duża, to starsza pociecha staje się automatycznie kimś, kogo młodsze dziecko próbuje naśladować. Starsze może pomagać mamie: podać coś, czego akurat nie ma pod ręką, zagadać do malucha w trakcie jazdy samochodem czy nawet zabawić przez chwilę. Nie chodzi tu o regularne opiekowanie się maluchem – jeżeli rodzice tego wymagają, to starsze dzieci często bardzo źle to wspominają, twierdzą też, że wpłynęło to niekorzystnie na relacje między nimi. Jednak wspólna zabawa czy czytanie książeczki, kiedy starsze dziecko ma na to ochotę, możliwość bycia tym starszym, opiekuńczym, może sprawić, że dzieci zbudują dobre i trwałe relacje.
Starszy będzie samodzielny
Pojawienie się młodszego dziecka sprawia, że to starsze szybko staje się samodzielne. Nawet jeśli świadomie uczymy dziecko samoobsługi i radzenia sobie z różnymi przeciwnościami losu, to i tak nic nie zastąpi takich sytuacji, kiedy dziecko po prostu „musi”: ubrać się, przygotować sobie kanapkę, nalać picie, wynieść śmieci.
reklama
Każdy ma osobne zabawki
Duża różnica wieku umożliwia uniknięcia konfliktów w związku z zabawkami, bo te dla malucha zupełnie nie są interesujące dla starszego dziecka. Pojawia się za to inny problem – zabawek zbyt drobnych i zbyt delikatnych, aby mogły trafić w ręce (i do buzi) młodszego, ale tu z kolei im większa różnica wieku, tym lepiej starsze dziecko pilnuje swoich rzeczy i dba o to, aby młodsze rodzeństwo nie „zajęło się” nimi.
Rozłożenie wydatków
Dwoje dzieci w podobnym wieku, to podwojone wydatki, przede wszystkim później – w związku z edukacją dzieci. Im dziecko starsze tym więcej wydaje się na książki, opłaty związane z nauką w szkole, czy potem na studiach. Większy odstęp pomiędzy narodzinami pozwala na rozłożenie tych największych wydatków w czasie.
reklama
Powtórne wykorzystanie
Jeżeli dzieci są w podobnym wieku lub różnica między nimi jest niewielka, to oznacza konieczność kupienia drugiej sztuki tego, z czego dziecko korzysta dość długo: fotelika samochodowego, wysokiego krzesełka, bujaczka czy łóżeczka. Jeśli różnica wieku jest duża, wystarczy je odkurzyć i można z nich korzystać ponownie (oczywiście, jeśli po pierwszym dziecku nie pozbyliśmy się wszystkich gadżetów i akcesoriów).
Mama nabierze sił
Choć rodzenie dziecka rok po roku ma swoje zalety, to jednak wpływa niekorzystnie na mamę, która jest mocno zmęczona ciążą i koniecznością wstawania do maluszka. Ten najbardziej wymagający okres życia dziecka – pierwszy rok życia, nałożony na kolejną ciążę, może poważnie dać się we znaki. Jasne, że wiele mam daje sobie z tym radę, jednak często później wspominają ten okres jako niezwykle męczący i w zasadzie niewiele z niego pamiętają poza potwornym zmęczeniem.
Mniejsza rywalizacja
Jeśli różnica wieku między dziećmi jest naprawdę duża, to nie będą one ze sobą rywalizować – ich krąg zainteresowań, ale też możliwości są już tak różne, że nie ma płaszczyzny na której mogłoby dochodzić do porównywania się i konkurowania. Starsze dziecko jest raczej wzorem do naśladowania niż kimś, z kim można rywalizować.
Każda rodzina jest inna, bo tworzą ją niepowtarzalni ludzie, więc nie ma jakiejś uniwersalnej rady dotyczącej najlepszej różnicy wieku między dziećmi. Planując kolejną ciążę, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny. Warto też pamiętać, że nie wszystko możemy kontrolować...
Joanna Górnisiewicz